«Տանք, որ լավ ապրենք»-ը լայնորեն գովազդվում էր, ակամայից ուզում եմ հարցնել` հիմա լա՞վ եք ապրում. Սերժ Սարգսյան
18/12/2021 13:20
Ես և իմ զինակից ընկերները երբեք չենք թաքնվել բունկերում: Մեր սերունդը հավատում էր, որ հայրենիքի առջև պարտքը կատարելը հերոսություն չէ, ՀՀԿ համագումարում հայտարարեց կուսակցության նախագահ, ՀՀ 3-րդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը։
«Մեր ժողովրդի անվտանգությունն ապահովելը մեր պարտքն ու ծառայությունն էր: Մեր սերունդը հավատում էր, որ գործերը խոսում են իրենց մասին: Ընդ որում, միջազգային հարաբերությունների տեսանկյունից հետաքրքիր է արձանագրել, որ երկրորդ աշխարհամարտից հետո տարածքային ձեռքբերմամբ և առանց սանկցիաների ուղեկցվող հաղթանակներ չեն եղել աշխարհում: Ինչպե՞ս չկարողացանք հստակ բացատրել մեր ժողովրդին այս բարեբախտության նշանակությունը: Փոխարենը «տանք, որ լավ ապրենք»-ը լայնորեն գովազդվում էր: Ակամայից ուզում եմ հարցնել` հիմա լա՞վ եք ապրում», - ասաց Սարգսյանը։
Նրա խոսքով՝ կուսակցության համագումարը նաև յուրօրինակ ջրբաժան է, և որպես քաղաքական ուժ ինքնամաքրման գործընթացի այս փուլի ավարտն են ազդարարելու։
«Մեր ընտրությունների արդյունքներով հաստատելու ենք «Հանրապետականի» դավանած արժեքների համար պայքարում ամուր կանգնողների վճռականությունը, իսկ քաղաքական խրամատում պայքարին անպատրաստ կուսակիցներին ասելու ենք` հաջողություն: Նրանք չեն կարող տեղ ունենալ մեր շարքերում: Թվում է, թե վերջին երեք տարիներին մենք անցել ենք ամենածանր փորձությունների միջով, բայց ոչ, ինքներդ էլ հասկանում եք, որ դրանք անցյալում չեն մնացել։ Մեզ և մեր երկրին ու ժողովրդին պատուհասած փորձությունները չեն ավարտվել, և մենք, որպես քաղաքական ուժ, պետք է պատրաստ լինենք դիմագրավելու, առանց վհատվելու պայքարելու երկիրն ու մեր երեխաների ապագան կործանման տանող դավաճանների դեմ: Այստեղ նստած յուրաքանչյուրդ և այս դահլիճից դուրս գտնվող մեր հազարավոր հանրապետական ընկերները պետք է հարց տան իրենք իրենց և ազնվորեն պատասխանեն` պատրա՞ստ են զոհողությունների», - ասաց նա։

Мы как политическая сила должны быть готовы к борьбе, поскольку постигшие нашу страну и народ испытания не завершились – Серж Саргсян
18/12/2021 14:52
Я и мои товарищи по оружию никогда не прятались в бункере. Наше поколение верило, что выполнение долга перед Отечеством – не героизм, заявил сегодня на 17-ом съезде Республиканской партии Армении председатель РПА, третий президент Армении Серж Саргсян.
«Обеспечение безопасности нашего народа было нашим долгом и службой. Наше поколение верило, что дела говорят сами за себя. Притом, с точки зрения международных отношений интересно констатировать, что после Второй мировой войны в мире не было побед с обретением территорий и не сопровождающихся санкциями. Как мы не смогли чётко объяснить нашему народу значение этого везения?! Вместо этого широко рекламировалось «отдадим, чтобы хорошо жить». Невольно хочу спросить: сейчас хорошо живёте?» - сказал Серж Саргсян.
По его словам, съезд партии является также своеобразным водоразделом, и как политическая сила они объявляют о завершении этого этапа процесса самоочищения.
«По итогам наших выборов подтвердим решимость тех, кто непреклонно стоит в борьбе за ценности Республиканской партии, а тем однопартийцам, которые не готовы к борьбе в политических окопах, скажем «до свидания». Им в наших рядах нет места. Кажется, что за последние три года мы прошли через самые тяжёлые испытания. Но нет. Дорогие партийные товарищи, вы и сами понимаете, что они не в прошлом: постигшие нас, нашу страну и народ испытания не завершились, и мы как политическая сила должны быть готовы неотступно бороться с негодяями-предателями, ведущими к краху страну и будущее наших детей. Каждый из сидящих здесь и находящиеся вне этого зала тысячи наших республиканских товарищей должны задать себе вопрос и честно ответить: готовы ли они к жертвенности», - сказал он.