Իմ նպատակը 2018-ին ամեն գնով իշխանությունը պահելը չէր, այլ Արցախը պահելն էր, ինչը նշանակում է Հայաստանի անվտանգությունն ապահովել․ ՀՀ  3-րդ նախագահ
18/12/2021 13:41
Իմ նպատակը 2018-ին ամեն գնով իշխանությունը պահելը չէր, այլ Արցախը պահելն էր, ինչը նշանակում է Հայաստանի անվտանգությունն ապահովել․ ՀՀ 3-րդ նախագահ
2018 թվականին ես հեռացա՝ խաղաղություն, ներդաշնակություն և տրամաբանություն մաղթելով մեր երկրին։ Հեռացա, որպեսզի պոպուլիստների և աշխարհաքաղաքական հստակ նպատակներով նրանց իշխանության բերած արտաքին շահագրգիռ ուժերի աջակությամբ խաբված, մանիպուլյացիայի, ստի և ապատեղեկատվության մեծ չափաբաժիններից թունավորված մեր ժողովուրդը հանդարտվի, երկրի ներսում արյուն չթափվի, և հրապարակում հավաքված բազմահազար ոգևորված մարդիկ կառուցեն իրենց երազած երկիրը, իշխանության եկածներից նույնպիսի ոգևորությամբ, հետևողականորեն պահանջեն կետ առ կետ կատարել խոստումներն ու հաշվետու լինել ժողովրդին, ՀՀԿ 17-րդ համագումարին իր ելույթում հայտարարեց ՀՀ երրորդ նախագահ, ՀՀԿ նախագահ Սերժ Սարգսյանը։
Սարգսյանն ընդգծեց՝ ինքը միայն ուրախ կլիներ, եթե այդպես լիներ, և երկրում խաղաղություն, ներդաշնակություն ու տրամաբանություն լիներ, սակայն դրանցից անցած 3 ու կես տարիներին ոչինչ չմնաց։
« «Թավշյա և ժողովրդական հեղափոխության» շղարշի ներքո քողարկվածի իրական նպատակներն այսօր արդեն շատերին տեսանելի են։ Ես ակնհայտորեն խանգարում էի նրանց, ովքեր այս խեղկատակների ձեռքով ինձ կանգնեցրին ծանր երկընտրանքի առաջ․ հեռանալ կամ, ուժ կիրառելով, սեփական երկրում արյուն թափելով, մնալ իշխանության։ Դժվար չէ պատկերացնել, թե հետո «հեղափոխություն» կոչվածի սցենարիստները կամ իրական շահառուներն ինչ վիճակի մեջ կդնեին Հայաստանը, ինչպիսի վերաբերմունքի կարժանացնեին՝ բնորոշելով նրա ղեկավարին բռնապետ, իսկ երկիրը՝ «իզգոյ» և այլն, ու բողոքի նորանոր ալիքներով անկայունություն կհրահրեին, մինչև հասնեին իմ հրաժարականին», - ասաց ՀՀ երրորդ նախագահը։
Սերժ Սարգսյանի խոսքով՝ հեղափոխության սցենարիստներին ու շահառուներին ամենևին հետաքրքիր չէր, որ Հայաստանի ներքաղաքական անկայունությունը լրջորեն կմեծացնի արտաքին վտանգը, որ սահմանին միանգամից լարվածություն կառաջանա, թշնամին կօգտվի հարմար առիթից։
«Նրանց համար միևնույն էր, գուցեև՝ ցանկալի։ Ինձ համար՝ ոչ, ես այդ ամենը հաշվի էի առել», - շեշտեց ՀՀ երրորդ նախագահը։
Նա հավելեց՝ իրենց իշխանությունը խանգարում էր բոլոր նրանց, ում պատկերացումներն Արցախի հարցի և Հայաստանի ապագայի վերաբերյալ չէին համընկնում իրենց պատկերացումների հետ։
«Մենք ոչ մեկինը չէինք, մերն էինք ու մեր շահերն էինք առաջ մղում, ինչը նրանց սրտով չէր», - ասաց Սերժ Սարգսյանը։
ՀՀ երրորդ նախագահը հայտարարեց՝ նպատակ չի ունեցել ամեն գնով իշխանություն պահել։
«Իմ նպատակը 2018-ին ամեն գնով իշխանությունը պահելը չէր, այլ Արցախը պահելն էր, ինչը նշանակում է Հայաստանի անվտանգությունն ապահովել։ Ես վարչապետի պաշտոնում առաջադրվեցի միայն Արցախի բանակցային գործընթացում մեր ամրացած դիրքերն առաջ տանելու և այսօրվա ողբերգությունից խուսափելու համար։ Մի՞թե պարզ չէր, որ Արցախի հարցի անբարենպաստ լուծումը չափազանց թանկ էր արժենալու Հայաստանի համար։ Ես դրանում վստահ էի, մինչդեռ ինձ մեղադրեցին իշխանությունը հավերժ պահելու ցանկության մեջ», - ասաց նա։
Սերժ Սարգսյանն արձագանքեց 2018 թվականին ուժ չկիրառելու համար իրեն մեղադրանքներ ուղղողներին։
«Ասել եմ ու կասեմ․ հեշտ է հետահայաց մեծ-մեծ խոսելը։ Հեշտ է 2018 թվականին իմ կողմից ուժ չկիրառելու արդյունքում այդ օրերի քաոսից անցնցում դուրս գալը սկզբում համարել ճիշտ, այնուհետև, տեսնելով հետևանքները, փոխել կարծիքը և համարել սխալ։ Վստահեցնում եմ ձեզ՝ արտաքին և ոչ մի դերակատար չի կարող քո երկրի ներսում հաջողության հասնել, եթե չունենա աջակիցներ․ «Տրոյական ձի», որպեսզի ներսից մեր ձեռքով մեր տունը քանդի»,- շեշտեց ՀՀ երրորդ նախագահը։

Моей целью в 2018 году было не удержание власти любой ценой, а сохранение Арцаха –  Серж Саргсян
В 2018 году я ушёл, пожелав нашей стране мира, гармонии и логики. Ушёл, чтобы наш обманутый популистами при помощи приведших их к власти с чёткими геополитическими целями внешних заинтересованных сил народ, отравленный большими порциями манипуляции, лжи и дезинформации, успокоился, чтобы внутри страны не пролилась кровь и собравшиеся на площади тысячи людей строили страну своей мечты, чтобы с таким же воодушевлением требовали от пришедших к власти пункт за пунктом выполнять обещания и быть подотчётными перед народом, заявил сегодня на 17-ом съезде Республиканской партии Армении председатель РПА, третий президент Армении Серж Саргсян.
Серж Саргсян подчеркнул, что был бы только рад, если бы так и случилось, и в стране были мир, гармония и логика, от которых за прошедшие три с половиной года, к сожалению, ничего не осталось.
«Реальные цели того, что скрывалось под пеленой «бархатной и народной революции» сегодня уже многим заметны. Я явственно мешал тем, кто руками этих клоунов поставили меня перед тяжёлым выбором: уйти или, применив силу, пролив кровь в собственной стране, остаться у власти. Нетрудно представить, сценаристы так называемой «революции» или её истинные бенефициары потом в какое положение бы поставили Армению, какого отношения бы удостоили, характеризуя её руководителя как тирана, а страну как изгоя и так далее. Посредством новых волн протеста они бы провоцировали нестабильность, пока не достигли бы моей отставки», - сказал третий президент Армении.
По словам Сержа Саргсяна, сценаристам и бенефициарам революции было совершенно неинтересно, что внутриполитическая нестабильность в Армении серьёзно увеличивает внешнюю угрозу, что на границе сразу возникает напряжённость и враг воспользуется удобным случаем.
«Им было всё равно, возможно, желательно. А мне – нет. Я всё это учитывал», - отметил третий президент Армении.
Он отметил, что их власть мешала всем тем, чьи представления об Арцахском вопросе и будущем Армении не совпадали с их представлениями.
«Мы были ничьими, мы были сами своими и продвигали свои интересы, что было им не по сердцу», - сказал Серж Саргсян.
Третий президент Армении заявил, что не преследовал цель удержать власть любой ценой.
«Моей целью в 2018 году не было удержать власть любой ценой. Моей целью было сохранить Арцах, а значит, сохранить безопасность Армении. Я выдвинулся на должность премьер-министра только и только для того, чтобы в переговорном процессе по Арцаху ещё дальше продвинуть закреплённые нами позиции и избежать сегодняшней трагедии. Неужели было неясно, что неблагоприятное решение Арцахского вопроса чрезвычайно дорого будет стоить Армении?! Я был в этом уверен, между тем меня обвинили в желании вечно удерживать власть и сделали всё, чтобы отстранить», - сказал он.
Серж Саргсян отметил, что его сегодня обвиняют в том, почему не применил силу в отношении демонстрантов.
«Я говорил и вновь скажу: легко постфактум напыщенно говорить. Легко сначала считать правильным то, как мы без потрясений вышли из хаоса тех дней, а затем, увидев последствия, изменить мнение и считать это ошибкой. Уверяю вас: никакой внешний актор не может внутри твоей страны достигнуть успеха, если не будет иметь помощников – Троянский конь, чтобы изнутри нашими же руками разрушить наш дом», - подчеркнул третий президент Армении.