Բանակցություններում ես ինձ գժի տեղ չեմ դրել, ինչպես արել է սեփական գավառամտությամբ հիացող կապիտուլյանտը. Սերժ Սարգսյան (Տեսանյութ)
Բանակցություններում ես ինձ գժի տեղ չեմ դրել, ինչպես անխոհեմաբար իր ներքին հանդիպումների ժամանակ սեփական գավառամտությամբ հպարտանում էր կապիտուլյանտը, այլ գործընկերների հետ բանակցել եմ ազնվորեն ու արժանապատվորեն, ՀՀԿ 17-րդ համագումարում հայտարարեց կուսակցության նախագահ Սերժ Սարգսյանը։
«Հայաստանը այդ տարիներին տարածաշրջանային գործոն էր, միջազգային գործընթացների լիիրավ մասնակից, ինքնիշխան պետություն, որի մեջքը պինդ էր, նպատակները` արդար, բանակը` հզոր: Իսկ գավառամիտ մի աճպարարի թվացել էր, թե հայ ժողովրդին մոլորեցնելուց հետո ինքը նույն կերպ կկարողանա վարվել նաև աշխարհի հետ: Սեփական կետից սկսողը, «ինչ ուզում եմ, այն էլ բանակցում եմ» ցինիկ հայտարարություն անողը, իր երկրի թշնամուց բանակցությունների մասին տեղեկացողը, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների առջև անհասկանալի պայման դնողը և որպես հետևանք՝ դաշնակիցների ու գործընկերների աջակցությունը կորցնողը, բանակցությունները տանելով փակուղի, քանդելով տարիների ընթացքում քրտնաջան աշխատանքով ստեղծված դիվանագիտական խրամատները, արյունալի պատերազմով աղետ բերեց մեր ժողովրդի գլխին», - հայտարարեց Սերժ Սարգսյանը՝ անդրադառնալով Արցախյան երրորդ պատերազմին և դրա հետևանքներին։
Նրա խոսքով՝ այս ամենն այնքան տեսանելի է, այնքան ապացուցելի և այնքան ակնհայտ, որ կարող է ուղիղ պատասխանել ժողովրդին հուզող ևս երեք հարցի.
« - Հնարավո՞ր էր կանխել այս պատերազմը:
- Այո, այս պատերազմը հնարավոր էր կանխել:
- Եթե, այնուամենայնիվ, ռազմական գործողություններ սկսվեին, հնարավո՞ր էր պատերազմում խուսափել այսքան կորուստներից:
- Այո, այսպիսի ծանր կորուստներից հնարավոր էր խուսափել:
- Հնարավո՞ր էր նոյեմբերի 9-ից հետո չեզոքացնել նոր սպառնալիքները:
- Այո, հնարավոր էր: Օրինակ, բանավոր պայմանավորվածություններով տարածքային զիջումները թուլամորթություն էին, նոյեմբերի 9-ի հայտարարության՝ գերիների հետ կապված 8-րդ կետի կատարմանը չհասնելը և պատասխանատվությունից խուսափելու նպատակով նրանց բոլորին դասալիք անվանելը՝ տմարդություն, իսկ զինադադարի պայմաններում ութսունից ավելի նոր գերիների դեպքերը՝ անճարակության հետևանք», - հայտարարեց Սերժ Սարգսյանը։

На переговорах я не придуривался, как капитулянт, который недальновидно гордился собственным примитивным мышлением – Серж Саргсян
На переговорах я не придуривался, как капитулянт, который недальновидно гордился собственным примитивным мышлением во время своих внутренних встреч, а вёл переговоры с партнёрами честно и достойно, заявил сегодня на 17-ом съезде Республиканской партии Армении председатель РПА, третий президент Армении Серж Саргсян.
«Армения в эти годы была действенным региональным фактором, полноценным участником международных процессов, суверенным государством с крепкой спиной, справедливыми целями, мощной армией. А какому-то проходимцу с примитивным мышлением показалось, что, сумев ввести в заблуждение армянский народ, он сможет так же поступить и с миром. Начинающий с собственной точки, делающий циничное заявление «о чём хочу, о том и переговариваюсь», узнающий о переговорах от своего врага, ставящий непонятные условия перед странами-сопредседателями Минской группы ОБСЕ и, как следствие, утративший поддержку союзников и партнёров, ведя переговоры в тупик, разрушив созданные многолетним кропотливым трудом дипломатические окопы, кровопролитной войной обрушил бедствие на голову нашего народа», - заявил Серж Саргсян, касаясь Третьей Арцахской войны, её обстоятельств и последствий.
По его словам, все это настолько заметно, настолько доказательно и настолько очевидно, что может прямо ответить ещё на три волнующие наш народ вопроса.
«- Можно ли было предотвратить войну?
- Да, эту войну можно было предотвратить.
- Если, тем не менее, начались военные действия, можно ли было в войне избежать стольких потерь?
- Да, таких тяжёлых потерь можно было избежать.
- Можно ли было после 9 ноября нейтрализовать новые угрозы?
- Да, можно было. Например, территориальные уступки посредством устных договорённостей были мягкотелостью; не достигнуть выполнения связанного с пленными 8-го пункта Заявления 9 ноября и, чтобы избежать ответственности, всех их назвать дезертирами – бесчеловечно; а более восьмидесяти новых случаев взятия в плен – результат бездарности», - заявил третий президент Армении.