Հայ-թուրքական երկխոսության գործընթացում, հավանաբար, հիմնական հարցերն արդեն կանխորոշված են, և մեր ներկայացուցիչը ձևական սիմվոլ է լինելու. Քաղաքագետ
20/12/2021 16:00
Հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում թուրքական կողմից փորձառու դիվանագետի, իսկ հայկական կողմից Ռուբեն Ռուբինյանի նշանակումը համադրելի չէ, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց քաղաքագետ Արմեն Բաղդասարյանը։
«Իմ կարծիքով, դա վկայում է այն մասին, որ այդ երկխոսության գործընթացում կամ հիմնական հարցերն արդեն կանխորոշված են, և մեր ներկայացուցիչը ձևական սիմվոլ է լինելու, կամ իրականում բուն բանակցողը լինելու է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը», - ասաց քաղաքագետը։
Արմեն Բաղդասարյանի կարծիքով՝ հայկական կողմից նշանակված բանագնաց Ռուբեն Ռուբինյանը ցանկացած՝ նույնիսկ ամենափոքր հարցով ճշտումներ կատարելու է Նիկոլ Փաշինյանից՝ սրանով իսկ դառնալով Հայաստանի կողմից ձևական ներկայացուցիչ։
«Նշանակումը սա է ցույց տալիս։ Այսինքն՝ թուրքական կողմի հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում հայկական կողմը բարդ բանակցություններ չի ակնկալում», - նշեց մեր զրուցակիցը։
Հիշեցնենք, որ Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Մևլութ Չավուշօղլուն ավելի վաղ հայտարարել էր՝ Հայաստանի հետ բանակցություններում Թուրքիայի հատուկ ներկայացուցիչ կնշանակվի ԱՄՆ-ում Թուրքիայի նախկին դեսպան Սերդար Քըլըչը։
Քըլըչը կադրային դիվանագետ է։ Դիվանագիտական ծառայության մեջ է 1984 թվականից։
Նա 2008-2010 թվականներին եղել է Լիբանանում, 2012-2014 թվականներին՝ Ճապոնիայում, իսկ 2014-2021 թվականներին՝ ԱՄՆ-ում Թուրքիայի դեսպանը։ Բացի այդ, 2012-2014 թվականներին Քըլըչը զբաղեցրել է նաև Թուրքիայի ազգային անվտանգության խորհրդի գլխավոր քարտուղարի պաշտոնը։
ՀՀ ԱԳՆ խոսնակ Վահան Հունանյանն էլ հայտնել էր, որ Հայաստան-Թուրքիա երկխոսության գործընթացում Հայաստանի հատուկ ներկայացուցիչը կլինի ԱԺ նախագահի տեղակալ Ռուբեն Ռուբինյանը։

Армен Багдасарян: Основные вопросы в процессе армяно-турецкого диалога, по всей видимости, уже согласованы и спецпредставитель Армении – просто формальный символ
Назначение опытного дипломата с турецкой стороны и Рубена Рубиняна – с армянской стороны в процессе нормализации армяно-турецких отношений несопоставимо, заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am политолог Армен Багдасарян.
«На мой взгляд, это свидетельствует о том, что в процессе этого диалога либо основные вопросы уже предопределены и наш представитель – просто формальный символ, либо реальным переговорщиком будет Никол Пашинян», - сказал политолог.
По мнению Армена Багдасаряна, назначенный с армянской стороны спецпредставитель Рубен Рубинян будет уточнять любые вопросы, даже самые незначительные, с Николом Пашиняном, тем самым став формальным представителем Армении.
«Назначение свидетельствует об этом. То есть армянская сторона не ожидает сложных переговоров в процессе урегулирования отношений с Турцией», - отметил политолог.
Напомним, ранее министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу заявил, что в переговорах с Армении специальным представителем Турции будет назначен бывший посол Турции в Вашингтоне Сердар Кылыч.
Он кадровый дипломат. Кылыч Начал работать в МИД с 1984 года.
В 2008-2010гг. он был послом Турции в Ливане, в 2012-1014гг. – послом в Японии, а в 2014-2021гг. – послом Турции в США. Кроме того, в 2012-2014гг. Кылыч занимал пост генерального секретаря Совета национальной безопасности Турции.
Пресс-секретаря МИД Армении Ваан Унанян сообщил, что спецпредставителем Армении по процессу диалога между Арменией и Турцией будет заместитель председателя Национального Собрания Рубен Рубинян.