Գրավոր փաստաթղթի հիման վրա է 2020-ին ՀՀ ԶՈՒ-ն Սյունիքում հետ քաշվել, իսկ Գորիս-Կապան ճանապարհի մի հատվածը անցել Ադրբեջանի տիրապետությանը. ԳՇ պետը հաստատել է. պատգամավոր
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության անդամներ Աննա Գրիգորյանը և Գեղամ Մանուկյանը հարցումներ են ուղարկել կառավարություն, ԱԱԾ, ՊՆ, Գլխավոր շտաբ և այլ կառույցներ՝ իմանալու, թե, ի վերջո, ինչ փաստաթղթի հիման վրա են տեղի ունեցել մեկ տարի առաջ Սյունիքում տեղի ունեցած գործընթացները։
«Հիշեցնեմ, որ երբ ադրբեջանական զորքերն իրենց GPS սարքերով Սյունիքում մոտենում էին հայկական գյուղերին, Նիկոլ Փաշինյանն ասում էր, թե բանավոր փոխըմբռնման հիմքով են առաջ եկել ադրբեջանական զորքերը։ Մինչև այսօր մենք հստակ պատասխանը չունեինք, թե իրականում ինչ էր տեղի ունեցել», - ԱԺ-ում հրավիրված ասուլիսին ասաց Աննա Գրիգորյանը։
Պատգամավորները տեսանյութով ցույց տվեցին, թե ինչպես են մեկ տարի շարունակ մի շարք հարցադրումներ արել, սակայն որևէ պատասխան չեն ստացել։
«Շատ անակնկալ վերջերս ստացա ԳՇ պետի պատասխանը։ ԳՇ պետի ստորագրությամբ ԱԺ գաղտնի բաժին մուտքագրվել է ինձ հասցեագրված պատասխան, և քանի որ գաղտնի բաժնում է, իրավունք չունեմ ամբողջական պատասխանը հրապարակելու։ Բայց մի բան հստակ է՝ ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետ գեներալ Արտակ Դավթյանի ստորագրությամբ գրությունը փաստում է, որ 2020 թ. դեկտեմբերին Սյունիքում ՀՀ զինված ուժերի ստորաբաժանումները, կամավորական խմբերը շուրջ 20 կմ ետ են քաշվել. Գորիս-Կապանի ճանապարհի 21 կմ-անոց հատվածը դարձել է Ադրբեջանի տիրապետության տակ գրավոր փաստաթղթի հիման վրա», - հայտարարեց Գեղամ Մանուկյանը։
Աննա Գրիգորյանն ասաց նաև, փաստաթուղթը ստորագրել են ՀՀ պաշտպանության նախարար Վաղարշակ Հարությունյանը և ՌԴ պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուն։

ВС Армении в декабре 2020 года отведены назад в Сюнике на основании письменного документа – депутат
Депутаты парламента от фракции «Армения» Анна Григорян и Гегам Манукян направили запросы в правительство, СНБ, Минобороны, Генштаб ВС и другие структуры для уточнения, на основании какого документа год назад произошли имевшие место в Сюнике события.
«Напомню, что когда азербайджанские войска со своими GPS-устройствами приближались к армянским селам, Никол Пашинян заявил, что азербайджанские войска продвинулись на основе устного взаимопонимания. По сей день у нас нет четкого ответа, что произошло в действительности», - заявила сегодня Анна Григорян на пресс-конференции в парламенте.
Депутаты показали видеозаписи, как на протяжении года задавали ряд вопросов для выяснения этого, однако не получали ответа.
«Недавно очень неожиданно я получил ответ Генштаба ВС. За подписью начальника ГШ ВС в секретный отдел Национального Собрания поступил адресованный мне ответ, и поскольку он в секретном отделе, я не имею права обнародовать весь ответ. Однако ясно одно, в письме за подписью начальника Генштаба ВС Армении Артака Давтяна констатируется, что в декабре 2020 года подразделения Вооруженных сил Армении , добровольческие группы были отведены назад в Сюнике на порядка 20 км: 21-километровый участок дороги Горис-Капан перешел под контроль Азербайджана на основании письменного документа», - заявил Гегам Манукян.
Анна Григорян сообщила, что документ подписан министром обороны Армении Вагаршаком Арутюняном и министром обороны РФ Сергеем Шойгу.
«Нужно понять, какие положения были в документе, и соблюдаются ли они до сих пор», - сказала депутат.