Եթե ադրբեջանցի գերիներին հանձնել են հակառակորդին, նշանակում է՝ այդտեղ մեր շահերից բխող խնդիր գոյություն ունի. շատ հնարավոր է՝ մեկ գերին փոխանակվի տասնյակի հետ. Անդրանիկ Քոչարյան
21/12/2021 13:24
Մեր պետության պոզիտիվ պարտականությունն է, որ լուծի գերիների խնդիրը, լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը։
Նա սակայն, շեշտեց՝ կարող է մի պահ գալ, որ գերիների փոխանակումը տեղի ունենա գերիների հետ։
«Դա էլ է պետության պոզիտիվ իրավասությունների շրջանակում», - ասաց նա։
Քոչարյանը հայտարարեց, թե օրեր առաջ երկու ադրբեջանցիներին գերեվարելու փաստը զսպող գործիք է Ադրբեջանի համար նմանատիպ հետագա ցանկությունների համար։
«Դրանից առաջ՝ նոյեմբերի 16-ին, երբ տեղի ունեցավ այդ ամենը, մենք ունեցանք գերիներ ու այդ ընթացքոււմ Զինված ուժերը սկսեց մեծ ծավալով մարտական գործողությունների ներկայություն ցույց տալ ու դրանով մենք պետք է առաջնորդվեինք. վերջին հաշվով, լինելու է այնպես, որ մենք կռվելով պետք է կայացնենք մեր ապագա բանակը ու կռվելով սովորենք կռվել, ոնց որ թե, մոռացել էինք ինչ-որ պահի, մենք բանակը դարձրել էինք դիրքապահ բանակ», - ասաց Անդրանիկ Քոչարյանը։
ՔՊ-ական պատգամավորի խոսքով՝ գերիների խնդիրն անպայման լուծվելու է։
«Գերիները բոլորը բոլորի հետ պետք է փոխանակվեն. փոխանակման պրոցեսի մանրուքներին ես տեղյակ չեմ, բայց եթե գերիներին հանձնել են հակառակորդին, նշանակում է այդտեղ մեր շահերից ու հետաքրքրություններից բխող խնդիր անպայման գոյություն ունի»,-ընդգծեց Անդրանիկ Քոչարյանը։
«Շատ հնարավոր է՝ մեկ գերին փոխանակվի տասնյակի հետ, այսինքն՝ գերիների հավասարազոր փոխանակումը չէ խնդիրը. գերիները փոխանակվում են գերիների հետ առանց նախապայմանների։ Թե ինչու են երկու գերին վերադարձվել, թույլ տվեք անվտանգության մարմիններն իրենք այդ փակագծերը ձեր առաջ չբացեն», - հավելեց նա։

Если азербайджанских пленных передали противнику, значит, это исходит из наших интересов – Андраник Кочарян
21/12/2021 14:13
Решение вопроса пленных – это позитивное обязательство нашего государства, заявил сегодня председатель постоянной парламентской комиссии по вопросам обороны и безопасности Андраник Кочарян в беседе с журналистами.
Он, однако, отметил, что может наступить момент, когда пленные будут обмениваться на пленных.
«Это тоже в рамках позитивных правомочий», - сказал он.
Кочарян заявил, что факт пленения азербайджанских военнослужащих два дня назад это сдерживающий инструмент для подобных желаний Азербайджана в будущем.
«До этого, 16 ноября, когда произошло все это, с армянской стороны были плененные и Вооруженные силы вели крупные боевые действия, мы должны руководствоваться этим. В конце концов, наша будущая армия должна состояться в боях, научится воевать в реальном бою. Мы в какой-то момент забыли об этом и превратили нашу армию в охраняющую позиции», - сказал Андраник Кочарян.
По словам депутата фракции «Гражданский договор», вопрос возвращения пленных обязательно будет решен.
«Обмен пленных должен проводиться по принципу «всех на всех»: я не знаю о деталях процесса обмена, но если пленных передали противнику, значит, это исходит из наших интересов», - подчеркнул Андраник Кочарян.
«Возможно, один пленный будет обменен на десять, то есть обмен пленными проводиться без предварительных условий. Что касается причин возвращения двух пленных, то позвольте, чтобы органы безопасности не раскрывали детали», - отметил он.