Դատարանը հետաձգեց Արմեն Գևորգյանի սահմանային տեղաշարժի արգելքը վերացնելու միջնորդության լուծումը
Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը (Շենգավիթի նստավայր) շարունակում է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի ու նախկին փոխվարչապետ Արմեն Գևորգյանի գործով դատական նիստը։
«Գործով նախագահող դատավոր Աննա Դանիբեկյանը տեղեկացրեց, որ դատարանն ստացել է նախկին փոխվարչապետ Արմեն Գևորգյանի միջնորդությունը ՀՀ-ից ժամանակավոր բացակայելու վերաբերյալ։ Միջնորդությունը չէր տրամադրվել մեղադրող կողմին, և փաստաթղթին դատախազները ծանոթացան նիստերի դահլիճում։
Ներկայացնելով միջնորդությունը՝ Գևորգյանի պաշտպան Լուսինե Սահակյանը տեղեկացրեց, որ հաջորդ տարվա հունվարի 24-28-ը Ստրասբուրգում տեղի է ունենալու ԵԽԽՎ հերթական նստաշրջանը, որին իր պաշտպանյալը, որպես ՀՀ ԱԺ ընդդիմադիր պատգամավոր, պետք է ներկա լինի։ Նա նաև հիշեցրեց պատգամավորական անձեռնմխելիության մասին, ինչի մասին նաև նշվում է ՍԴ վերջին որոշման մեջ։ Պաշտպանական կողմը խնդրեց նաև նշված օրերին դատական նիստեր չնշանակել և սահմանային տեղաշարժի արգելքը վերացնել։
Պաշտպան Սահակյանը նաև հայտնեց, որ դատարանի կողմից Գևորգյանի՝ երկրից դուրս գալու հնարավորությունը սահմանափակող որոշման պատճառով նրան չի հաջողվել մասնակցել դեկտեմբերի 14-ին կայացած ԵԽԽՎ Մոնիտորինգային հանձնաժողովի նիստին։ Պատգամավորը չի կարողացել նույնիսկ հեռավար մասնակցել, քանի որ հենց այդ նույն ժամին՝ Երևանի ժամանակով 13։00-ին դատական նիստն էր նշանակված։
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանական կողմը միացավ միջնորդությանը։
Մեզադրող դատախազ Գևորգ Բաղդասարյանն առարկեց, նշելով, որ ներկայացված միջնորդության հիմնավորումները խեղաթյուրում են ՍԴ որոշումը։ Ըստ նրա՝ ՍԴ որոշման մեջ խոսվում է պատգամավորական անձեռնմխելիության մասին, ինչը կապ չունի Արմեն Գևորգյանի հետ․ «նա չի օգտվում պատգամավորական անձեռնմխելիությունից, քանի որ սահմանադրական կարգավորումները վերաբերում են քրեական հետապնդում հարուցելու կապակցությամբ անձեռնմխելիությանը»։
Իր հերթին Արմեն Գևորգյանը հայտարարեց, որ դատախազությունն անհարգալից վերաբերմունք է դրսևորում խորհրդարանի և ժողովրդի քվեն ստացած պատգամավորների նկատմամբ։ Նա նաև հիշեցրեց, որ ընդամենը մի քանի ամսվա ընթացքում ՍԴ-ն հակասահմանադրական և ապօրինի ճանաչեց այն մեղադրանքները, որոնք պաշտպանում էր դատախազությունը։
«Անկախ նրանից, ենթարկվում է պատգամավորը քրեական հետապնդան թե՝ ոչ, պետք է ստեղծել պայմաններ, որ այդ գործընթացը չխանգարի ԱԺ-ի բնականոն գործունեությանը, որպեսզի պատգամավորն իր լիազորությունները լիարժեք կատարի», - նշեց Արմեն Գևորգյանը։
Լսելով կողմերին, դատավոր Աննա Դանիբեկյանը հայտարարեց, որ պաշտպանական կողմն այս պահի դրությամբ ոչ ամբողջական տեղեկատվությունն է տրամադրել։ Խոսքը գնում է ԱԺ նախագահի գրության մասին, որտեղ պետք է նշվեն ՀՀ-ից մեկնելու և վերադառնալու հստակ ամսաթվերը։ Միջնորդության լուծումը հետաձգվեց մինչև այդ տեղեկատվության ստանալը», - նշված է Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանական խմբի տարածած հաղորդագրությունում։

Суд отложил рассмотрение ходатайства адвоката Армена Геворкяна об отмене ограничения на пересечение границы
21/12/2021 15:45
В суде общей юрисдикции Еревана продолжается судебное заседание по делу второго президента Армении Роберта Кочаряна и бывшего вице-премьера Армена Геворкяна.
Судья Анна Данибекян сообщила, что суд получил ходатайство Армена Геворкяна о временном отсутствии из Армении. Прокуроры ознакомились с документов в зале заседаний, поскольку ходатайство не было представлено им.
Адвокат Армена Геворкяна Лусине Саакян сообщила, что 24-28 января будущего года в Страсбурге состоится очередное заседание ПАСЕ, на котором ее подзащитный должен присутствовать как депутат оппозиционной фракции парламента. Она напомнила также о неприкосновенности депутата, о чем отмечается также в последнем решении Конституционного суда. Защита попросила также отменить судебные заседания в указанные дни и отменить запрет на пересечение границы.
Лусине Саакян отметила также, что из-за ограничения возможности выезда из страны Армен Геворкян не смог участвовать в заседании мониторинговой комиссии ПАСЕ 14 декабря. Он был лишен также возможности дистанционного участия, поскольку в 13:00 по ереванскому времени назначено судебное заседание.
Адвокаты Роберта Кочаряна присоединились к ходатайству.
Прокурор Геворк Багдасарян возразил, отметив, что представленные в ходатайстве обоснования искажают решение КС. По его словам упомянутая в решении КС депутатская неприкосновенность не относится к Армену Геворкяну.
Армен Геворкян в свою очередь заявил, что суд проявляет неуважение к Национальному Собранию и получившим вотум доверия народа депутатам.
«Независимо от того, осуществляется уголовное преследование в отношении депутата или нет, должны быть созданы условия, чтобы этот процесс не мешал нормальной деятельности Национального Собрания, чтобы депутаты полноценно выполняли свои полномочия», - сказал Геворкян.
Судья Анна Данибекян, выслушав стороны, заявила, что на данный момент защита представила неполную информацию. Речь идет о письме спикера парламента, в котором должны отмечаться четкие даты отъезда и возвращения в Армению.