Ձերբակալվել է Գառնիկ Իսագուլյանը
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչությունում իրականացվել են քննչական և դատավարական այլ ծավալուն գործողություններ՝ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 333-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով «Ազգային անվտանգություն» կուսակցության նախագահ Գ.Ի.-ի նկատմամբ հարուցված քրեական գործի նախաքննության շրջանակներում մի շարք հանգամանքներ պարզելու ուղղությամբ:
Փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ 2021 թվականի սեպտեմբերի 20-ին կայացած ասուլիսի ընթացքում Գ.Ի.-ն, գիտակցելով, որ իր կողմից տրամադրվող տեղեկատվությունը կեղծ է՝ հայտնել է չկատարված հանցագործության մասին:
Մասնավորապես, հարցազրույցի ընթացքում Գ.Ի.-ն հայտնել է, թե, իբր Ուկրաինայում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպանը ուսումնասիրվել ու հավաքագրվել է թուրքական և ադրբեջանական հատուկ ծառայությունների կողմից, ինչպես նաև 2008 թվականից հետո համագործակցում է հիշյալ ծառայությունների և տվյալ ազգերի ներկայացուցիչների հետ, որի վերաբերյալ ինքը՝ Գ.Ի.-ն կասկածներ չունի։ Ըստ Գ.Ի.-ի հայտարարության Ուկրաինայում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպանը բանակցություններ է վարել Ուկրաինայում Ադրբեջանի դեսպանի հետ, որի արդյունքում որոշվել է, որ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետը Բաթումի քաղաքում պետք է հանդիպի Թուրքիայի նախագահի ներկայացուցիչների հետ, որպեսզի վերջինից գումար խնդրի, քանի որ ՀՀ բյուջեում գումարը վերջացել է և չեն կարողանում թոշակները վճարել. այդ կերպ՝ հայ դիվանագետին հանիրավի մեղադրելով առանձնապես ծանր հանցագործություն կատարելու մեջ։
Վերը նկարագրված հանցավոր արարքի կատարման համար ՀՀ քրեական օրենսգրքի 333-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով Գ.Ի.-ն ներգրավվել է որպես մեղադրյալ:
Նույն օրը որոշում է կայացվել նրան ձերբակալելու մասին:
Հավելենք, որ Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի վարույթում քննվող քրեական գործով Գ.Ի.-ն արդեն իսկ մեղադրվում է նույնական և համասեռ՝ ՀՀ Վարչապետի, նախկին և ներկա մի շարք պաշտոնատար անձանց ու հասարական գործիչների (1-ին դրվագ), ՀՀ քննչական կոմիտեի ներկայիս նախագահի (2-րդ դրվագ), Արցախի Հանրապետության անվտանգության խորհրդի նախկին քարտուղարի (3-րդ դրվագ) վերաբերյալ սուտ մատնություն կատարելու, ինչպես նաև ՀՀ Վարչապետի նկատմամբ բռնություն գործադրելու հրապարակային կոչեր հնչեցնելու համար (մեկ դրվագ) նախատեսված հանցավոր արարքներ կատարելու մեջ:

СК Армении задержал Гарника Исагуляна
В Главном управлении по расследованию особо важных дел Следственного комитета Армении проведены следственные и процессуальные действия для выяснения ряда обстоятельств в рамках предварительного следствия по уголовному делу в отношении председателя партии «Национальная безопасность» Г.И., возбужденного в следственном департаменте СНБ Армении по пункту 1 части 2 статьи 333 УК Армении.
Приобретены фактические данные, что на состоявшейся 20 сентября 2021 года пресс-конференции Г.И., осознавая, что предоставляемая им информация является ложной, сообщил о несовершенном преступлении.
В частности, во время пресс-конференции Г.И. сообщил, что якобы Чрезвычайный и Полномочный посол Армении в Украине был изучен и завербован турецкими и азербайджанскими спецслужбами, а также после 2008 года сотрудничал с упомянутыми службами и представителями этих народов, в чем у Г.И. нет сомнений.
Согласно заявлению Г.И., Чрезвычайный и Полномочный посол Армении в Украине вел переговоры с послом Азербайджана в Украине, в результате чего было решено, что премьер-министр Армении должен встретиться в Батуми с представителями президента Турции, чтобы попросить у последнего деньги, поскольку финансовые средства в бюджете Армении закончились и они не могут выплатить пенсии, обвинив тем самым армянского дипломата в совершении особо тяжкого преступления.
Г.И. привлечен в качестве обвиняемого по пункту 1 части 2 статьи 33 Уголовного кодекса Армении.
В тот же день принято решение о его задержании.
Отметим, что в рамках расследуемого в суде общей юрисдикции Еревана уголовного дела Г.И уже обвиняется в ложном доносе на премьер-министра Армении, бывших и действующих должностных лиц (1 эпизод), нынешнего председателя Следственного комитета (2 эпизода), бывшего секретаря Совета безопасности Республики Арцах (3 эпизода), а также публичные призывы к применению насилия в отношении премьер-министра Армении (1 эпизод).