ՀՀ  քաղավիացիայի կոմիտեն այս պահի դրությամբ ո՛չ հայկական, ո՛չ թուրքական ավիաընկերությունների կողմից հայտեր չի ստացել Երևան-Ստամբուլ-Երևան թռիչքներ իրականացնելու համար
21/12/2021 16:40
ՀՀ քաղավիացիայի կոմիտեն այս պահի դրությամբ ո՛չ հայկական, ո՛չ թուրքական ավիաընկերությունների կողմից հայտեր չի ստացել Երևան-Ստամբուլ-Երևան թռիչքներ իրականացնելու համար
ՀՀ քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեն այս պահի դրությամբ ո՛չ հայկական, ո՛չ թուրքական ավիաընկերությունների կողմից հայտեր չի ստացել Երևան-Ստամբուլ-Երևան թռիչքներ իրականացնելու համար, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնեց կոմիտեի նախագահի՝ մամուլի հարցերով օգնական Լիլիթ Աղաբեկյանը։
«Կլինի մի օր հայտ, թե չի լինի, վաղը կլինի, թե մեկ տարուց, չեմ կարող ասել»,- նշեց նա՝ հավելելով, որ եթե որևէ ավիաընկերություն դիմում է թուրքական ավիացիոն իշխանություններին դեպի Ստամբուլ թռիչքներ իրականացնելու թույլտվության հարցով, ապա անպայման պետք է դիմի նաև ՀՀ քաղավիացիայի կոմիտեին։
Ներկայացնելով գործող ընթացակարգը՝ Լիլիթ Աղաբեկյանը նշեց, որ, նախևառաջ, որևէ ավիաըներություն պետք է հայտ ներկայացնի իրենց, այնուհետև համապատասխան գործընթացներ սկսվեն. հայտը պետք է անցնի Քաղավիացիայի բոլոր վարչություններով, որոնք, յուրաքանչյուրն իր մասով, պետք է ստուգումներ իրականացնի։ Վերջում կամ թռիչքներ իրականացնելու թույլտվություն կտրվի, կամ չի տրվի։
«Երևան-Ստամբուլ վերջին չվերթը տեղի է ունեցել 2015 թվականին։ Չվերթերն իրականացրել է թուրքական «Atlas Global» ավիաընկերությունը, սակայն սնանկանալու պատճառով դադարեցրել է թռիչքները։ Դրանից հետո մենք ո՛չ կանոնավոր, ո՛չ չարտերային չվերթեր չենք ունեցել ո՛չ հայկական, ո՛չ թուրքական ավիաընկերությունների կողմից»,- ասաց Լիլիթ Աղաբեկյանը։
«FLYONE ARMENIA» ավիաընկերության խորհրդի նախագահ Արամ Անանյանն ավելի վաղ Aysor.am-ի հետ զրույցում տեղեկացրել էր՝ Երևան- Ստամբուլ- Երևան չարտերային թռիչքներ իրականացնելու թույլատվության համար իրենք դիմել են Թուրքիայի ավիացիոն իշխանություններին։

Комитет гражданской авиации Армении не получил заявки на выполнение рейсов Ереван-Стамбул-Ереван ни от армянских, ни от турецких авиакомпаний
21/12/2021 17:27
Комитет гражданской авиации Армении на данный момент ни от армянских, ни от турецких авиакомпаний не получил заявки на выполнение рейсов Ереван-Стамбул-Ереван, сообщила в беседе с корреспондентом Aysor.am помощник председателя Комитета гражданской авиации Армении Лилит Агабекян.
«Будут заявки или нет, завтра или через год, не могу сказать», - отметила она, добавив, что если какая-то авиакомпания обращается к турецким авиационным властям по вопросу разрешения на осуществление полетов в Стамбул, то обязательно должна обратиться также в Комитет гражданской авиации Армении.
Представляя действующий порядок, Лилит Агабекян отметила, что, прежде всего,  авиакомпания должна подать заявку в Комитет, затем должны начаться соответствующие процессы: заявка проходит по всем управлениям Комитета, которые проводят проверки, каждый по своей части. В конце разрешение на полеты либо предоставляется, либо нет.
«Последний рейс Ереван-Стамбул состоялся в 2015 году. Полеты выполняла турецкая компания «Atlas Global», однако из-за банкротства полеты были прекращены. После этого у нас не было ни регулярных, ни чартерных полетов, ни со стороны армянских, ни со стороны турецких авиакомпаний», - сказала Лилит Агабекян.
Председатель совета авиакомпании «FLYONE ARMENIA» сообщил в беседе с корреспондентом Aysor.am, что они обратились к авиационным властям Турции для получения разрешения на выполнение чартерных полетов по маршруту Ереван-Стамбул-Ереван.