Վահե Հակոբյանն ու Սեյեդ Մեհդի Ֆարշադանը կարևորել են Մեղրու ազատ տնտեսական գոտու զարգացումը
ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վահե Հակոբյանը, անդամներ Մխիթար Զաքարյանն ու Հռիփսիմե Ստամբուլյանը հանդիպել են Իրանի Մեջլիսի Իրան-Հայաստան պատգամավորական բարեկամության խմբի ղեկավար Սեյեդ Մեհդի Ֆարշադանի գլխավորած պատվիրակության անդամների հետ: Հանդիպմանը մասնակցել է նաև ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Իրան բարեկամական խմբի ղեկավար Գևորգ Պապոյանը:
Վահե Հակոբյանը կարևորել է Իրանի հետ բարեկամական հարաբերությունները:
Սեյեդ Մեհդի Ֆարշադան տեղեկացրել է, որ խորհրդարանում ունեցել են արդյունավետ հանդիպումներ ու քննարկումներ: Նա կարևորել է երկու երկրների միջեւ տնտեսական կապերի զարգացումը:
Անդրադառնալով ապրանքաշրջանառության ծավալներին՝ Մեջլիսի Իրան-Հայաստան պատգամավորական բարեկամության խմբի ղեկավարը նշել է, որ այս պահին այն կազմում է 350 մլն դոլար: Նա հույս է հայտնել, որ համատեղ աշխատանքի արդյունքում հնարավոր կինի ապրանքաշրջանառության ծավալը հասցնել մինչև 1 մլրդ դոլարի:
Նշվել է, որ 2022 թ-ին նախատեսվում է վերանորոգել Մեղրու մաքսակետն ու այն համապատասխանեցնել միջազգային չափորոշիչներին:

Ваге Акопян и Сейед Мехди Фаршадан обсудили развитие двусторонних экономических связей
Председатель постоянной парламентской комиссии по экономическим вопросам Ваге Акопян, члены комиссии Мхитар Закарян и Рипсиме Стамбулян встретились с членами делегации во главе с руководителем депутатской группы дружбы Иран-Армения Меджлиса Ирана Сейедом Мехди Фаршаданом. Во встрече принял участие руководитель группы дружбы Армения-Иран Геворк Папоян.
Ваге Акопян подчеркнул важность дружественных отношений с Ираном.
Сейед Мехди Фаршадан проинформировал о своих продуктивных встречах и обсуждениях в парламенте. Он особо выделил развитие экономических связей между двумя странами.
Касаясь объемов товарооборота, руководитель парламентской группы дружбы Иран-Армения Меджлиса отметил, что в настоящее время он составляет 350 млн. долларов. Он выразил надежду, что в результате совместной работы удастся увеличить объемы товарооборота до 1 млрд. долларов.
Отмечено, что в 2022 г. планируется реконструировать Мегринскую таможню и привести ее в соответствие с международными стандартами.