Թեհրանը չի հանդուրժի տարածաշրջանում որևէ տարածքային փոփոխություն. Մահմուդ Ահմադի Բիղաշ
Դեկտեմբերի 22-ին ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հանդիպել է Իրանի իսլամական մեջլիսի Իրան-Հայաստան խորհրդարանական բարեկամական խմբի անդամների հետ:
Հանդիպման սկզբում Իրանի Իսլամական Հանրապետության խորհրդարանի Ազգային անվանգության և արտաքին քաղաքականության մշտական հանձնաժողովի անդամ Մահմուդ Ահմադի Բիղաշը շնորհակալություն է հայտնել ԱԽ քարտուղարին հանդիպման հնարավորություն ընձեռելու համար:
Արմեն Գրիգորյանն ընդգծել է, որ Հայաստան-Իրան բարեկամական հարաբերությունները վերջին շրջանում ինտենսիվ զարգանում են։
Մահմուդ Ահմադի Բիղաշը կարևորել է Հարավային Կովկասի դերը ԻԻՀ համար: Մասնավորապես ընդգծել է, որ տարածաշրջանային կայունությունն ու անվտանգությունը, սահմանների անխախտելիությունն Իրանի համար կարմիր գծեր են և Թեհրանը չի հանդուրժի տարածաշրջանում որևէ տարածքային փոփոխություն:
Այս համատեքստում Արմեն Գրիգորյանը նշել է Հայաստանի  կարմիր գծերը, ինչպես նաև ընդգծել Հայաստանի կողմից ավելի վաղ առաջ քաշված «խաղաղության դարաշրջան» սկսելու հրամայականը, որը նաև համընկնում է Իրանի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթությունների հետ: ԱԽ քարտուղարը նաև կարևորել է Երևան-Նախիջևան-Ջուլֆա երկաթգծի գործարկումը՝ ընդգծելով, որ այն բերելու է տարածաշրջանի երկրների տնտեսական զարգացման:
Հանդիպման վերջում զրուցակիցները կարևորել են տարբեր ոլորտներում փոխգործակցության շարունակության անհրաժեշտությունը:

Тегеран не потерпит каких-либо территориальных изменений в регионе – Махмуд Ахмади Бигаш
Секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян 22 декабря встретился с членами парламентской группы дружбы Иран-Армения Меджлиса Исламской Республики Иран.
В начале встречи член Комиссии по национальной безопасности и внешним связям Меджлиса ИРИ Махмуд Ахмади Бигаш поблагодарил секретаря Совбеза за встречу.
Армен Григорян подчеркнул, что дружественные отношения Армения-Иран в последнее время интенсивно развиваются.
Махмуд Ахмади Бигаш отметил важность Южного Кавказа для Ирана. Он в частности подчеркнул, что стабильность и безопасность в регионе, нерушимость границ – красные линии для Ирана и Тегеран не потерпит каких-либо территориальных изменений в регионе.
В этом контексте Армен Григорян отметил красные линии Армении и подчеркнул необходимость открытия выдвинутой ранее Арменией «эпохи мира», которая совпадает также с приоритетами внешней политики Ирана. Секретарь Совета безопасности также отметил важность запуска железной дороги Ереван-Нахичеван-Джульфа, подчеркнув, что это приведет к экономическому развитию стран региона.
В завершение встречи собеседники подчеркнули необходимость продолжения сотрудничества в различных сферах.