Բելառուսի ԱԷԿ-ի երկրորդ էներգաբլոկում սկսվել է միջուկային վառելիքի բեռնումը
2021 թվականի դեկտեմբերի 22-ին՝ Էներգետիկների մասնագիտական օրը, Բելառուսի ԱԷԿ-ի երկրորդ էներգաբլոկում (գլխավոր նախագծող և գլխավոր կապալառու՝ «Ռոսատոմ» պետկորպորացիայի ինժինիրինգային ստորաբաժանում) սկսվեց թարմ միջուկային վառելիքի բեռնումը։
Ժամը 10։11 միջուկային վառելիքով առաջին ջերմարտազատող արտադրանքը (ՋԱԱ) բեռնվել  է ռեակտորի ակտիվ գոտի: Ընդհանուր առմամբ հաջորդաբար բեռնվելու են 163 ՋԱԱ: Վառելիքն արտադրվել է Նովոսիբիրսկի քիմիական խտանյութերի գործարանում (ПАО «НЗХК», Ռոսատոմի «ТВЭЛ» վառելիքային ընկերության ձեռնարկություն):
Վառելիքի բեռնման ավարտից հետո ռեակտորը կհասցվի հզորության նվազագույն կառավարելի մակարդակին (մինչև 1%)՝ համապատասխան ուսումնասիրությունների անցկացմամբ։ Էներգաբլոկի նախագծային պարամետրերում հուսալիությունն ու անվտանգությունը հաստատելուց հետո կսկսվի էներգետիկ մեկնարկի փուլը, որի ընթացքում էներգաբլոկն առաջին անգամ կներառվի Բելառուսի Հանրապետության էլեկտրացանցում:
«Ատոմային էներգաբլոկի կառուցման ամենահետաքրքիր, հուզիչ և պատասխանատու ժամանահատվածն է՝ հսկա շինարարական և մոնտաժային աշխատանքների ավարտից հետո դրա կարգաբերումն ու գործարկումն է։ Այս փուլում մեծ ծավալի բետոնը, տոննաներով մետաղական կոնստրուկցիաները, կիլոմետրերով մալուխներն ու խողովակաշարերը վերածվում են կենդանի օրգանիզմի, որը կգործի և մարդկանց օգուտ կբերի առնվազն 60 տարի։ Ֆիզիկական սկիզբը կարելի է համեմատել հիմնական օրգանի՝ այս օրգանիզմի սրտի ձևավորման և աշխատանքի սկզբի հետ։ Մաղթում եմ բոլորիս այս փուլի հաջող անցում», - ասել է «Ռոսատոմ» պետկորպորացիայի գլխավոր տնօրենի Ատոմային էներգիայի գծով առաջին տեղակալ, «Ատոմստրոյէքսպորտ» ընկերության նախագահ Ալեքսանդր Լոկշինը։
Ներկայում «Ռոսատոմ» պետկորպորցիան համաշխարհային ճանաչում ունեցող առաջատար և միակ ընկերությունն է աշխարհում, որն իրականացնում է ատոմակայանների սերիական շինարարություն արտասահմանում։ Ամբողջ աշխարհում կառուցվել է ռուսական նախագծով 106 ատոմակայան, այդ թվում՝ 80 էներգաբլոկ՝ ВВЭР տիպի ռեակտորներով։ Այսօր Ռոսատոմի միջազգային պատվերների պորտֆելը ներառում է 35 ВВЭР բլոկներ 12 երկրներում իրականացման տարբեր փուլերում:
Բելառուսի ԱԷԿ-ը՝ 2400 ՄՎտ ընդհանուր հզորությամբ երկու ВВЭР-1200 ռեակտորներով, կառուցվում է Օստրովեցում (Բելառուսի Հանրապետություն)։ Բելառուսի առաջին ատոմակայանի համար ընտրվել է ռուսական III+ սերնդի նախագիծ, որը լիովին համապատասխանում է Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության (ՄԱԳԱՏԷ) միջազգային չափանիշներին և անվտանգության պահանջներին։ 2021 թվականի հունիսի 10-ին առևտրային շահագործման հանձնվեց Բելառուսի ԱԷԿ-ի թիվ 1 էներգաբլոկը, որը դարձավ արտերկրում ռուսական տեխնոլոգիաների կիրառմամբ կառուցված վերջին սերնդի III+ առաջին ատոմային էլեկտրակայանը։

На втором энергоблоке Белорусской АЭС началась загрузка ядерного топлива
22 декабря 2021 года, в профессиональный праздник – День энергетика, на втором энергоблоке Белорусской АЭС (генеральный проектировщик и генеральный подрядчик — Инжиниринговый дивизион Госкорпорации «Росатом») началась загрузка свежего ядерного топлива.
В 10:11 в активную зону реактора загружена первая тепловыделяющая сборка (ТВС) с ядерным топливом. Всего будут последовательно загружены 163 ТВС. Топливо изготовлено на Новосибирском заводе химконцентратов (ПАО «НЗХК», предприятие Топливной компании Росатома «ТВЭЛ»).
По завершении загрузки топлива реактор будет выведен на минимально контролируемый уровень (до 1%) мощности с проведением соответствующих исследований. После подтверждения надежности и безопасности работы энергоблока на проектных параметрах начнется этап энергетического пуска, в ходе которого блок впервые будет включен в энергетическую сеть Республики Беларусь.
«Самый интересный, волнующий и ответственный период сооружения атомного энергоблока – наладка и ввод его в эксплуатацию после окончания огромного объема строительных и монтажных работ. На этом этапе кубометры бетона, тонны металлоконструкций, километры кабеля и трубопроводов превращаются в живой организм, который будет функционировать и приносить пользу людям не менее 60 лет. Физический пуск можно сравнить с формированием и началом работы главного органа - сердца этого организма. Желаю нам всем успешного прохождения этого этапа», - отметил первый заместитель генерального директора Госкорпорации «Росатом» по атомной энергетике, президент АО АСЭ Александр Локшин.
В настоящее время Госкорпорация «Росатом» является признанным мировым лидером и единственной в мире компанией, реализующей серийное строительство атомных электростанций за рубежом. По всему миру построено 106 объектов атомной электроэнергетики российского дизайна, из них 80 энергоблоков с реакторами типа ВВЭР. На сегодняшний день в международном портфеле заказов Росатома – 35 блоков ВВЭР на разной стадии реализации в 12-ти странах.
Белорусская АЭС с двумя реакторами ВВЭР-1200 суммарной мощностью 2400 МВт сооружается в Островце (Республика Беларусь). Для первой АЭС в Беларуси выбран российский проект поколения III+, который полностью соответствует международным нормам и требованиям по безопасности Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ). 10 июня 2021 года энергоблок № 1 Белорусской АЭС, ставший первым объектом атомной электроэнергетики новейшего поколения III+, построенным по российским технологиям за рубежом, принят в промышленную эксплуатацию.