Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկին. քննարկել են Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում տրանսպորտային կոմունիկացիաների վերականգնման հեռանկարները
22/12/2021 10:49
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ընդունել է Ռուսաստանի Դաշնության փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկին, հայտնում են կառավարության աշխատակազմից:
Հանդիպմանը մասնակցել են ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը և ՀՀ-ում ՌԴ արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը: ՌԴ փոխվարչապետի գլխավորած միջգերատեսչական պատվիրակությունը Երևանում է՝ Հայ-ռուսական տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի նիստի շրջանակում:
Ողջունելով հյուրերին՝ վարչապետ Փաշինյանը կարևորել է Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության միջև տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի նիստի 20-րդ նիստի անցկացումը և հաջող ընթացք մաղթել հանձնաժողովի աշխատանքներին:
ՌԴ փոխվարչապետը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և ընդգծել, որ այս տարվա ընթացքում երկկողմ շփումները բավական ինտենսիվ են եղել. Հայաստան են այցելել մի շարք գործարար առաքելություններ, ռուսաստանյան բիզնեսի ներկայացուցիչներ, որոնք մեծապես հետաքրքրված են աշխատել Հայաստանում:
Նիկոլ Փաշինյանը և Ալեքսեյ Օվերչուկը քննարկել են հայ-ռուսական համագործակցության օրակարգին, տնտեսական կապերին վերաբերող հարցեր: Զրուցակիցներն անդրադարձել են 2021թ. երկկողմ առևտրաշրջանառության ծավալներին և գոհունակությամբ նշել այդ ուղղությամբ աճի արձանագրումը: Երկուստեք կարևորվել է առևտրատնտեսական և ներդրումային փոխգործակցության զարգացման, ոլորտում առկա ներուժի լիարժեք իրացման ուղղությամբ համալիր ջանքերի գործադրումը:
Կողմերը մտքեր են փոխանակել Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում տրանսպորտային կոմունիկացիաների վերականգնման հեռանկարների և Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի փոխվարչապետերի գլխավորությամբ գործող եռակողմ աշխատանքային խմբի գործունեության շուրջ:

Никол Пашинян принял заместителя председателя правительства РФ Алексея Оверчука
Премьер-министр Никол Пашинян принял заместителя председателя правительства Российской Федерации Алексея Оверчука, сообщает пресс-служба правительства Армении.
Во встрече приняли участие вице-премьер Республики Армения Мгер Григорян и Чрезвычайный и Полномочный посол РФ в Армении Сергей Копыркин. Возглавляемая заместителем председателя правительства РФ межведомственная делегация находится в Ереване для участия в заседании Межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству между Республикой Армения и Российской Федерацией.
Приветствуя гостей, премьер-министр Пашинян подчеркнул важность проведения 20-го заседания Межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству между Республикой Армения и Российской Федерацией и пожелал успехов работе межправкомиссии.
Заместитель председателя правительства РФ поблагодарил за прием и подчеркнул, что двусторонние контакты в текущем году были довольно интенсивными: Армению посетил ряд бизнес-миссий, представители российского бизнеса, которые очень заинтересованы в работе в Армении.
Никол Пашинян и Алексей Оверчук обсудили вопросы повестки армяно-российского сотрудничества и экономических связей. Собеседники коснулись объемов двустороннего товарооборота в 2021 году и выразили удовлетворение прогрессом в этом направлении. Собеседники подчеркнули важность комплексных усилий по развитию торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества и полноценной реализации имеющегося в этой сфере потенциала.
Стороны обменялись мнениями о перспективах восстановления транспортных коммуникаций в регионе Южного Кавказа и деятельности трехсторонней рабочей группы под совместным председательством вице-премьеров Армении, России и Азербайджана.