Փողոցներում իրենց կյանքը վտանգողներին և մեքենայի տակ պառկողներին ՔՊ-ն փոխարինել է Սերժ Սարգսյանի, Ռոբերտ Քոչարյանի սեղանների խինկալիների պոչերով. Իզաբելլա Աբգարյան (Տեսանյութ)
Դուք շատ մեծ սխալ եք անում, որովհետև դուք այստեղ ոչ թե քաղաքապետին եք վատություն անում և հեռացնում, այս որոշմամբ դուք հեռացնում եք երևանցիներին որոշում կայացնելու հնարավորությունից, Երևանի ավագանու արտահերթ նիստում հայտարարեց ավագանու անդամ Իզաբելլա Աբգարյանը։
«Բոլոր հարցումները ցույց են տալիս, որ երևանցին նման հանրային պահանջ չի ձևակերպել», - հայտարարեց Իզաբելլա Աբգարյանը։
Հիշեցնենք՝ ավագանու արտահերթ նիստում քննարկվում է քաղաքապետ Հայկ Մարությանին անվստահություն հայտնելու հարցը։
Նրա խոսքով՝ քաղաքապետին անստահություն հայտնելու մասին «Իմ քայլը» խմբակցության առաջ քաշած որևէ կետի հետ երևանցին համաձայնություն չի հայտնել, այլապես դուրս կգար փողոց և կասեր. «Հայկ Մարության, հեռացիր, եթե այլևս մեր սրտի վարչապետի հետ չես»։
«Երևանցին շատ հանգիստ տարավ այն լուրը, որ Հայկ Մարությանը «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունից է դուրս եկել։ Այսօր չունենալով որևէ հիմնավորում՝ փորձում եք մահապատժի ենթարկել մեկին։ Այսօր և այս օրերի ընթացքում այնքան քաջություն չունեք, որ ձեր մեղքի բաժինն ընդունեք՝ մեր նախընտրական ծրագրի չկատարված կետերի համար։ Կուսակցությունը քաղաքական պատասխանատվություն պետք է ունենա, որպեսզի մեկ անձի վրա չբարդի այն բոլոր խնդիրները, որոնց համար ինքն էլ է մեղավոր», - ասաց Աբգարյանը։
Նա հիշեցրեց, թե ինչպես էր Հայկ Մարությանը հորդորում, որ իմքայլականները ներկայանան ավագանու նիստերին, որպեսզի քվորում լինի և կարևոր նախագծեր քննարկեն, մինչդեռ, նրա խոսքով, մարդիկ համացանցից դուրս չէին գալիս՝ նիստերին ներկայանալու համար։
«Հայկ Մարությանը քաղաքական ուղուց չի շեղվել։ «Իմ քայլի» ուղուց շեղվել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը՝ հետևողականորեն ազատվելով այն մարդկանցից, որոնք եղել են հեղափոխության շարժիչ ուժը։ Փողոցներում իրենց կյանքը վտանգողներին և մեքենայի տակ պառկողներին փոխարինել են այսօր Սերժ Սարգսյանի, Ռոբերտ Քոչարյանի սեղանների խինկալիների պոչերով, որոնք հայտարարել են, որ հիմա էլ իրենք ՔՊ-ական են։ Դա՞ է քաղաքական գիծը։ Հայկ Մարությանն ընդամենը դարձել է անկուսակցական, նա չի լքել քաղաքը դժվար պահին։ Եկեք ուրանալուց և ապերախտ լինելուց չխոսենք, որովհետև ես այդ մասով ձեզ շատ բան ունեմ ասելու», - հայտարարեց Իզաբելլա Աբգարյանը։

Айк Марутян не отклонялся от политического курса, это «Гражданский договор» отклонился от курса блока «Мой шаг» – Изабелла Абгарян
Вы совершаете очень большую ошибку, потому что вы объявляете импичмент и отправляете в отставку не мэра Еревана, а лишаете ереванцев возможности принимать решения, заявила сегодня на внеочередном заседании Совета старейшин Еревана член Совета старейшин Изабелла Абгарян.
«Все опросы показывают, что житель Еревана не сформулировал такого общественного требования», - сказала Абгарян.
Напомним, на внеочередном заседании Совета старейшин Еревана обсуждается вопрос выражения вотума недоверия мэру Еревана Айку Марутяну.
По ее словам, ереванец не выражал согласия с каким-либо пунктом инициированного фракцией «Мой шаг» проекта об импичменте мэру, в противном случае вышел бы на улицу и сказал бы: «Айк Марутян уходи, если больше не поддерживаешь нашего любимого премьер-министра».
«Ереванец очень спокойно отнесся к тому, что Айк Марутян вышел их «Гражданского договора». Сегодня, не имея никакого обоснования, вы пытаетесь вынести смертный приговор кому-то. У вас нет смелости, чтобы принять свою вину за то, что не выполнили пункты нашей предвыборной программы. У партии должна быть политическая ответственность не валить всю вину за проблемы, в которых есть также ее вина», - сказала Изабелла Абгарян.
Она напомнила также о том, как Айк Марутян призывал членов Совета старейшин приходить на заседания, чтобы обеспечить кворум, в то время как они не могли оторваться от соцсетей, чтобы явиться на заседания.
«Айк Марутян не отклонялся от политического курса. Это партии «Гражданский договор» отклонилась от пути блока «Мой шаг», последовательно избавляясь от тех людей, которые были движущей силой революции», - заявила она.
Абгарян отметила, что Айк Марутян всего лишь стал беспартийным и в трудную минуту не оставлял город.