Բանակցային ցանկացած գործընթաց ինքնին չի հանդիսանում պետական կամ ռազմական գաղտնիք. ԱԺ ընդդիմադիր խմբակցությունները մերժել են Նիկոլ Փաշինյանի առաջարկած փակ հանդիպումը
ԱԺ «Հայաստան» և «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունները հայտնում են, որ Ալեն Սիմոնյանի կողմից ընդդիմադիր խմբակցություններին փոխանցվել է Նիկոլ Փաշինյանի հետ փակ հանդիպում անցկացնելու առաջարկություն
«Հիշեցնենք, որ դեռևս 2020 թվականի հոկտեմբերին՝ պատերազմի օրերին, նման ձևաչափով հանդիպումներ Նիկոլ Փաշինյանի հետ տեղի ունեցել են, որոնք մինչ օրս մանիպուլացվում և խեղաթյուրվում են հենց վերջինիս կողմից։
Այս ժամանակահատվածում, իշխանությունները քանիցս ապացուցել են, որ ժողովրդից գաղտնի իրականացնում են կասկածելի բանակցություններ, առաջ մղելով բացառապես սեփական ապազգային օրակարգը: Բանակցային ցանկացած գործընթաց ինքնին չի հանդիսանում պետական կամ ռազմական գաղտնիք:
Փակ հանդիպման ձևաչափը հայ ժողովրդին առնչվող հարցերի վերաբերյալ առհասարակ անընդունելի է, իսկ Նիկոլ Փաշինյանի հետ նման ձևաչափով հանդիպման վերաբերյալ նախկինում արդեն իսկ տարածվել է հայտարարություն:
Ընդդիմադիր խմբակցությունները հայտնել են, որ հանդիպման կմասնակցեն բացառապես բաց, հավասար և ժողովրդի առջև հաշվետու պայմաններում, ինչը մերժվել է, հետևաբար վերահաստատում ենք փակ հանդիպումների՝ ոչ նպատակահարմար լինելու վերաբերյալ մեր դիրքորոշումը», - ասված է ընդդիմադիր խմբակցությունների հայտարարությունում:

Любой переговорный процесс сам по себе не является государственной или военной тайной – оппозиционные фракции отказались от закрытой встречи с Николом Пашиняном
Фракции Национального Собрания «Армения» и «Честь имею» сообщают, что Ален Симонян передал оппозиционным фракциям предложение о проведении закрытой встречи с Николом Пашиняном.
«Напомним, что еще в октябре 2020 года, в дни войны, с Николом Пашиняном состоялись встречи в таком формате, которые до сих пор манипулируются и искажаются последним.
За этот период власти неоднократно доказывали, что втайне от народа ведут сомнительные переговоры, продвигая исключительно собственную антинациональную повестку. Любой переговорный процесс сам по себе не является государственной или военной тайной.
Формат закрытой встречи по касающимся армянского народа вопросам вообще неприемлем. Что касается встречи с Николом Пашиняном в подобном формате, то заявление об этом уже было распространено в прошлом.
Оппозиционные фракции сообщили, что примут участие во встрече только в условиях открытости, равенства и подотчетности перед народом, что было отклонено. Следовательно, вновь подтверждаем свою позицию о нецелесообразности проведения закрытых встреч», - отмечается в заявлении оппозиционных фракций.