2022-ի հունվարի 1-ից ընտանիքում 3-րդ և յուրաքանչյուր հաջորդ երեխայի ծնվելու կապակցությամբ կնշանակվի դրամական աջակցություն՝ 50 000 դրամի չափով (Տեսանյութ)
23/12/2021 11:18
Կառավարության այսօրվա նիստում Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Նարեկ Մկրտչյանը ներկայացրեց Ընտանիքում երրորդ ու յուրաքանչյուր հաջորդ նոր ծնված երեխայի ծննդյան կապակցությամբ դրամական աջակցություն նշանակելու ու վճարելու կարգը հաստատելու մասին կառավարության որոշումը:
Նա նշեց, որ նոր ծնված երեխային կվճարվի ամսական 50 հազար դրամ մինչև երեխայի վեց տարեկան լրանալը:
«Որոշման դրույթները տարածվելու են այն դրույթների վրա, երբ երեխան ծնվել է 2022 թվականի հունվարի 1-ին կամ դրանից հետո մինչև 2026 թվականի դեկտեմբերի 31-ը ներառյալ», - ասաց նախարարը:
Մկրտչյանի խոսքով՝ երկվորյակ կամ ավելի թվով երեխաների ծնվելու դեպքում հաշվի է առնվելու բարձր կարգաթվով երեխայի ծննդյան փաստն ու կնշանակվի դրամական աջակցություն նոր ծնված բոլոր երեխաների համար:
«Նախատեսվում է իրականացնել արդյունավետության գնահատում 2025 թվականին ծրագրի 3 տարվա արդյունքների մասով ու ժողովրդագրական վիճակի բարելավման բավարար արդյունք արձանագրելու դեպքում աջակցության այս տեսակը կարող է դառնալ պետական նպաստի տեսակ ու ամրագրվել օրենքում՝ ապահովելով սոցիալական երաշխիք երկարաժամկետ հատվածում», - մանրամասնեց սոցապնախարարը:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն էլ ասաց, թե այս աջակցության վճարումը չի ազդում երխայի ծննդյան միանվագ վճարման վրա, չի ազդում նաև մինչև երկու տարեկան խնամքի նպաստի վրա:
«Բայց այս վճարումն ազդում է աղքատության նպաստի գնահատման ցուցանիշի վրա. Եթե ընտանիքը փարոս համակարգում ընդգրկվել է ու հանկարծ այս վճարումների բերումով չափանիշներից դուրս է մնում, այդ դեպքում, ազդում է, այսինքն՝ մարդը փարոսից զրկվում է», - ասաց վարչապետը:

В Армении с 1 января 2022 года будут выплачивать за каждого третьего и последующего ребенка пособие в размере 50 тысяч драмов
23/12/2021 13:28
Сегодня на заседании правительства министр труда и социальных вопросов Нарек Мкртчян представил решение правительства об утверждении порядка предоставления ежемесячной денежной выплаты при рождении третьего ребенка и последующих детей.
Он отметил, что за третьего ребенка в семье будет выплачиваться 50 000 драмов в месяц до достижения ребенком шестилетнего возраста.
«Положения решения будут распространяться на детей, родившихся после 1 января 2022 года и до 31 декабря 2026 года», - сказал министр.
Мкртчян отметил, что в 2025 году планируется также осуществить оценку эффективности программы по итогам трех лет и при достаточно хорошем результате улучшения демографической ситуации и этот вид содействия может быть закреплен законом и стать одним из видов государственной поддержки.
Премьер-министр Никол Пашинян отметил, что это содействие не влияет на единовременную выплату при рождении ребенка и пособие по уходу за ребенком до двух лет. Однако он заявил, что эта ежемесячная выплата повлияет на критерий оценки пособия по бедности.
«Но эта выплата влияет на показатель оценки пособия по бедности. Если семья включена в систему "Парос" и вдруг из-за этих выплат не соответствует критериям системы, то в этом случае влияет и человек лишиться выплат», - сказал премьер.