Գրեթե 20 անգամ աճել են արտահանման ծավալները Հայաստանից դեպի Հնդկաստան. Հակոբ Արշակյան
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ, Հայաստան-Հնդկաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Հակոբ Արշակյանը դեկտեմբերի 22-ին ընդունել է Հայաստանում Հնդկաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Կիշան Դան Դեվալին:
Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև բարեկամական խմբի անդամներ Ծովինար Վարդանյանը, Թագուհի Ղազարյանը, Տիգրան Աբրահամյանը և Նարեկ Բաբայանը:
ԱԺ փոխնախագահը նշել է, որ հայ-հնդկական հարաբերությունների պատմական հարուստ անցյալը միջպետական կապերի ընդլայնման լավագույն հիմքն է: Այս համատեքստում Հակոբ Արշակյանը կարևորել է դեսպանի գործուն մասնակցությունը և արդյունավետ աշխատանքը:
«Դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից ի վեր անցած 29 տարիների ընթացքում Հայաստանին և Հնդկաստանին հաջողվել է պատմական խոր արմատներ ունեցող բարեկամական կապերը վերածել միջպետական ջերմ և գործընկերային հարաբերությունների»,-ընդգծել է Հակոբ Արշակյանը: Միջխորհրդարանական փոխգործակցության շրջանակում նա առանձնակի շեշտել է բարեկամական խմբերի դերակատարությունը:
Խոսելով Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի մասին՝ ԱԺ փոխնախագահն անդրադարձել է Ադրբեջանում գերեվարված անձանց շուտափույթ վերադարձի կարևորությանը և այդ պետության կողմից նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթները չկատարելուն: ԱԺ նախագահի տեղակալն ընդգծել է, որ մեր երկիրն այս առումով գնահատում է Հնդկաստանի հավասարակշիռ հայտարարությունները և դերակատարումը միջազգային ասպարեզում: Հակոբ Արշակյանը շեշտել է, որ Հայաստանը Ջամմուի ու Քաշմիրի հարցում վերահաստատում է իր աջակցությունը Հնդկաստանին և հույս հայտնել, որ խնդիրը խաղաղ հանգուցալուծում կստանա:
ԱԺ փոխնախագահի խոսքով՝ Հայաստանը փոխշահավետ համագործակցում է բարեկամ Հնդկաստանի հետ տարբեր ոլորտներում: Որպես գոհացուցիչ փաստ՝ նա նշել է, որ 2019թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ գրեթե 20 անգամ աճել են արտահանման ծավալները դեպի Հնդկաստան՝ կազմելով 73,4 մլն ԱՄՆ դոլար, իսկ առևտրաշրջանառությունը երկու երկրների միջև աճել է շուրջ 2,7 անգամ:
Անդրադառնալով ոլորտային համագործակցությանը՝ Հակոբ Արշակյանն առանձնացրել է Հայ-հնդկական տեղեկատվական և հեռահաղորդակցական տեխնոլոգիաների գերազանցության կենտրոնի գործունեությունը:
Զբոսաշրջության և գործարարության զարգացման ոլորտներում համագործակցությունն ընդլայնելու տեսանկյունից կարևորվել է երկու երկրների միջև ուղիղ ավիացիոն չվերթների իրագործումը: Անդրադարձ է եղել նաեւ կրթության բնագավառում ուսանողների փոխանակման ծրագրերին, մասնավորապես նշվել է, որ Հայաստանում կրթություն է ստանում ավելի քան 3000 հնդիկ ուսանող: Ընդգծվել է Հյուսիս-հարավ տրանսպորտային միջանցքի կարեւորությունը և դրա միջազգային նշանակությունը: Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել աշխատանք տանել Հայաստանի և Հնդկաստանի խորհրդարանների միջև 2005 թվականի Համագործակցության հուշագրի վերանայման և ընդլայնման ուղղությամբ:
Դեսպանը ևս կարևորել է հայ-հնդկական հարաբերությունների խորացումը և նշել, որ առաջիկայում Հնդկաստանի խորհրդարանում ևս կձևավորվի բարեկամական խումբը: Միջխորհրդարանական կապերի խորացման հարցում նա անհրաժեշտ է համարել բարեկամական խմբերի փոխայցերը: Կիշան Դան Դեվալը կարևորել է ԼՂ հակամարտության կարգավորումը խաղաղ բանակցությունների ճանապարհով և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում:
Բարեկամական խմբի անդամները ևս նշել են, որ պատրաստ են ջանքեր ներդնել փոխշահավետ ծրագրեր իրագործելու հարցում:
Քննարկվել են երկկողմ համագործակցության նոր հեռանկարային ուղղությունները, ընդգծվել է տարբեր ոլորտներում փոխգործակցությունը խորացնելու անհրաժեշտությունը: Անդրադարձ է եղել նաև կրթության բնագավառում ուսանողների փոխանակման մի շարք այլ ծրագրերին:

Объем экспорта из Армении в Индию увеличился почти в 20 раз – Акоп Аршакян
Вице-спикер Национального Собрания, руководитель группы дружбы Армения-Индия Акоп Аршакян 22 декабря принял Чрезвычайного и Полномочного посла Республики Индия в Армении Кишана Дана Девала, сообщает пресс-служба парламента.
На встрече присутствовали также члены группы дружбы Цовинар Варданян, Тагуи Казарян, Тигран Абраамян и Нарек Бабаян.
Вице-спикер парламента отметил, что богатое историческое прошлое армяно-индийских отношений является лучшей основой для расширения межгосударственных связей. В этом контексте Акоп Аршакян особо отметил деятельное участие и эффективную работу посла.
«За 29 лет со дня установления дипломатических отношений Армения и Индия сумели превратить имеющие глубокие исторические корни дружественные отношения в теплые межгосударственные и партнерские», - подчеркнул Акоп Аршакян. В рамках межпарламентского взаимодействия он выделил роль групп дружбы.
Коснувшись нагорно-карабахской проблемы, вице-спикер парламента отметил важность скорейшего возвращения удерживаемых Азербайджаном армянских пленных и невыполнение этим государством положений трехстороннего заявления от 9 ноября. Он подчеркнул, что в данном аспекте Армения ценит взвешенные заявления Индии и ее роль на международной арене. Акоп Аршакян заявил, что Армения подтверждает свою поддержку Индии в вопросе Джамму и Кашмира, выразив надежду на мирную развязку проблемы.
По словам Аршакяна, Армения взаимовыгодно сотрудничает с дружественной Индией в различных сферах. В качестве отрадного факта он отметил, что в 2019 г. экспорт в Индию увеличился почти в 20 раз по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, составив 73,4 млн. долларов США, а товарооборот между двумя странами возрос почти в 2,7 раза.
Обратившись к отраслевому сотрудничеству, вице-спикер парламента затронул деятельность Армяно-индийского центра информационных и телекоммуникационных технологий.
С точки зрения расширения сотрудничества в сферах туризма и развития бизнеса особое внимание уделено налаживанию прямых рейсов между двумя странами. В области образования упомянута программа обмена студентами, в частности, отмечено, что более 3000 индийских студентов обучаются в Армении. Подчеркнута важность и международное значение транспортного коридора Север-Юг. Между парламентами Армении и Индии достигнута договоренность о пересмотре и расширении Меморандума о сотрудничестве 2005 года.
Посол также отметил углубление армяно-индийских отношений, проинформировав, что в ближайшее время в парламенте Индии будет сформирована группа дружбы. Он счел взаимные визиты групп дружбы необходимыми для углубления межпарламентских связей. Кишан Дан Деваль подчеркнул важность урегулирования нагорно-карабахского конфликта путем мирных переговоров в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ.
Члены группы дружбы также отметили, что готовы приложить все усилия для реализации взаимовыгодных программ.
Обсуждены новые перспективные направления двустороннего сотрудничества, подчеркнута необходимость углубления взаимодействия в различных сферах. В области образования рассмотрен также ряд других программ обмена студентами.