Մեծ պատերազմը մեր տարածաշրջանում նոր է սկսվում․ Ահարոն Վարդանյան
Ինչո՞ւ Ադրբեջանով Իրան գնալ, եթե մենք կարող ենք ավելի կարճ ճանապարհով՝ Նախիջևանով գնալ․ եթե, իհարկե, խնդիրն ունի բացառապես տնտեսական նպատակ, «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասել է իրանագետ Ահարոն Վարդանյանը։
Նրա խոսքով՝ ապաշրջափակման խնդիրը քաղաքական է, փորձ է արվում գեղեցիկ եզրաբանությամբ, նուրբ տերմիններով հայ հասարակությանը մատուցել, թե առկա է տնտեսական շահ, իրականում «ապաշրջափակումով» շրջափակում են հենց Հայաստանը։
«Մեկ տարի է՝ մեզ քարոզում են «խաղաղության դարաշրջան», բայց մեկ տարի է՝ մեր զինվորները զոհվում են սահմանին։ Եթե խաղաղություն է, ապա ինչո՞ւ են զոհվում, ինչո՞ւ են գերի ընկնում պատերազմից հետո», - ասել է Վարդանյանը։
Փորձագետի կանխատեսմամբ՝ հաջորդ տարի մեր տարածաշրջանին ավելի մեծ փորձություններ են սպասվում, կլինի ավելի անհանգիստ տարի, քանզի պատերազմները չեն ավարտվել, իսկ « ավելի մեծ պատերազմը նոր է սկսվում»։

Большая война в регионе только начинается – Агарон Варданян
Почему нужно ехать в Иран через Азербайджан, если мы можем поехать туда по более короткой дороге – через Нахичеван, если конечно это преследует исключительно экономический интерес, заявил в беседе с «ФактИнфо» иранист Агарон Варданян.
По его словам, вопрос деблокады – политический, однако предпринимается попытка представить армянскому обществу якобы это экономически выгодно, используя красивые словами, какие-то термины. В действительности этой «деблокадой» блокируют именно Армению.
«Уже год нам пропагандируют «эпоху мира», но уже год наши солдаты погибают на границе. Если установился мир, то почему они погибают? Почему после войны оказываются в плену?» - сказал Агарон Варданян.
Как прогнозирует эксперт, в будущем году наш регион ожидают более серьезные испытания, год будет более неспокойным, поскольку войны не закончились, а «большая война только начинается».