Այս փուլում բացառվում է, որ Վրաստանը ցանկանա մուտք գործել «3+3» ձևաչափ. Քաղաքագետ
Այս փուլում բացառվում է, որ Վրաստանը ցանկանա մուտք գործել «3+3» ձևաչափ, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց քաղաքագետ Արթուր Ղազարյանը՝ անդրադառնալով ՌԴ արտգործնախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովայի հայտարարությանը, որ Հարավային Կովկասի հարցերով նոր ձևաչափի դուռը միշտ բաց է Վրաստանի համար, եթե վերջինս ցանկանա միանալ քննարկումներին։
«Վրաստանը Ռուսաստանի հետ դեռևս չլուծված հարցեր ունի, ուստի բացառում եմ, որ «3+3» ֆորամտին մասնակցություն բերի։ Հարավային Օսեթիայի և Աբխազիայի հարցերին գումարվում են նաև Արևմուտքի հետ, այսպես ասած, ռեվերանսները, որոնք, բնականաբար, Ռուսաստանի սրտով չեն։
Ռուսաստանը, Վրաստանին այս ձևաչափ ներքաշելով, փորձում է վերջինիս իր ազդեցության գոտի հրավիրել։ Բայց սա բացառվում է, որովհետև Արևմուտքը նման բան թույլ չի տա»,- ասաց քաղաքագետը։
Հիշեցնենք, որ Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչը, խոսելով նոր ձևաչափի աշխատանքների մասին, հայտարարել էր, որ Վրաստանի համար դուռը միշտ բաց է մնում՝ միանալու այդ հարթակին։

На этом этапе исключается, чтобы Грузия захотела войти в формат «3+3» – политолог
На этом этапе исключается, чтобы Грузия захотела войти в формат «3+3», заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am политолог Артур Казарян, касаясь заявления официального представителя МИД РФ Марии Захаровой о том, что все участники региональной консультативной платформы по Южному Кавказу «3+3» выразили заинтересованность в участии Тбилиси в этом формате и дверь для Грузии всегда остается открытой.
«У Грузии все еще есть нерешенные вопросы с Россией, посему я исключаю ее участие в формате «3+3». К вопросам Южной Осетии и Абхазии прибавляются так называемые реверансы перед Западом, которые, естественно не по душе России.
Россия, вовлекая в этот формат Грузию, пытается пригласить ее в зону своего влияния. Но это исключается, потому что Запад не позволит этого», - сказал политолог.
Напомним, официальный представитель МИД РФ Марии Захаровой, касаясь продолжения работы в формате «3+3», заявила, что дверь для Грузии всегда остается открытой.