Հայ դատի ամբողջ պայքարը ՀՀ գործող իշխանությունը ոչնչացնում է, խզում է առաջացնում Սփյուռքի և Հայաստանի միջև․ Շարմազանով
24/12/2021 15:34
Այսօր աժիոտաժ է՝ ո՞վ է բանակցություններին մասնակցելու հայկական կողմից։ Եթե Նիկոլ Փաշինյանը վարչապետ է, ով ուզում է՝ մասնակցի։ Այդ բանակցություններ վարողը պետք է իրականացնի Փաշինյան կոչվածի քաղաքականությունը, նրա հրահանգները, ասուլիսի ժամանակ կարծիք հայտնեց ՀՀԿ ԳՄ անդամ Էդուարդ Շարմազանովը՝ արձագանքելով Թուրքիայի հետ բանակցություններում հայկական կողմի ներկայացուցչի շուրջ քննարկումներին։
Էդուարդ Շարմազանովն ակնհայտ համարեց, որ բանակցությունների հիմքում ընկած փաստաթղթում Հայոց ցեղասպանության մասին ձևակերպումը լինելու է Էրդողանի բանաձևումների տեսքով։
«Պարզ է՝ ինչ փաստաթուղթ պետք է լինի․ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատում, Ցեղասպանության մասին այնպիսի լղոզված ձևակերպում, ինչպիսին Էրդողանն է տալիս՝ «Համ հայեր են կոտորվել, համ թուրքեր են կոտորվել, դա մեր ընդհանուր ցավն է»։ Այդպիսի մի ընդհանուր բան կասեն, կազդարարեն, թե տեսա՞ք՝ Էրդողանն ասաց՝ դա մեր ընդհանուր ցավն է։ Մի միջին դասի թուրք պաշտոնյա էլ կարող է գալ Ծիծեռնակաբերդ, մի ծաղիկ դնել, սրանք էլ կգնան Քեմալ Աթաթուրքի գերեզմանին ծաղիկ կդնեն, կդառնա «եղբայրություն»։ Դա պետք է լինի։ Թուրքական ժխտողականության մասին խոսք լինելո՞ւ է։ Երբ Հայաստանը մեր իշխանության շրջանում եղել է Ցեղասպանության միջազգային դատապարտման առաջամարտիկ երկիրը։ Գերմանիայի նման պետությունը, որն Առաջին աշխարհամարտում եղել է Թուրքիայի դաշնակիցը, մեր իշխանության օրոք ճանաչել է Ցեղասպանությունը», - ասաց Շարմազանովը։
Նա ընդգծեց՝ այսպիսի քաղաքականությամբ Հայ դատի ամբողջ պայքարը ՀՀ գործող իշխանությունը ոչնչացնում է, խզում է առաջացնում Սփյուռքի և Հայաստանի միջև։ Դրանից զատ, ծնկածի հոգեբանությամբ «բանակցություններ» է վարում՝ իրականում կատարելով թուրք-ադրբեջանական տանդեմի պահանջները։

Действующая власть уничтожает всю борьбу Ай дата, создает разрыв между Арменией и Диаспорой – Эдуард Шармазанов
24/12/2021 17:01
В Армении сегодня возник ажиотаж вокруг переговорщика с армянской стороны. Если премьер-министром является Никол Пашинян, то неважно, кто будет участвовать в переговорах. Ведущий эти переговоры должен осуществлять политику Пашиняна, выполнять его приказы, заявил сегодня на пресс-конференции член исполнительного органа Республиканской партии Армении Эдуард Шармазанов, касаясь обсуждений вокруг представителя армянской стороны в переговорах с Турцией.
Эдуард Шармазанов отметил очевидность того, в документе, который лежит в основе переговоров, формулировка «Геноцид армян» будет соответствовать тексту озвучиваемой Эрдоганом позиции.
«Ясно, каким будет этот документ – установление дипломатических отношений, такие же размытые формулировки о Геноциде армян, какие дает Эрдоган: "убивали и армян, и турок, это наша общая боль". Скажут что-то общее и провозгласят: видите, Эрдоган говорит, что это наша общая боль. Какой-то турецкий чиновник среднего класса может посетить мемориальный комплекс «Цицернакаберд», возложить цветы. А эти пойдут, возложат цветы на могилу Кемаля Ататурка, начнется "братство". Должно произойти это. Разве речь будет идти о политике отрицаний Турции? В то время как Армения во время нашей власти была в авангарде международного осуждения Геноцида. Такое государство как Германия, которая была союзником Турции в первой мировой войне, признала Геноцид армян при нашей власти», - сказал Шармазанов.
Он подчеркнул, что такой политикой действующие власти Армении уничтожают всю борьбу Ай дата, создают разрыв между Арменией и Диаспорой.
«Помимо того, они ведут переговоры с психологией вставшего на колени, однако в действительности выполняю требования турецко-азербайджанского тандема», - сказал он.