Չի նախատեսվում արտոնյալ և անվճար պայմաններով ապահովել չպատվաստված աշխատողների ՊՇՌ թեստավորումը. նրանք պարտավոր են իրականացնել թեստավորում. ՀՀ կառավարություն
24/12/2021 13:43
Սահմանադրական դատարանի որոշմամբ ՀՀ առողջապահության նախարարի 2021 թվականի օգոստոսի 20-ի N 65-Ն հրամանը ճանաչվել է սահմանադրական։ Նախարարի հրամանով սահմանված ՊՇՌ թեստավորման պահանջն օրինական է, քանի որ այն բխում է հանրային առողջապահական շահից, ասված է ՀՀ կառավարության ֆեյսբուքյան պաշտոնական էջում:
«Սահմանադրական դատարանի կողմից առողջապահության նախարարի հրամանի բոլոր հավելվածների՝ «ՊՇՌ թեստավորումն իրականացնում է աշխատողն իր հաշվին» նախադասության մեջ հակասահմանադրական է ճանաչվել միայն «իր հաշվին» բառակապակցությունը, ինչն ամենևին չի վերացնում աշխատողների՝ ՊՇՌ թեստ ներկայացնելու պահանջը։
Չի նախատեսվում արտոնյալ և անվճար պայմաններով ապահովել չպատվաստված աշխատողների ՊՇՌ թեստավորումը, հետևաբար նախարարի հրամանից ելնելով՝ չպատվաստված աշխատողներն, ամեն դեպքում, պարտավոր են իրականացնել թեստավորում և իրավական կարգավորումներով նախատեսված ընթացակարգերով ներկայացնել թեստավորման արդյունքները գործատուին», - ասված է հաղորդագրությունում:

Правительство Армении не намерено обеспечивать ПЦР-тестирование невакцинированных граждан на льготных и бесплатных условиях
24/12/2021 15:08
Решением Конституционного суда приказ министра здравоохранения Армении №65-Н от 20 августа 2021 года признан конституционным. Установленное в приказе министра требование о ПЦР-тестировании законно, поскольку вытекает из интересов общественного здравоохранения, говорится на официальной странице правительства в Facebook.
«Конституционный суд во всех приложениях приказа министра здравоохранения признал антиконституционной только словосочетание "за свой счет" в предложении "работник проходит ПЦР-тестирование за свой счет", что вовсе не означает отмену требования о представлении ПЦР-теста сотрудником.
Не предусматривается обеспечить ПЦР-тестирование невакцинированных граждан на льготных и бесплатных условиях, следовательно, исходя из приказа министра, невакцинированные работники во всех случаях обязаны пройти тестирование и представить результаты теста работодателю согласно предусмотренным правовым регулированиям», - говорится в сообщении.