ՀՀ վարչապետը պատրաստ է սեփական անկարողության արդարացման համար շրջանառության մեջ դնել վտանգավոր և պետության շահերին հակասող թեզեր. ՔՊ-ական նախկին պատգամավոր
25/12/2021 11:14
«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության նախկին պատգամավոր Տաթևիկ Հայրապետյանի դիտարկմամբ՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը վտանգավոր և պետության շահերին հակասող թեզեր կարող է դնել շրջանառության մեջ սեփական անկարողության արդարացման համար։
«ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին հարց են ուղղում, թե արդյոք պատրաստվում է հետագա բանակցային գործընթացի մաս դարձնել Հադրութի և Շուշիի դեօկուպացիայի հարցը, որոնք նախկին ԼՂԻՄ անբաժան մաս են կազմում:
Դրան ի պատասխան՝ Փաշինյանը սկսում է խոսել, որ ԼՂԻՄ տարածքում ադրբեջանցիներ են ապրել 90-ականներին, անգամ հարաբերակցություն չի նշում բնակչության, չի խոսում այն մասին, թե 2020 թվականին որքան հայ է զրկվել իր տնից ու օթևանից Շուշիի ու Հադրութի օկուպացիայի և ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով, փոխարենը շարունակ խոսում է 90–ականների ադրբեջանական բնակչությունից: Այս պատասխանը ևս մեկ անգամ փաստում է, որ ՀՀ վարչապետը, ով կոչված է սպասարկելու մեր պետության շահը բանակցային սեղանի շուրջ պատրաստ է սեփական անկարողության արդարացման համար շրջանառության մեջ դնել վտանգավոր և պետության շահերին հակասող թեզեր», - ընդգծել է Հայրապետյանը։
Իսկ դրան զուգահեռ, նախկին պատգամավորի խոսքով, Ալիևը կկրկնի, որ «Զանգեզուրը, Սևանն ու Երևանը հին ադրբեջանական հողեր են»։

Премьер-министр Армении готов выдвигать опасные и противоречащие интересам государства тезисы ради оправдания своей беспомощности – Татевик Айрапетян
25/12/2021 13:06
Бывший депутат парламента от фракции «Гражданский договор» Татевик Айрапетян считает, что премьер-министр Никол Пашинян ради оправдания своей беспомощности вводит в обращение опасные и противоречащие интересам государства тезисы.
«Премьер-министру Армении Николу Пашиняну задают вопрос, собирается ли он в ходе дальнейших переговоров сделать предметом обсуждения вопрос деоккупации Гадрута и Шуши, которые являются неотъемлемой частью бывшей НКАО.
В ответ на это Пашинян начинает говорить о том, что в 90-х на территории НКАО жили азербайджанцы, причем не отмечает даже соотношение населения, не говорит о том, сколько армян в 2020 году лишились своих домов и крова в результате оккупации Шуши и Гадрута и азербайджанской агрессии. Вместо этого он продолжает говорить об азербайджанском населении в 90-х. Этот ответ в очередной раз подтверждает, что премьер-министр Армении, который призван обслуживать интересы нашего государства за столом переговоров, готов ради оправдания собственной беспомощности вводить в обращение опасные и противоречащие интересам государства тезисы», - подчеркнула Татевик Айрапетян.
По словам бывшего депутата, между тем, Алиев параллельно с этим будет повторять, что «Зангезур, Севан и Ереван - исторические азербайджанские земли».