Աշխատավարձերի ֆինանսավորման հետ կապված որևէ խնդիր չկա. ՊՆ
Ի պատասխան լրատվամիջոցներով և սոցիալական ցանցերում տարածվող տեղեկության, թե ՀՀ ԶՈՒ պայմանագրային զինծառայողների դեկտեմբեր ամսվա աշխատավարձը փոխանցվել է միայն մասամբ, ինչպես նաև պնդումների, թե դա պայմանավորված է թերի ֆինանսավորմամբ, ՊՆ-ից հայտնում են, որ աշխատավարձերի ֆինանսավորման հետ կապված որևէ խնդիր չկա, իսկ պայմանագրայինների դեկտեմբեր ամսվա վարձատրության հետ կապված առկա է թյուրըմբռնում, քանի որ տվյալ վարձատրությունը ձևավորվում է երկու հիմնական գումարից՝ բուն աշխատավարձից և հավելավճարից, որը կախված է ծառայության պայմաններից և տեղանքից։
«Ըստ այդմ՝ զինծառայողների դեկտեմբեր ամսվա բուն աշխատավարձը լիարժեք փոխանցվել է, իսկ հավելավճարները, ըստ գործող կարգի, վճարվելու են հաջորդ ամսվա (տվյալ դեպքում՝ հունվարի) սկզբին, երբ կհաշվարկվի զինծառայողների ծառայության փաստացի օրերի քանակը։ Այսինքն՝ դեկտեմբեր ամսվա հավելավճարները, տվյալ դեպքում, կվճարվեն մինչև 2022 թվականի հունվար ամսվա 7-րդ աշխատանքային օրը։
Միևնույն ժամանակ, իրականությանը չի համապատասխանում նաև պնդումը, թե ՊՆ առանձին ստորաբաժանում, այս դեպքում՝ ռազմական ոստիկանությունը, պարգևավճար է ստացել», - ասված է ՊՆ պարզաբանման մեջ:

С финансированием заработной платы никаких проблем нет – Минобороны Армении
Министерство обороны Армении выступило с заявлением в связи с распространенными в социальных сетях и СМИ сообщениями о том, что военнослужащим контрактной службы заплата за декабрь перечислена частично, а также утверждениями, что это обусловлено недостаточным финансированием.
Минобороны сообщает, что каких-либо проблем с финансированием зарплат нет и в связи с заработной платой военнослужащих-контрактников возникло недоразумение, поскольку эта зарплата формируется из двух основных платежей – фиксированной зарплаты и дополнительной платы, которая зависит от условий и местности службы.
«Посему зарплата за декабрь полностью перечислена, а дополнительная плата, согласно действующему порядку, будет выплачена в начале следующего месяца (в данном случае, января). Когда будет рассчитано фактическое количество дней службы военнослужащих. То есть, дополнительные выплаты за декабрь в данном случае будут выплачены только на 7 рабочий день января 2022 года.
В то же время, не соответствует действительности утверждение о том, что отдельные подразделения  Минобороны, в данном случае, военная полиция, уже получила премию», - говорится в разъяснении Минобороны.