Հակոբ Արշակյանը հյուրընկալել է «Վայլդբերիզ»-ի սեփականատիրոջը
ԱԺ փոխնախագահ Հակոբ Արշակյանի հրավերով Հայաստան է ժամանել «Վայլդբերիզ» (Wildberries) խոշորագույն ռուսական առցանց պլատֆորմի հիմնադիր և գլխավոր տնօրեն Տատյանա Բակալչուկը:
Դեկտեմբերի 27-ին Ազգային ժողովում «Վայլդբերիզ» ընկերության հիմնադիր և գլխավոր տնօրեն Տատյանա Բակալչուկի հետ հանդիպման ընթացքում քննարկվել է էլեկտրոնային առեւտրի զարգացման հեռանկարը, ինչպես նաև դրա շուրջ իրավական դաշտի զարգացման հնարավորությունը՝ միջազգային առեւտրաշրջանառության զարգացմանը համահունչ:
Հակոբ Արշակյանը կարևորել է ապրանքների և ծառայությունների հասանելիության մակարդակի բարձրացումը՝ անկախ աշխարհագրական վայրից, ինչպես նաև տեղական արտադրողների ապրանքները միջազգային շուկա արտահանելու հնարավորությունների զարգացումը: Այս համատեքստում կարևորվել է Հայաստանի ազգային փոստային օպերատորի՝ «ՀայՓոստի» հետ համագործակցության զարգացումը:
Տատյանա Բակալչուկը շնորհակալություն է հայտնել հրավերի համար և գոհունակությամբ արձանագրել հայ արտադրողների արտադրանքի վաճառքի ծավալների աճը «Վայլդբերիզի» միջոցով, որը հասնում է տարեկան շուրջ 8 միլիոն ԱՄՆ դոլարի և տարեցտարի աճում է երկնիշ ցուցանիշով: «ՀայՓոստի» հետ համագործակցության վերաբերյալ նշվել է, որ 2022 թ. պլանավորվում է համագործակցել ավելի քան 60 նոր մասնաճյուղերում:
«Վայլդբերիզ» ընկերությունն էլեկտրոնային առեւտրի առաջատարն է ԵԱՏՄ տարածքում, որի շրջանառությունը 2020 թ. կազմել է ավելի քան 6 մլրդ ԱՄՆ դոլար: Ընկերությունն առեւտրային գործունեություն է ծավալում աշխարհի 19 երկրում:
Հայաստանում «Վայլդբերիզ» ընկերությունը նախատեսում է իրականացնել լայնածավալ ներդրումներ՝ կառուցելով նոր լոգիստիկ կենտրոն:
Այցի ընթացքում նախատեսված են մի շարք հանդիպումներ և համագործակցության հուշագրի ստորագրում «Վայլդբերիզ» ընկերության և «ՀայՓոստի» միջև:

Акоп Аршакян принял основателя и генерального директора компании «Wildberries»
По приглашению вице-спикера Национального Собрания Акопа Аршакяна в Армению прибыл основатель и генеральный директор крупнейшего российского онлайн-ритейлера Wildberries Татьяна Бакальчук, сообщает пресс-служба парламента.
27 декабря, в ходе встречи с основателем и генеральным директором компании Wildberries в Национальном Собрании Армении Татьяной Бакальчук была обсуждена перспектива развития электронной торговли, а также возможность развития правового поля вокруг нее в соответствии с развитием международного торгового оборота.
Аршакян отметил важность повышения уровня доступности товаров и услуг, независимо от географического места, а также развития возможностей экспорта товаров местных производителей на международный рынок. В этом контексте была отмечена важность развития сотрудничества с национальным почтовым оператором Армении – «Айпостом».
Татьяна Бакальчук поблагодарила за приглашение и с удовлетворением отметила рост объемов продаж продукции армянских производителей посредством крупнейшей российской онлайн-платформы Wildberries, которая достигает 8 млн. долларов в год и с каждым годом растет по двузначным показателям. Относительно сотрудничества с «Айпостом» было отмечено, что к 2022 г. планируется сотрудничество в более чем 60 новых филиалах.
Компания Wildberries является лидером электронной торговли на территории ЕАЭС, оборот которой в 2020 г. составил более $6 млрд., ведет торговую деятельность в 19 странах мира. В Армении компания «Wildberries» планирует осуществить широкомасштабные инвестиции, построив новый логистический центр. В ходе визита запланирован ряд встреч и подписание меморандума о сотрудничестве между компанией «Wildberries» и «Айпостом».