Հայաստանը շարունակում է քարոզչական պատերազմի մեջ պարտվել Ադրբեջանին. Հայաստանը ձեռքերը լվացել է Ղարաբաղից. ՀՀ երկորդ նախագահ
27/12/2021 11:59
Հայաստանը շարունակում է քարոզչական պատերազմի մեջ պարտվել Ադրբեջանին, լրագրողների հետ հանդիպմանը նման տեսակետ հայտնեց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը։
«Մենք պարտվում ենք նաև հիմա. գիտե՞ք՝ ինչ երկրի ենք պարտվում, մի երկրի, որտեղ իշխանությունը ժառանգական է, մի երկրի, որտեղ նախագահը իր կնոջը փոխնախագահ է նշանակում, մի երկրի ենք պարտվում, որտեղ տասնյակ լրագրողներ բանտերում են, մի երկրի ենք պարտվում, որտեղ նախագահի ընտանիքը բոլոր օֆշորային սկանդալներում կար», - ասաց նա։
Քոչարյանի խոսքով՝ Հայաստանն այս տարվա ընթացքում չի կարողացել միջազգային հանրությանը մոբիլիզացնել գերիների վերադարձն ապահովելու համար։
ՀՀ երկրորդ նախագահն ասաց, որ Արցախի ապագայի հետ կապված անորոշությունը մնացել է նույնը։
«Բայց որոշակիություն մենք ստացել ենք վերջերս. արդեն հասկանալի է՝ եթե վարչապետն ասում է, որ 2016 թվականից որևէ տեսական հնարավորություն այլևս չկար Ղարաբաղն Ադրբեջանից դուրս կարգավիճակի համար, սա Հայաստանի դիրքորոշումն է, սա նշանակում է, որ Հայաստանը ձեռքերը լվացել է Ղարաբաղից ու այս վերջին հայտարարություններով վարչապետը, ըստ էության, կասկածի տակ դրեց Ղարաբաղի հռչակագիրը, որը Ղարաբաղի ձևավորման հիմքում է դրված. կամ չեն հասկանում՝ ինչ են անում, կամ անում են ծրագրավորված», - ընդգծեց նա։

Армения продолжает проигрывать Азербайджану в пропагандистской войне и отказалась от Арцаха – Роберт Кочарян
27/12/2021 14:11
Армения продолжает проигрывать в пропагандистской войне, заявил сегодня на пресс-конференции второй президент Армении Роберт Кочарян.
«Мы и сейчас проигрываем, причем стране, президент которой назначает свою жену вице-президентом, стране, в которой тысячи журналистов находятся в тюрьме, стране, в которой семья президента замешала во всех оффшорных скандалах», - сказал Роберт Кочарян.
По словам Кочаряна, Армения за этот год не смогла мобилизовать международное сообщество для обеспечения возвращения пленных.
Второй президент Армении сказал, что неопределенность по вопросу Арцаха остается прежней.
«Но недавно внесена определенность: уже понятно, что если премьер заявляет, что с 2016 года Арцах потерял теоретическую возможность статуса вне состава Азербайджана, такова позиция Армении, то это значит, что Армения умела руки от Арцаха и своими последними заявлениями премьер, по сути, ставит под сомнение декларацию Карабаха. Они либо не понимают, что делают, либо делают спланировано», - сказал второй президент Армении.