Աշոտ Մինասյանի նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցվել է․ փաստաբան
«Սիսական ջոկատի» հրամանատար, գնդապետ Աշոտ Մինասյանի (Աշոտ Երկաթ) գործով նախաքննությունն ավարտվել է, տեղեկացրել է փաստաբան Միհրան Պողոսյանը։
«Աշոտ Մինասյանի (Աշոտ Երկաթ) գործով նախաքննությունն ավարտվել է։
ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում քննվող քրեական գործով դադարեցվել է Աշոտ Մինասյանի նկատմամբ վարչապետի սպանության և իշխանության յուրացման նախապատրաստման դրվագներով, ինչպես նաև մի խումբ անձանց կողմից զենք և ռազմամթերք պահելու ծանր հանցագործությունների մասով իրականացվող քրեական հետապնդումը։
Այսինքն, վարույթն իրականացնող մարմինը վերջապես հանգել է հետևության, որ նկարագրված գործողությունները հանցագործություններ չեն հանդիսանում, և այդ մասով Աշոտ Մինասյանն ունի արդարացվածի կարգավիճակ։
Այժմ Աշոտ Մինասյանը մեղադրվում է միմիայն ՀՀ քրեական օրենսգրքի 235-րդ հոդվածի 1-ին մասով (միջին ծանրության հանցանք, առավելագույնը մինչև 3 տարի ազատազրկում)։
Հիշեցնեմ, որ խոսքը գնում է 2020 թվականի նոյեմբերի 13-ին Սիսիան քաղաքում հայտնաբերված զենք- ռազմամթերքին, որի հետ Աշոտ Մինասյանի կապն այնքան է, որքան Հայաստանի Հանրապետության յուրաքանչյուր քաղաքացունը։
Նախաքննության ավարտից հետո ծանոթանալով քրեական գործի նյութերին, դրանում չհայտնաբերելով Աշոտ Մինասյանի առնչությունը հանցանքին հասվաստող գեթ մեկ ապացույց, այսօր միջնորդություն ենք ներկայացրել վարույթն իրականացնող մարմնին՝ Աշոտ Մինասյանի նկատմամբ իրականացվող քրեական հետապնդումը դադարեցնելու պահանջով»,- ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է փաստաբանը։

Уголовное преследование в отношении Ашота Минасяна прекращено – адвокат
Предварительное следствие по делу в отношении командира добровольческого отряда «Сисакан» Ашота Минасяна завершено, сообщает адвокат Мигран Погосян.
«Следствие по делу Ашота Минасяна (Ашота Ерката) завершено.
В рамках расследуемого в следственном департаменте СНБ уголовного дела по эпизодам подготовки убийства премьер-министра и узурпации власти, а также хранения группой лиц оружия и боеприпасов прекращено уголовное преследование в отношении Ашота Минасяна. То есть орган, осуществляющий производство, наконец, пришел к выводу, что описанные в обвинении действия не являются преступлением и Ашот Минасян имеет по этой части статус оправданного.
Сейчас Ашот Минасян обвиняется только признакам по части 1 статьи 235 Уголовного кодекса Армении (преступление средней тяжести, максимум до трех лет лишения свободы).
Напомню, речь идет об оружии и боеприпасах, которые были обнаружены 13 ноября 2020 года в городе Сисиан, к которому Ашот Минасян имеет такое же отношение, как любой гражданин Республики Армении.
Ознакомившись с материалами после завершения предварительного следствия и не обнаружив в них ни единого доказательства о причастности Ашота Минасяна к этому преступлению, сегодня я представил в орган, осуществляющий производство, ходатайство с требованием прекратить уголовное преследование в отношении Ашота Минасяна», - написал на своей странице в Facebook адвокат.