Փաշինյանը ոչ միայն ավիրեց բանակցային գործընթացի հայանպաստ հիմքերը, այլև՝ տհաճ ուղերձներ հղեց Ադրբեջանին, միջնորդ կողմերին և Արցախում ապրող մեր հայրենակիցներին. Պատգամավոր
28/12/2021 11:04
Արցախի հետ կապված վերջին զարգացումների համատեքստում Փաշինյանը ոչ միայն ավիրեց բանակցային գործընթացի հայանպաստ հիմքերը, այլ բավականին տհաճ ուղերձներ հղեց Ադրբեջանին, միջնորդ կողմերի և որ ամենացավալին է՝ Արցախում ապրող մեր հայրենակիցներին, ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
«Ադրբեջանին և միջնորդներին առ այն, որ Արցախի հարցն իր օրակարգում այլևս գոյություն չունի և այդ թեմայով հետաքրքրված կողմերը կարող են խոսել Ռուսաստանի հետ, իսկ արցախցիներին բաց տեքստով ասեց՝ ով, ինչպես կարող է թող «իր գլխի ճարը տեսնի»։
Որքան էլ փաշինյանական իշխանությունը ճարպկորեն դուրս է մղում Արցախի հարցը ՀՀ արտաքին քաղաքական օրակարգից, աշխարհի բոլոր անկյուններում ապրող հայերի, հայկական քաղաքական և հասարակական կազմակերպությունների ու պարզապես հայի տեսակի պահպանությամբ և այս տարածաշրջանում գոյությամբ շահագրգիռ բոլոր հայերի խնդիրը պետք է լինի Արցախի ու այնտեղ ապրող մեր հայրենակիցների գոյության կռիվը պահել համահայկական օրակարգում ու ճանապարհներ փնտրել 3 տասնամյակ առաջ հռչակված մեր ծրագրերի և նպատակների իրագործմանը։
Արցախում ապրող մարդը պետք է շատ հստակ իմանա, որ մենք նրանց երբեք մենակ չենք թողնի՝ ինչ էլ լինի, ով էլ իշխանության լինի։
Եվ ամենակարևորը՝ համընդհանուր ջանքերով, համահայկական ռեսուրսների մոբիլիզիացիայով պետք է սահմանել՝ Արցախը երբեք չի լինելու Ադրբեջանի կազմում ու շարժվել այդ տրամաբանության ներքո», - գրել է պատգամավորը։

Пашинян не только разрушил благоприятные для армянской стороны основы переговорного процесса, но и направил неприятные месседжи Азербайджану и посредникам – Тигран Абрамян
28/12/2021 12:34
В контексте последних связанных с Арцахом развитий Никол Пашинян не только разрушил благоприятные для армянской стороны основы переговорного процесса, но и направил довольно неприятные месседжи Азербайджану, сторонам-посредникам и, что самое печальное, проживающим в Арцахе нашим соотечественникам, написал на свое странице в  Facebook депутат парламента от фракции «Честь имею» Тигран Абрамян.
«Азербайджану и посредникам – о том, что вопроса Арцаха в его повестке более не существует, и заинтересованные в данной теме стороны могут говорить с Россией, а арцахцам открытым текстом сказал – кто и как может пусть сам о себе позаботиться.
Как бы ловко ни вытесняла пашиняновская власть вопрос Арцаха из внешнеполитической повестки Армении, задачей проживающих во всех уголках мира армян, армянских политических и общественных организаций и просто армян, заинтересованных в сохранении и существовании армянина в этом регионе, должно быть сохранение во всеарямнской повестке борьбы за существование Арцаха и живущих там наших соотечественников и поиск путей для реализации наших программ и целей, провозглашенных три десятилетия назад.
Живущие в Арцахе люди должны очень четко знать, что мы никогда не оставим их одних, что бы ни случилось, кто бы ни был у власти.
И самое главное – всеобщими усилиями, мобилизацией всеармянских ресурсов нужно четко зафиксировать, что Арцах никогда не будет в составе Азербайджана, и руководствоваться этой логикой», написал Тигран Абрамян.