Արթուր Վանեցյանի դեմ հարուցված քրեական գործը կարճվեց
«Ժողովուրդ» օրաթերթի տեղեկություններով` ԱԱԾ-ն կարճել է Արթուր Վանեցյանի դեմ հարուցված քրեական գործը: Խոսքն այն քրեական գործի մասին է, թե իբր նա նախապատրաստել էր ՀՀ վարչապետի սպանությունը: Մեկ տարի անց նախաքննական մարմինը հասկացավ, որ աձին անհիմն մեղադրելով որևէ արդյունքի չեն հասնի:
2020 նոյեմբերի 15-ին ԱԱԾ -ն հայտնել էր, որ Ազգային անվտանգության ծառայությունը (ԱԱԾ) մեղադրանք է առաջադրել ընդդիմադիր գործիչներ Արթուր Վանեցյանին, Վահրամ Բաղդասարյանին և «Սիսական» ջոկատի հրամանատար Աշոտ Մինասյանին։
Արդյունքում Հայ հեղափոխական դաշնակցության անդամ, արվեստագետ Աշոտ Ավագյանը ձերբակալվել էր վարչապետի գործունեությունը դադարեցնելու նպատակով ապօրինաբար նրան դիտավորությամբ կյանքից զրկելու և Սահմանադրությամբ չնախատեսված այլ եղանակով Հայաստանի Հանրապետության կառավարության լիազորություններին տիրանալու գործողությունները նախապատրաստելու համար։
ԱԱԾ նախկին տնօրեն, «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Արթուր Վանեցյանը մեղադրվում էր իշխանության յուրացումը և վարչապետի սպանությունը նախապատրաստելու համար։ Փաստաբան Լուսինե Սահակյանը դեռեւ այն ժամանակ ապօրինի է որակում մեղադրանքը։
ԱԱԾ-ն հրապարակել էր հեռախոսային խոսակցության մի ձայնագրություն, որտեղ, ըստ իրավապահների, խոսում են այս գործով մեղադրյալ, նախկին իշխող Հանրապետական կուսակցության գործադիր մարմնի և խորհրդի անդամ Վահրամ Բաղդասարյանը, դաշնակցական Աշոտ Ավագյանը և Սիսական ջոկատի հրամանատար Աշոտ Մինասյանը։
Ըստ ԱԱԾ-ի, նրանք քննարկումներ են ունեցել առգրավված զենքի օգտագործման և նպատակի մասին։ Եվ ահա մեկ տարի անց ապացուցվեց, որ նման բան չի նախապատրաստվել:

Уголовное дело против Артура Ванецяна прекращено
Служба национальной безопасности прекратила возбужденное в отношении Артура Ванецяна уголовное дело, сообщает газета «Жоховурд».
Речь идет об уголовном деле, в рамках которого Ванецян был задержан якобы по факту подготовки убийства премьер-министра Армении. Спустя год следственный орган понял, что необоснованно обвиняя человека, не достигнет никакого результата.
Служба национальной безопасности 15 ноября 2020 года сообщила, что СНБ предъявила обвинение оппозиционным деятелям Артуру Ванецяну, Ваграму Багдасаряну и командиру добровольческого отряда «Сисакан» Ашоту Минасяну.
Был задержан также член АРФ «Дашнакцутюн» Ашот Авакян, который обвинялся в подготовке покушения на главу армянского правительства узурпации полномочий правительства.
Бывший директор СНБ, руководитель парламентской фракции «Честь имею» Артур Ванецян обвинялся в узурпации власти и подготовке убийства премьер-министра. Адвокат Лусине Саакян еще тогда назвала обвинение незаконным.
СНБ опубликовала также запись телефонного разговора, в которой, согласно правоохранителям, член исполнительного органа Республиканской партии Армении Ваграм Багдасарян, член АРФД Ашот Авакян и командир добровольческого отряда «Сисакан» Ашот Минасян предположительно, обсуждали детали покушения. И вот спустя год доказано, что ничего подобного не готовилось.