Արցախը, թեկուզ ծվատված, ունի պետականություն. մեր կամքն ու նպատակները անշեղելի են և ենթակա չեն զիջման. Արցախի ԱԺ նախագահ
Արցախի Հանրապետության ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել ԼՂՀ առաջին գումարման Գերագույն խորհրդի կազմավորման 30-ամյակի առիթով:
«30 տարի առաջ այս օրը՝ 1991թ. դեկտեմբերի 28-ին կայացած ընտրությունների արդյունքում կազմավորվել է նորաստեղծ հանրապետության օրենսդիր մարմինը՝ Գերագույն խորհուրդը, որը 1992 թվականի հունվարի 6-ի անդրանիկ նիստում ընդունել է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության անկախության հռչակագիրը՝ ելնելով ժողովրդի ինքնորոշման անկապտելի իրավունքից, հենվելով Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ժողովրդի ազատ կամքի վրա։
Այս առիթով ջերմորեն շնորհավորում եմ օրենսդիր մարմնի բոլոր գումարումների նախագահներին, փոխնախագահներին, հանձնաժողովների նախագահներին և խմբակցությունների ղեկավարներին, պատգամավորներին և մաղթում առողջություն, խաղաղություն, արժանապատիվ ապագա։
Անկախության հռչակագրին Ադրբեջանը պատասխանել է երեք պատերազմով։ Արցախյան առաջին պատերազմին զինվորագրվել և իրենց կյանքն են զոհաբերել Գերագույն խորհրդի առաջին գումարման 11 պատգամավոր։ Հավերժ փառք նրանց և հայրենիքի համար նահատակված բոլոր քաջորդիներին, խոնարհումս նրանց սուրբ հիշատակին։
ԼՂՀ գերագույն խորհրդի 30-ամյակի առթիվ Արցախի խորհրդարանը նպատակ է ունեցել դեկտեմբերի 28-ին հատուկ նիստ հրավիրել, սակայն Հանրապետությունում տարածված համավարակի և հայտարարված համապետական կարանտինի պատճառով նիստ չի գումարվել։
Մեր օրերում Արցախը, թեկուզ ծվատված, ունի պետականություն, իսկ նրա անկախությունն անվիճարկելի է։ Հակամարտության վերջնական լուծման կողքին անվերապահորեն դրված է նաև Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչման և նրա սահմանների խնդիրը:
Պատմության քառուղիներում մաքառած հայ ժողովրդի գոյությունն ու փրկությունը մշտապես պայմանավորված էր հայության համախմբվածությամբ և միակամությամբ։ Մեր ապրելակերպով և հաստատակամությամբ պետք է տեր կանգնենք ճակատագրորեն մեզ վիճակված հայրենիքին և հետևողականորեն պայքարենք մեր իրավունքների պաշպանության համար։ Մեր կամքն ու նպատակները անշեղելի են և ենթակա չեն զիջման։
Համայն հայությանը միասնականության, փոխըմբռնման և հանդուրժողականության կոչ ենք անում», - ասված է ուղերձում:

Арцах, будучи истерзанным, сохраняет государственность, а его независимость неоспорима – Артур Товмасян
28/12/2021 12:02
Председатель Национального Собрания Республики Арцах Артур Товмасян направил поздравительное послание по случаю 30-летия формирования Верховного Совета НКР первого созыва, сообщает пресс-служба парламента Арцаха.
«30 лет назад в этот день по итогам состоявшихся 28-го декабря 1991 года выборов был сформирован законодательный орган новообразованной республики – Верховный совет, который на состоявшемся 6-го января 1992 года первом заседании, исходя из неотъемлемого права народа на самоопределение и опираясь на свободную волю народа Нагорно-Карабахской Республики, принял Декларацию о независимости Нагорно-Карабахской Республики.
В связи с этим сердечно поздравляю председателей, заместителей председателя, председателей комиссий, руководителей фракций и депутатов законодательного органа всех созывов, желаю здоровья, мира и достойного будущего.
На провозглашение Декларации о независимости Азербайджан ответил тремя войнами. Во время первой Арцахской войны свои жизни за Родину отдали одиннадцать депутатов Верховного Совета первого созыва. Вечная им слава и всем погибшим за Родину героям, преклоняюсь перед их святой памятью.
По случаю 30-летия Верховного Совета НКР парламент Республики Арцах намеревался 28-го декабря созвать специальное заседание, однако по причине распространенной в республике эпидемии и объявленного общегосударственного карантина заседание не было созвано.
В наши дни Арцах, будучи истерзанным, сохраняет государственность, а его независимость неоспорима. Наряду с окончательным урегулированием конфликта безоговорочно ставится вопрос о международном признании Республики Арцах и ее границ.
Существование и спасение сражавшегося на перепутьях истории армянского народа всегда было обусловлено сплоченностью и единством армянства. Своим образом жизни и настойчивостью мы должны отстаивать предназначенную нам судьбой Родину и последовательно бороться за защиту наших прав. Наша воля и цели непоколебимы и не подлежат уступкам.