Եթե Հռոմը կործանեցին բարբարոսները, ապա Երևանը կարող են կործանել տգետները. Ռուբեն Մելքոնյան
ԵՊՀ արևելագիտության ամբիոնի դեկան, թուրքագետ Ռուբեն Մելքոնյանը կիսվել է տարեվերջյան ամփոփիչ խոհերով:
Ըստ նրա՝ տասնամյակներ հետո իր համակարգչի էկրանի առջև նստած և 21-րդ դարի առաջին քառորդի Հայաստանի մասին գրող պատմաբանը 2018-ից սկսված գործընթացը անվանելու հարցում բախվելու է հետևյալին՝ իր աշխատության ենթագլուխը վերնագրել «կորուսյալ քառամյակ» (եթե այս մղձավանջը ավարտվի 2022-ին), թե՞ «Հայաստանի Հանրապետության ավարտը»:
«Այս իշխանությունը իր ամբողջ ռեսուրսներով և հետևողականորեն պայքարում է հայոց պետականության դեմ, այսինքն՝ սա պետականակործան իշխանություն է: Իզմեր չունենալու մասին հայտարարող իշխանությունը իրականում ունի գաղափարախոսություն, դա նեոհերոստրատիզմն է, որի հետևանքով խարխլվեց մեր ազգային հրաշալիքը՝ Հայաստանի և Արցախի Հանրապետությունները: Նեոհերոստրատիզմի ամենամեծ աջակիցը տգիտությունն է և այդ ախտով տառապող հասարակական շերտերը: Եվ եթե Հռոմը կործանեցին բարբարոսները, ապա Հռոմից ավելի հին Երևանը կարող են կործանել տգետները», - շեշտել է թուրքագետը:
Մելքոնյանի դիտարկմամբ՝ ավազի մեջ գլուխը հմտորեն մտցնելու հարցում ջայլամներին մի քանի անգամ գերազանցած «մտավորական» շերտը կրկնակի է մեղավոր:
«Մտավորականների մեջ կան մարդիկ, որոնք հիմա ցածրաձայն ասում են, որ 2018-ին սխալվել են, բայց նրանց մեջ հայտնիներ կան, որոնք պարտավոր են դա անել ավելի հանրային: Օրինակ՝ հայտնի դերասանը, երգիչը, որը զարմացած ասում էր «պարոն վարչապետ, մի՞թե սա իրականություն է», այսօր տեսնելով արյունահոսող Արցախը, բզկտվող Սյունիքը, անպաշտպան սահմանը, անարգված հայրենիքը, գերիներին՝ պետք է զարհուրանքով ասի. «պարոն վարչապետ, մի՞թե սա՛ է իրականությունը»: Դե իսկ «սոկրատյան հանգստությամբ» այս ամենին նայողներին և մինչ օրս էլ հիացողներին, այս ավերի մասին լռողներին պետք է տալ ամենաբարձր կոչումներ, բայց ոչ Հայաստանի Հանրապետության:
Այսօրվա իշխող ուժի մոտ չգերիշխեց և չի էլ գերիշխելու պետական մտածելակերպը հեռանալ պետության ղեկից՝ կիրառելով «անջատում հանուն փրկության» սկզբունքի այլ տարբերակը՝ «հեռացում հանուն պետականության փրկության»: Եվ այս իրավիճակում ստացվում է հետևյալը. 1+1+1 լոզունգով իշխանության եկած պետականակործան ուժը պետք է հեռանա 680 000-1-1-1 բանաձևով, ուղղակի մինչև 680 հազարի հետհաշվարկը հասնի ավարտին, Հայաստան անունով պետություն կարող է այլևս գոյություն չունենալ...», - նշել է Ռուբեն Մելքոնյանը:

Если Рим погубили варвары, то Ереван могут погубить невежи – Рубен Мелконян
Декан факультета востоковедения Ереванского государственного университета, тюрколог Рубен Мелконян поделился своими мыслями о создавшейся ситуации и дальнейшей судьбе Армении.
По его словам, спустя десятилетия историк, пишущий об истории Армении в первой четверти 21 века столкнется с проблемой, как назвать начавшийся в 2018 году процесс.  Озаглавить этот раздел своей работы «Потерянное четырехлетие» (если этот кошмар закончится в 2022 году) или «Конец Республики Армения».
«Эта власть всем своим ресурсом борется против армянской государственности, то есть, это – власть, губящая государство. Заявляющая об отсутствии "измов" власть – это неогеростратизм, вследствие которого было расшатано наше национальная чудо – Республики Армения и Арцах. Самой большой поддержкой неогеростратизма является невежество и страдающие этим недугом слои общества. И если Рим погубили варвары, то более древний Ереван могут погубить невежи», - отметил тюрколог.
По мнению Рубена Мелконяна, гораздо больше виновны в этом представители «интеллигенции», превзошедшие в несколько раз страусов в умении зарывать в песок головы.
«Среди интеллигенции есть люди, которые сейчас тихо говорят о том, что ошиблись в 2018 году, но среди них есть известные люди, которые обязаны сделать это публично. Например, известный актер, певец, который удивленно говорит: "господин премьер-министр, неужели это реальность? ". Вместо того чтобы видя сегодня истекающий кровью Арцах, раздираемый на части Сюник, незащищенную границу, надруганную родину, пленных, возмущенно сказать "господин премьер-министр, неужели это реальность? ". А те, кто смотрит на все это с "сократовским спокойствием" и по сей день восхищается, слышит об этом разрушении нужно присудить самые высокие звания, но не Республики Армения.
В сегодняшней правящей команде не преобладало, и не будет преобладать государственное мышление, чтобы оставить власть, применив другой вариант принципа "отделение ради спасения" – "отставка ради спасения государственности". И в этой ситуации получается, что пришедшая к власти с лозунгом 1+1+1 разрушающая государственность сила должна уйти по формуле 680 000-1-1-1,  просто пока обратный отсчет 680 тысяч приблизится к концу, государства с названием Республика Армения может уже не быть», - отметил Рубен Мелконян.