Մեր միակ մտածումը պետք է լինի ոչ թե զիջումը, այլ հերթական պատերազմին պատրաստ լինելը և այդ պատերազմում Ադրբեջանին կրկին ջախջախելը. Վարդան Ոսկանյան
29/12/2021 13:41
Իրանագետ, «Հայրենիք» կուսակցության անդամ Վարդան Ոսկանյանն իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է.
«Մեզ անընդհատ պարտադրում են մտածել Ադրբեջանին զիջումների մասին, մոռանալով մի պարզ ճշմարտություն․ Բաքվի բռնապետը, փաստացիորեն, ցանկանում է, որպեսզի զիջվի ամբողջ Արցախը և Հայաստանի նվազագույնը մի հատվածը, իսկ այն, ինչ կմա,, առնվազն լինի Ադրբեջանից և Թուրքիայից վասալական կախվածության մեջ։
Այլ խոսքերով, զիջումն, ըստ ադրբեջանաթուրքական «պատկերացումների»՝ պետք է լինի հազարամյակների խորքից եկող հայկական պետականության ծրագրի ամբողջ արդյունքի զրոյացումն, ըստ էության, և լավագույն դեպքում Հայաստանի՝ որպես քաղաքական միավորի, գոյությանը զուտ խորհրդանշական բնույթ հաղորդելը։
Ուստի մեր միակ մտածումը պետք է լինի ոչ թե զիջումը, այլ հերթական պատերազմին պատրաստ լինելը և այդ պատերազմում Ադրբեջանին կրկին ջախջախելը․ որովհետև այդ պատերազմը կարող է տեղի ունենալ անկախ մեր կամքից, անկախ մեր ցանկությունից, անկախ խաղաղ ապրելու մեր տենչից, որովհետև այստեղ Առաջավոր Ասիան է, որովհետև այստեղ ազգերի ճակատագիրը վճռում է ոչ թե խաղաղության, այլ պատերազմի աստվածը»։

Единственной нашей мыслью должна быть не уступка, а готовность к очередной войне и новый разгром Азербайджана в этой войне – Вардан Восканян
29/12/2021 14:08
Член партии «Родина», иранист Вардан Восканян опубликовал запись на своей странице в Facebook.
«Нас постоянно принуждают думать об уступках Азербайджану, забывая простую истину – диктатор Баку фактически хочет, чтобы был уступлен весь Арцах и, как минимум, часть Армении, а то, что останется, находилось бы в вассальной зависимости от Азербайджана и Турции.
Иными словами, согласно азербайджано-турецким «представлениям», должно произойти обнуление всего результата программы армянской государственности, идущей из глубины веков, и, по сути, в лучшем случае придание существованию Армении как государственной единицы чисто символического характера.
Посему единственной нашей мыслью должна быть не уступка, а готовность к очередной войне и новый разгром Азербайджана в этой войне, поскольку эта война может произойти независимо от нашей воли и от нашего желания, независимо от нашего стремления жить мирно, потому что здесь – Передняя Азия, потому что судьбу народов решает бог войны, а не мира», - написал Вардан Восканян.