Իրանը Կապանում գլխավոր հյուպատոսություն կբացի, Հայաստանն աշխատում է փոխադարձության սկզբունքով Իրանում գլխավոր հյուպատոսություն բացելու ուղղությամբ
Իրանի կառավարությունը հավանություն է տվել Կապանում գլխավոր հյուպատոսություն բացելու վերաբերյալ երկրի արտաքին գործերի նախարարության առաջարկին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ տեղեկատվությունը հրապարակվել է Իրանի նախագահի պաշտոնական կայքում:
«Սահմանադրության 138-րդ հոդվածի համաձայն՝ նախարարների խորհուրդը հավանություն է տվել արտաքին գործերի նախարարության առաջարկին՝ Հայաստանի Կապան քաղաքում գլխավոր հյուպատոսություն բացելու վերաբերյալ»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունն անդրադարձել է Կապանում գլխավոր Հյուպատոսություն բացելու՝ Իրանի կառավարության որոշմանը՝ հայտնելով, որ Հայաստանը նույնպես աշխատում է Իրանում գլխավոր հյուպատոսություն բացելու ուղղությամբ:
«Մեր կողմից նույնպես աշխատանքներ են տարվում Իրանի Իսլամական Հանրապետությունում, փոխադարձության սկզբունքով, Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր հյուպատոսություն բացելու ուղղությամբ»,- «Արմենպրեսին» ասել է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Վահան Հունանյանը:

Иран откроет генеральное консульство в Капане, Армения работает над открытием генерального консульства в Иране по принципу взаимности – МИД
29/12/2021 19:00
Правительство Ирана одобрило предложение министерства иностранных дел об открытии генерального консульства в Капане. Как передает «Арменпресс», информация об этом опубликована на официальном сайте президента Ирана.
«Согласно статье 138 Конституции, Совет министров одобрил предложение министерства иностранных дел об открытии генерального консульства в городе Капан Армении», - говорится в сообщении.
МИД Армении коснулся решения правительства Ирана открыть генеральное консульство в Капане, отметив, что Армения также работает над открытием генерального консульства в Иране.
«Мы также работаем над открытием генерального консульства Республике Армения в Исламской Республике Иран на взаимной основе», - сказал в беседе с «Арменпресс» пресс-секретарь МИД Армении Ваан Унанян.