«Մեր խնդիրն է վերականգնել ազգային ինքնությունը, միավորել առողջ ուժերին չզիջել Արցախի Հանրապետության անկախությունը, սկսել նոր Արցախյան շարժում»․ իրավապաշտպան
29/12/2021 17:45
«Անկախ նրանից, թե ՀՀ իշխանության տարբեր ներկայացուցիչներ ինչ են հայտարարում, և այդ հայտարարություններն ինչ արձագանք են ստանում միջազգային հանրությունում, Արցախի Հանրապետությունը ստեղծվել ու կայացել է ամբողջովին օրինական ձևով, իշխանությունները շարունակ եղել են լեգիտիմ, Արցախը միշտ ունեցել է ներքին լեգիտիմություն»,- ասուլիսի ժամանակ ասաց ՀՀ առաջին ՄԻՊ, իրավապաշտպան Լարիսա Ալավերդյանը։
Իրավապաշտպանը հիշեցրեց՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները նախորդ տարիներին մշտապես Հայաստանից են այցելել Արցախ։
«Դա նշանակում էր՝ նրանք դե ֆակտո ընդունում էին ԼՂՀ ղեկավարությանը՝ որպես բանակցային կողմ։ Այսօր Հայաստանի վախվորած իշխանության ներկայացուցիչները վախենում են անգամ գնալ Արցախ»,-ասաց Ալավերդյանը։
Նա հավելեց, որ ամեն դեպքում Հայաստանը չի նույնացնում Հայաստանի իշխանություններին։
«Հայաստանի ունակ ուժերը հանդես են գալիս նույն տեսակետներից, որոնք պնդում է Արցախի Հանրապետությունը։ Այսօրվա իշխանությունները ամբողջովին սպասարկում են թուրք-ադրբեջանական ցեղասպանական նպատակն ու ծրագրերը»,-ասաց Ալավերդյանը։
Ըստ Լարիսա Ալավերդյանի՝ այս իշխանական խումբը տարիներ առաջ ստեղծվել է հստակ նպատակով՝ ամբողջովին ոչնչացնել ազգային ինքնությունը, զրոյացնել Հայաստանի Հանրապետության միջազգային սուբյեկտայնությունը, օգնել Արցախը մտցնել Ադրբեջանի կազմ։
«Մեր խնդիրն է վերականգնել, ամրապնդել ազգային ինքնությունը, միավորել առողջ ուժերին, ոչ մի քայլով չզիջել Արցախի Հանրապետության անկախությունը, սկսել նոր Արցախյան շարժում»,-ընդծեց իրավապաշտպանը։

Нам нужно восстановить национальную идентичность, консолидировать все здоровые силы, не уступать независимость Арцаха, начать новое Арцахское движение – Лариса Алавердян:
29/12/2021 18:45
«Независимо от того, что заявляют различные представители власти Армении, и как реагирует на эти заявления международное сообщество, Республика Арцах создавалась и состоялась полностью законно, власти всегда были легитимными, Арцах всегда имел внутреннюю легитимность», - заявила сегодня на пресс-конференции первый омбудсмен Армении, правозащитник Лариса Алавердян.
Правозащитник напомнила, что сопредседатели Минской группы ОБСЕ в предыдущие годы после Армении всегда посещали Арцах.
«Это означало, что они де-факто признают руководство Нагорного Карабаха в качестве переговорной стороны. Сегодня перепуганные представители власти Армении боятся даже посетить Арцах», - сказала Лариса Алавердян.
Она добавила, что Армения во всех случаях не отождествляется с властями Арцаха.
«Способные силы Армении выступают с тех же позиций, которые утверждаются Республикой Арцах. Сегодняшние власти полностью обслуживают геноцидальные турецко-азербайджанские цели и программы», - сказала Алавердян.
По ее словам, эта властная группа была создана годы назад с четкой целью – полностью уничтожить национальную идентичность, обнулить международную субъектность Республики Армения, способствовать включению Арцаха в состав Азербайджана.
«Наша задача состоит в том, чтобы восстановить национальную идентичность, консолидировать все здоровые силы, не уступать независимость Республики Арцах, начать новое Арцахское движение», - подчеркнула правозащитник.