«Հրապարակ». Իշխանությունն ինֆորմացիա տարածելու եռաստիճան համակարգ է ստեղծել՝ ամենավստահելիներ, մի քիչ պակաս վստահելիներ և ուսապարկեր
29/12/2021 09:41
«Հրապարակ» թերթը գրում է. ««ՔՊ խոհանոց»՝ սա ֆեյսբուքյան խմբի անունն է, որտեղ 189 իշխանականներ քննարկում են տարբեր հարցեր կամ, ավելի ճիշտ՝ վերևներից հրահանգավորվում, թե հրապարակային ինչպիսի վարք դրսևորեն այս կամ այն երևույթի, հատկապես ընդդիմադիրների հետ կապված: «ՔՊ խոհանոց»-ի մասին շատերը գիտեն, այն ձևավորվել է 2018-ին, խմբում ընդգրկված են օրենսդիր և գործադիր մարմիններում աշխատող ՔՊ-ականները։ Այս զրուցարանում քննարկումներն են պատճառը, որ հաճախ ՔՊ-ականները միանման տեքստեր են տարածում այս կամ այն երևույթի հետ կապված՝ քոփի-փեստ անելով:
Սակայն պատերազմից հետո իրավիճակը փոխվեց իշխանության ներսում, և 189 հոգու նկատմամբ վստահությունն այլևս միատարր չէր, ուստի այս խմբին զուգահեռ ձևավորվել է ՔՊ վարչության անդամներից բաղկացած ևս 2 զրուցարան։ Մեկը՝ մի քիչ ավելի ընդարձակ՝ վարչության և ՔՊ վերնախավից բաղկացած, որտեղ փոխանակում են անհրաժեշտ տեղեկատվությունը, ապա մեսիջներ փոխանցում «խոհանոցին»: Սակայն քանի որ Փաշինյանն ինչ-որ պահից սկսած սկսել է կասկածել բոլորին, մի հատ էլ շատ ավելի նեղ՝ ամենավստահելիների չաթ են բացել՝ WhatsApp-ում, որտեղ ընդգրկված է 10-11 հոգի՝ Նիկոլ Փաշինյանից բացի, Սուրեն Պապիկյանը, Ալեն Սիմոնյանը, Արայիկ Հարությունյանը, Տիգրան Ավինյանը, Ռոմանոս Պետրոսյանը, Հակոբ Սիմիդյանը, Ռուբեն Ռուբինյանը, ևս մի քանիսը:
Այսինքն՝ իշխանությունն ինֆորմացիա տարածելու եռաստիճան համակարգ է ստեղծել՝ ամենավստահելիներ, մի քիչ պակաս վստահելիներ և ուսապարկեր։ Այս չաթերում, ասում են, վերջին մեկ տարվա ընթացքում շատ սուր քննարկումներ են եղել, որոնք ոմանց կյանքում ճակատագրական դեր են խաղացել»։

«Грапарак»: Власти создали трехступенчатую систему распространения информации
Газета «Грапарак» пишет, что в социальной сети Facebook есть группа «Кухня "Гражданского договора"», где 189 представителей власти обсуждают различные вопросы, а точнее, получают сверху указания, какую публичную позицию проявлять к тому или иному явлению, особенно связанному с оппозицией. О «Кухне "Гражданского договора"» знают многие, она была сформирована в 2018 году, в группу входят работающие в законодательной и исполнительной власти члены «Гражданского договора». Именно обсуждения на этой «кухне» становятся причиной того, что часто члены «Гражданского договора» распространяют одинаковые тексты о том или ином событии, делая copy-paste.
«Однако после войны ситуация внутри власти изменилась, доверие к 189 членам группы больше не было однородным, посему параллельно с этой группой были сформированы еще две площадки для бесед, состоящие из членов правления «Гражданского договора». Одна – более широкая, куда входят члены правления и высшие круги «Гражданского договора», которые обмениваются необходимой информацией, а потом отправляют сообщения «кухне». Но поскольку Пашинян с какого-то момента начал подозревать всех, был открыт еще один чат в WhatsApp, более узкий, из самых доверенных людей, куда входят 10-11 человек: кроме Никола Пашиняна, Сурена Папикяна, Алена Симоняна, Араика Арутюняна, Тиграна Авиняна, Романоса Петросяна, Акопа Симидяна, Рубена Рубиняна, еще несколько.
То есть власти создали трехступенчатую систему распространения информации – самых доверенные, менее доверенные и рюкзаки. Говорят, что в этих чатах в течение последнего года проходили очень острые обсуждения, которые сыграли в жизни некоторых роковую роль», - пишет газета.