Փաշինյանն ու Ալիևը Բրյուսելում փակ դռների հետևում քննարկում են ունեցել, գաղտնի բանակցությունների ձեռագիրը բնորոշ է Փաշինյանին. Վանեցյան
30/12/2021 11:20
Hraparak.am-ին տված հարցազրույցում «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Արթուր Վանեցյանն ասել է, թե թե այս իշխանությունները շարունակում են «գաղտնի պայմանավորվածությունների» ձեռագիրը։
«Այդ ձեռագիրը շարունակվում է, և սա իմ կամ որևէ մեկի ենթադրությունը չէ։ Կարող եք նայել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների արտգործնախարարների վերջին համատեղ հայտարարությունը, որտեղ շատ հստակ արձանագրված է այս փաստը։ Հիշեցնեմ՝ միջնորդ երկրների ԱԳ նախարարները հղում էին անում 2020-ի նոյեմբերի 9-ի հայտարարությանը, 2021-ի նոյեմբերի 26-ի Սոչիի հայտարարությանը եւ այլ պայմանավորվածություններին։ Ի՞նչ «այլ պայմանավորվածությունների» մասին է խոսքը։
Մյուս կողմից՝ նորից անդրադառնալով վերջին իրադարձություններին, չէր կարող ուշադրություն չգրավել այն հանգամանքը, որ Բրյուսելում երկուսով՝ Փաշինյանն ու Ալիևը, փակ դռների հետևում քննարկում են ունեցել։ Ի՞նչ են պայմանավորվել, ինչի՞ շուրջ են համաձայնության եկել՝ չգիտենք, գիտենք միայն, որ Բրյուսելից հետո Ալիևը «կառուցողական» գնահատեց այդ ֆորմատով հանդիպումը։ Ուշադրության արժանի է նաև Նիկոլ Փաշինյանի վերջին մամլո ասուլիսի ընտրված ժամանակը։ Գիտենք՝ այդ օրը Ադրբեջանի նախագահի ծննդյան օրն էր, որն էլ այն նշանավորեց օկուպացված Հադրութում նոր ռազմական միավոր բացելով։ Ինչ է, սա է՞լ էր Ալիև-Փաշինյան «միասնական ուղերձներ» շարքից։

Пашинян и Алиев провели в Брюсселе обсуждение за закрытыми дверями: тайные договоренности продолжаются – Артур Ванецян
Почерк «тайных договоренностей» действующей власти продолжается, заявил в интервью Hraparak.am руководитель парламентской фракции «Честь имею», бывший директор СНБ Армении Артур Ванецян.
«Этот почерк продолжается и это вовсе не мое или чье-либо предположение. Можем посмотреть последнее заявление сопредседателей Минской группы ОБСЕ, где очень четко зафиксирован этот факт. Напомню, страны-посредники ссылаются на заявление от 9 ноября 2020 года, заявление от 26 ноября 2021 года в Сочи и другие договоренности. О каких «других договоренностях» идет речь?
С другой стороны, что касается последних событий, то нельзя не обратить внимание на тот факт, что Пашинян и Алиев, вдвоем, провели в Брюсселе обсуждение за закрытыми дверями. Мы не знаем, о чем они договорились, вокруг чего достигли договоренности? Знаем только, что после Брюсселя Алиев оценил встречу в данном формате как «конструктивную». Достойно внимания также время, выбранное Николом Пашиняном для последней пресс-конференции. Мы знаем, что в это был день рождения президента Азербайджана, который ознаменовался открытием новой воинской части в оккупированном Гадруте. Это что, тоже из ряда «единых посланий» Алиев – Пашинян?