Դատական օրենսգրքի ու ՍԴ օրենքի փոփոխությունների նախագծերը խնդրահարույց են․ ՀՀ ՄԻՊ
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը խնդրահարույց է համարում ՀՀ արդարադատության նախարարության նախաձեռնած ««Հայաստանի Հանրապետության դատական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» և «Սահմանադրական դատարանի մասին» սահմանադրական օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» սահմանադրական օրենքների նախագծերի լուծումները։
Նախագծերով, մասնավորապես, նախատեսվում է որպես Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամի, դատավորի և Սահմանադրական դատարանի դատավորի լիազորությունների դադարման հիմք հանդիսացող անհամատեղելիության պահանջների խախտում համարել նաև այդ սուբյեկտների կողմից մարդու հիմնարար իրավունքի՝ Հայաստանի Հանրապետության մասնակցությամբ միջազգային դատարանի կամ այլ միջազգային ատյանի կայացրած ակտով արձանագրված միտումնավոր խախտում կատարած լինելու փաստը (...):
Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի դիտարկմամբ՝ օրենսդրական նման կարգավորումները խնդրահարույց են. ի թիվս այլ հիմնավորումների, նախագծային առաջարկվող լուծումները շեղվում են դատավորի գործունեության անհամատեղելիության պահանջների էությունից: Այդ պահանջները սահմանված են Դատական օրենսգրքով, որի համաձայն՝ դատավորը չի կարող զբաղեցնել իր կարգավիճակով չպայմանավորված պաշտոն պետական կամ տեղական ինքնակառավարման մարմիններում, որևէ պաշտոն` առևտրային կազմակերպություններում, զբաղվել ձեռնարկատիրական գործունեությամբ, կատարել վճարովի այլ աշխատանք, բացի գիտական, կրթական և ստեղծագործական աշխատանքից: Այսինքն՝ դատավորի գործունեության անհամատեղելիության պահանջներն իրենց բնույթով դատավորի մասնագիտական գործունեությունից դուրս այլ գործունեությամբ զբաղվելու արգելքներ են: Այս առումով, հարկ է նկատել, որ անհամատեղելիության պահանջների այնպիսի շրջանակ նախատեսելը, որը վերաբերում է դատավորի՝ միայն իր մասնագիտական գործունեությունից դուրս այլ գործունեությամբ զբաղվելու արգելքներին, համահունչ է նաև միջազգային-իրավական մոտեցումներին:
Նախագծային լուծումներով առաջարկվող կարգավորման վերաբերյալ հաջորդ մտահոգությունը վերաբերում է ՀՀ մասնակցությամբ միջազգային դատարանի կամ այլ միջազգային ատյանի կայացրած ակտով արձանագրված խախտման «միտումնավոր» բնույթին:
Դատավորի, Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամի և Սահմանադրական դատարանի դատավորի լիազորությունների դադարեցման հարցը լուծում է համապատասխանաբար Բարձրագույն դատական խորհուրդը և Սահմանադրական դատարանը: Նշվածից անմիջականորեն հետևում է, որ խախտումը «միտումնավոր» պետք է որակեն հենց այդ մարմինները, ինչն առաջ է բերում մի շարք չփարատված հարցեր (օրինակ՝ ԲԴԽ-ն և ՍԴ-ն ի՞նչ ընթացակարգով և ի՞նչ չափանիշների հիման վրա են թույլ տրված խախտումները որակելու որպես միտումնավոր, մարդու հիմնարար իրավունքի խախտում արձանագրվելու դեպքում ՀՀ եռաստիճան դատական բոլոր ատյաններով անցած գործը քննած դատավորներից կոնկրետ ու՞մ լիազորություններն են ենթակա լինելու դադարեցման անհամապատասխանության պահանջները խախտելու հիմքով, ինչպե՞ս է որոշվելու արձանագրված խախտման մեջ կոնկրետ դատավորի (այդ թվում՝ կոլեգիալ կազմով գործած դատական կազմի) «մեղքի բաժինը» և այլն):
Մյուս կողմից, նախագծային լուծումներով ԲԴԽ-ին և ՍԴ-ին վերապահվում են քրեական գործով պարզման ենթակա հանգամանքների վերաբերյալ գնահատական տալու և իրավական հետևանքներ առաջացնող որոշումներ կայացնելու իրավասություն, քանի որ ՀՀ մասնակցությամբ միջազգային դատարանի կամ այլ միջազգային ատյանի կայացրած ակտով միտումնավոր խախտում կատարած լինելու փաստի արձանագրումն ինքնին կվկայի ՀՀ քրեական օրենսգրքի 352-րդ հոդվածով նախատեսված հանցանքի՝ ակնհայտ անարդար դատավճիռ, վճիռ կամ դատական այլ ակտ կայացված լինելու մասին, ինչը, սակայն, քրեական վարույթի շրջանակներում հաստատման ենթակա հանգամանք է:
Բացի վերոնշյալից, նախագծերով առաջարկվող կարգավորումն անուղղակի հակասության մեջ է գտնվում «Հայաստանի Հանրապետության դատական օրենսգիրք» ՀՀ սահմանադրական օրենքի 142-րդ հոդվածի 7-րդ մասով սահմանված կարգավորման հետ, որի համաձայն՝ դատական ակտի բեկանումը կամ փոփոխումը ինքնին հիմք չէ այդ ակտը կայացրած դատավորին կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու համար: Ստացվում է, որ օրենսդրական նոր լուծումներով շրջանցվում է Դատական օրենսգրքով արդեն ամրագրված արգելքները, ինչն անթույլատրելի է։
Այս ամենից բացի,Նախագծերի ընդունման հիմնավորումներում պետք է մանրակրկիտ ներկայացվեին ինչպես միջազգային չափանիշներն ու փորձը, այդ տեսանկյունից ներկայացվեին առաջարկվող նոր կարգավորումների ռիսկերը գործնականում, հնարավոր բացասական հետևանքները և այն, թե դատավորներին կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու հարցերն ինչ լուծումներ են ստացել արտասահմանյան երկրներում, որոնք են դրանց քաղած դասերը կամ դրական կողմերը: Մինչդեռ առկա հիմնավորումներն ընդհանրական բնույթի են ու մակերեսային:
Ուստի բարձրացված մտահոգությունները փարատող հիմնավորումների բացակայությունը կասկածի տակ է դնում առհասարակ նախագծային լուծումների անհրաժեշտությունը և դրանց հետապնդած նպատակի իրավաչափությունը:
Ուստի, Մարդու իրավունքների պաշտպանը եզրահանգել է, որ հիմնավորումների բացակայության և նշված վերոնշյալ մտահոգությունները չփարատելու պայմաններում նախագծային առաջարկվող լուծումները չեն կարող ընդունելի լինել:

Проекты поправок в Судебный кодекс и закон «О Конституционном суде» проблематичны – омбудсмен Армении
Защитник прав человека Армении считает проблематичными инициированные министерством юстиции Армении проекты о внесении изменений в конституционные законы «Судебный кодекс Республики Армения» и «О Конституционном суде».
Проектами, в частности, предусматривается считать нарушением требования несовместимости, являющиеся основанием для прекращения полномочий судьи, члена Высшего судебного совета и судьи Конституционного суда, также факт совершения этими субъектами умышленного нарушения основополагающих прав человека, зафиксированных актом международного суда или другой международной инстанции с участием Республики Армения (...).
По наблюдению аппарата Защитника прав человека, подобные законодательные регулирования проблематичны, поскольку в числе других обоснований предлагаемые проектные решения отклоняются от сути требований к несовместимости деятельности судьи. Эти требования установлены Судебным кодексом, согласно которому судья не может занимать какую-либо не обусловленную его статусом должность в государственных органах или органах местного самоуправления, в коммерческих организациях, заниматься предпринимательской деятельностью, выполнять иную оплачиваемую работу, кроме научной, образовательной и творческой. То есть, требования несовместимости деятельности судьи по своему характеру являются запретами заниматься иной деятельностью вне профессиональной деятельности судьи. В этом плане следует заметить, что предусматривать такой круг требований несовместимости, который касается запретов судьи заниматься другой деятельностью вне его профессиональной деятельности, созвучен также международно-правовым подходам.
Следующая обеспокоенность в связи предлагаемыми проектными решениями касается «умышленного» характера нарушения, зафиксированного актом, принятым международным судом или другой международной инстанцией с участием Армении.
Вопрос прекращения полномочий судьи, члена Высшего судебного совета и судьи Конституционного суда решает соответственно Высший судебный совет и Конституционный суд.
Из указанного следует, что нарушение должны квалифицировать «умышленным» именно эти органы, что приводит к ряду вопросов (например, по какой процедуре и на основании каких критериев ВСС и КС будут квалифицировать допущенные нарушения как умышленные; в случае нарушения основополагающего права человека, полномочия какого рассматривающего прошедшее по всем трехступенчатым судебным инстанциям дело конкретного судьи будет прекращено на основании нарушения требований несоответствия; как будет определена «доля вины» конкретного судьи в зафиксированном нарушении (в том числе действовавшего коллегиальным составом судебного состава) и т.д.
С другой стороны, проектные решения наделяют ВСС и КС правомочием давать оценку обстоятельствам, подлежащим выяснению по уголовному делу, и принимать решения, вызывающие правовые последствия, поскольку констатация факта умышленного нарушения актом, принятым международным судом или другой международной инстанцией с участием Армении, будет сама по себе свидетельствовать о вынесении заведомо несправедливого приговора, решения или иного судебного акта, предусмотренного статьей 352 Уголовного кодекса Армении.
Кроме вышеупомянутого, предлагаемое в проектах регулирование находится в косвенном противоречии с регулированием, установленным частью 7 статьи 142 конституционного закона «Судебный кодекс Республики Армения», согласно которому отмена или изменение судебного акта не являются сами по себе основанием для привлечения к дисциплинарной ответственности судьи, принявшего этот акт. Получается, что новые законодательные решения обходят уже закрепленные Судебным кодексом запреты, что недопустимо.
Кроме того, в обосновании принятия проектов должны быть детально представлены как международные стандарты и опыт, с этой точки зрения риски предлагаемых новых регулирований на практике и возможные негативные последствия, а также, какие решения получили вопросы привлечения судей к дисциплинарной ответственности в зарубежных странах, каковы их уроки или положительные стороны. Между тем, представленные обоснования носят общий и поверхностный характер.
Посему отсутствие обоснований, рассеивающих озвученную обеспокоенность, ставит под сомнение необходимость проектных решений в целом и правомерность преследуемой ими цели.
Следовательно, Защитник прав человека пришел к выводу, что в условиях отсутствия обоснований и разъяснений вышеуказанных опасений предлагаемые проектные решения не могут быть приемлемыми.