«Նոր տարի՝ նոր քրեական գործ»․ Նարեկ Սամսոնյանին մեղադրում են իշխանություններին «ծանր վիրավորանք» հասցնելու համար
04/01/2022 15:21
Նախօրեին հայտնի դարձավ, որ «Քաղաքացիական գիտակցություն» ՀԿ ղեկավար Նարեկ Սամսոնյանի նկատմամբ նոր քրեական գործ է հարուցվել։
Տեղեկությունը ֆեյսբուքյան իր էջի միջոցով հայտնեց Սամսոնյանը՝  մանրամասնելով, որ քրգործը  հարուցվել է ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 137․1 հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետով, այն հարուցելու համար հիմք է հանդիսացել անանուն բողոքը։
Այսօր արդեն իրավապաշտպան Ռուբեն Մելիքյանը հրապարակեց որոշումը, որում նշված է, որ ոստիկանության Արաբկիրի բաժին է ստացվել [email protected] հասցեից ստացված դիմումն այն մասին, որ Նարեկ Սամսոնյանը  «Antifake» հաղորդման ժամանակ ՀՀ վարչապետի և իշխանությունների հասցեին հնչեցրել է ծանր վիրավորանք պարունակող արտահայտություններ։ Փաստի առթիվ  ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 137․1 հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետով հարուցվել է քրեական գործ։

Против Нарека Самсоняна возбуждено новое уголовное дело
Против председателя общественной организации «Гражданское сознание» Нарека Самосняна возбуждено новое уголовное дело.
Об этом сообщил на своей странице в Facebook Нарек Самосонян, уточнив, что уголовное дело возбуждено по пунктам 1 и 2 части 2 статьи 137.1 Уголовного кодекса Армении. Основанием для возбуждения уголовного дела стала анонимная жалоба.
Сегодня правозащитник Рубен Меликян опубликовал решение, в котором отмечается, что в отделение полиции Арабкира поступило с электронного адреса [email protected] заявление о том, что Нарек Самосонян во время выступления на портале  AntiFake.am озвучил в адрес премьер-министра и властей Армении заявления, содержащие тяжелые оскорбления.