«Ծխախոտը պետք է տակից վաճառեն». Հայաստանում 16 տարեկանից բարձր բնակչության 27,9 տոկոսը ծխում է
Կառավարության այսօրվա նիստում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հիշեցրեց, որ հունվարի 1-ից ուժի մեջ է մտնում հակածխախոտային օրենսդրությունը:
Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյաննն էլ ասաց, որ Հայաստանում 16 տարեկանից բարձր բնակչության 27,9 տոկոսը ծխում է, գերակշռող մասը տղամարդիկ են՝ 51 տոկոս:
Հունվարի 1-ից արգելվում է հրապարակային ցուցադրել ծխախոտները վաճառասրահներւմ ու հանրային սննդի կետերում՝ բացառությամբ օդանավակայանի անմաքս առևտրի խանութների:
Նախարարն ասաց, թե սա կնպաստի, որ երիտասարդների շրջանում ծխախոտի օգտագործումը նվազի:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն էլ ասաց, թե ծխախոտի տուփը հանրային կյանքում վերանում է:
«Եթե խորհրդային ժամանակներից հայտնի բառապաշարով խոսենք՝ ծխախոտը պետք է տակից վաճառեն: Ես մեր երեխաներին ու ոչ միայն երեխաներրին կոչ եմ անում տներում էլ արգելել ծխախոտի օգտագործումը»,-նշեց վարչապետը:

«Сигареты должны продавать из-под полы» – в Армении курит 27,9% взрослого населения
Премьер-министр Никол Пашинян напомнил сегодня на заседании правительства, что с 1-го января вступило в силу антитабачное законодательство.
Министр здравоохранения Анаит Аванесян сообщила, что в Армении курит 27,9% населения старше 16 лет, преимущественная часть курильщиков – 51% – мужчины.
С 1-го января сигареты запрещено публично демонстрировать в магазинах и объектах общепита, за исключением магазинов беспошлинной торговли в аэропорту.
Министр сказала, что это поспособствует снижению распространенности потребления табака среди молодежи.
Премьер-министр Никол Пашинян отметил, что пачки сигарет исчезают из общественной жизни.
«Если говорить на известном в советские времена лексиконе, то сигареты должны продавать из-под полы. Я призываю наших детей и не только их запрещать использование сигарет дома», - отметил премьер.