Հայաստանից Ղազախստան է ուղարկվել 100 զինծառայող. ՀՀ ՊՆ (Լուսանկարներ)
Հիմք ընդունելով ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի՝ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի 4-րդ հոդվածի համաձայն սահմանափակ ժամանակահատվածով Ղազախստանի Հանրապետություն ՀԱՊԿ հավաքական խաղաղապահ ուժեր ուղարկելու վերաբերյալ որոշումը, Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության խաղաղապահ գործունեության մասին պայմանագրի դրույթներին համաձայն, ՀՀ զինված ուժերը ՀԱՊԿ խաղաղապահ ուժերի կազմում Ղազախստանի Հանրապետություն են գործուղել խաղաղապահ ստորաբաժանում (թվով` 100 զինծառայող)։ Այդ մասին հայտնում է ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը։
Առաքելության ընթացքում ՀՀ ԶՈւ խաղաղապահ ստորաբաժանումը կիրականացնի բացառապես ռազմավարական նշանակության շենք-շինությունների և ենթակառուցվածքների պահպանության գործառույթներ:

В Казахстан отправлены сто армянских военнослужащих – Минобороны
Принимая за основание решение Совета коллективной безопасности ОДКБ направить Коллективные миротворческие силы ОДКБ в Республику Казахстан на ограниченный по времени период в соответствии со статьей 4 Договора о коллективной безопасности, ВС Армении отправили в Казахстан в составе миротворческих сил ОДКБ сто армянских военнослужащих, сообщает Минобороны Армении.
«ВС Армении командировали в Казахстан миротворческое подразделение в составе миротворческих сил ОДКБ 100 военнослужащих», - отметили в пресс-службе Минобороны.
В ходе миссии подразделение ВС Армении будет осуществлять исключительно действия по охране объектов стратегического значения.