Կայունության և անվտանգության ապահովման տրամաբանության շրջանակում է նման որոշում կայացվել. Արմեն Գրիգորյանը՝ ՀԱՊԿ խաղաղապահ ուժեր Ղազախստան ուղարկելու մասին
07/01/2022 13:37
ՀՀ Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը «Լուրեր»-ի տաղավարում պատասխանել է հարցին, թե ինչու Հայաստանը՝ որպես ՀԱՊԿ նախագահող երկիր, որոշում ընդունեց Ղազախստան խաղաղապահ առաքելություն, այդ թվում՝ նաև հայկական ստորաբաժանումներ ուղարկել, և արդյոք ՀՀ-ն հետաքրքրվա՞ծ է, որ ՀԱՊԿ մեխանիզմներն աշխատեն:
«Այստեղ պատասխանը միանշանակ է՝ այո՛: Եթե «այո» է պատասխանը, ուրեմն Հայաստանը, ելնելով այդ պատասխանից, փորձել է քայլեր ձեռնարկել, որպեսզի ՀԱՊԿ մեխանիզմներն աշխատեն: ՀԱՊԿ մեխանիզմների աշխատելու տրամաբանության մեջ գործընթաց է տեղի ունեցել:
Նախ՝ ուզում եմ նշել, որ ՀՀ վարչապետը, երբ տեղեկություններ է ստացել Ղազախստանում տեղի ունեցող գործընթացների մասին, երբ ստացել է նախագահ Տոկաևի դիմումը, որպեսզի ՀԱՊԿ-ն օգնություն տրամադրի, խորհրդակցություններ է սկսել ՀԱՊԿ մյուս բոլոր երկրների ղեկավարների հետ, բոլորն իրենց գնահատականներն են տվել իրավիճակին, և երբ Հայաստանն իր որոշումը ևս կայացրել է նաև որպես նախագահող, այդ պահին այնտեղ այլևս հեղափոխական գործընթացներ չէին, արդեն ահաբեկչական գործողություններ կային:
Կայունության և անվտանգության ապահովման տրամաբանության շրջանակում նման որոշում է կայացվել»,- ասել է Գրիգորյանը:

Такое решение принято в рамках логики обеспечения стабильности и безопасности – Армен Григорян об отправке миротворческой миссии ОДКБ в Казахстане
07/01/2022 14:21
Армения приняла решение участвовать в миротворческой миссии ОДКБ в Казахстане, чтобы показать работу механизмов Организации в кризисных ситуациях, заявил секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян в эфире Общественного телевидения.
«Возникает вопрос, почему Армения решила отправить миротворческую миссию ОДКБ в Казахстан, и заинтересована ли Армения в работе механизмов ОДКБ. Ответ на этот вопрос: безусловно, да. Если ответ – да, то Армения, исходя из этого ответа, попыталась предпринять шаги для задействования механизмов ОДКБ. Процесс происходил в логике работы механизмов ОДКБ.
Прежде всего, хочу отметить, что когда премьер-министр Армении получил информацию о происходящих в Казахстане процессах, получил обращение президента Токаева с просьбой о поддержке, то начал консультации с руководителями других стран ОДКБ. Все дали выразили свои оценки в связи с ситуацией, и в момент принятия Арменией решения о миротворческой миссии ОДКБ как председательствующей страны, в Казахстане происходили не революционные, а террористические действия.
Такое решение было принято в рамках логики обеспечения стабильности и безопасности», - сказал Армен Григорян.