Ռուս դեսանտայինները Ղազախստան են տեղափոխվել 75 ինքնաթիռներով
Ռուս զինվորականները 75 ինքնաթիռ են օգտագործել Ղազախստանում գտնվող ՀԱՊԿ կոնտինգենտին դեսանտայիններին տեղափոխելու համար, հայտնել է ՌԴ պաշտպանության նախարարությունը։
«ՌԴ ՊՆ-ի ստեղծած ավիախումբը, որը բաղկացած է ավելի քան 70 Իլ-76 և 5 Ան-124 ինքնաթիռներից, ՀԱՊԿ խաղաղապահ ուժերի ռուսական զորամիավորման ստորաբաժանումները շուրջօրյա տեղակայում է Ղազախստան»,- հայտնել է ՌԴ ՊՆ մամուլի խոսնակ Իգոր Կոնաշենկովը:
Օդադեսանտային ուժերի էլիտար ստորաբաժանումներ են ուղարկվել Ղազախստանում գտնվող ՀԱՊԿ կոնտինգենտ։
Կոնաշենկովն ասել է, որ Ռուսաստանի ռազմատրանսպորտային ավիացիայի ինքնաթիռները ներգրավված են նաև Բելառուսի, Տաջիկստանի, Ղրղզստանի և Հայաստանի կոնտինգենտների տեղափոխմանը Ղազախստան։

Российских десантников в Казахстан перебрасывают 75 самолетами
Российские военные задействовали 75 самолетов для переброски десантников в состав контингента ОДКБ в Казахстан. Об этом сообщили в Минобороны РФ, передает «Интерфакс».
«Созданная Минобороны России воздушная группировка из более 70-ти самолетов Ил-76 и 5-ти Ан-124 круглосуточно перебрасывает подразделения российского контингента миротворческих сил ОДКБ в Казахстан», - сказал в пятницу официальный представитель Минобороны РФ Игорь Конашенков.
Элитные части Воздушно-десантных войск направлены в состав контингента ОДКБ в Казахстан.
Конашенков сообщил, что самолеты военно-транспортной авиации России также участвуют в переброске в Казахстан контингентов Белоруссии, Таджикистана, Киргизии и Армении.