«Traction» ծրագիրը կներկայացնի 8 ընկերություններ առցանց Դեմո Օրվա ընթացքում
Եվրոպական միությունը, Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերությունը և Վիվա-ՄՏՍ-ը համախմբել են ուժերը Քաթըլիսթ հիմնադրամի հետ` աջակցելու Հայաստանի ստարտափ ակադեմիայի Traction ծրագրի երկրորդ շրջափուլի իրագործմանը
2022 թվականի հունվարի 25-ին, ժամը 20:00-ին Հայաստանի ստարտափ ակադեմիան կանցկացնի առցանց Դեմո օր՝ ներկայացնելու իր Traction ծրագրի երկրորդ շրջափուլի 8 ստարտափ շրջանավարտներին: 12-շաբաթյա մենթորության ծրագիրը՝ միտված օգնելու պրոդուկտ ունեցող և արդեն իսկ արդյունքներ գրանցած ստարտափներին արագացնել իրենց աճը և ներդրումներ ներգրավել, մեկնարկել է 2021 թվականի սեպտեմբերին: Ծրագիրն իրականացվում է «Քաթըլիսթ» հիմնադրամի կողմից՝ Եվրոպական միության ԵՄ-ն բիզնեսի համար նախաձեռնության ներքո Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերության (GIZ) կողմից իրականացվող «Նորարարական տուրիզմի և տեխնոլոգիաների զարգացում Հայաստանի համար» ծրագրի աջակցությամբ (EU-ITTD)։ Հայաստանի առաջատար բջջային օպերատոր Վիվա-ՄՏՍ-ը միացել է նախաձեռնությանը որպես կորպորատիվ գործընկեր և աջակից։
Ծրագրի շրջանակներում 8 ստարտափները, որոնք առաջարկում են տեխնոլոգիական լուծումներ կրթական, ֆինանսական, մեդիայի, տեղեկատվական անվտանգության, դեղագործության և առողջապահության ոլորտներում, ինտենսիվ աշխատել են Zynga-ից, CARFAX-ից, Dave-ից, Fyber-ից և այլ միջազգային ընկերություններից մենթորների հետ։ Թիմերը մշակել են աճի հաքինգի, վաճառքի և ներդրումների ներգրավման ռազմավարություններ՝ իրագործելով առաջադրված զարգացման նպատակները: Անցած 12 շաբաթների ընթացքում թիմերին հաջողվել է ապահովել միջազգային վաճառքներ ԱՄՆ-ում հավատարմագրված համալսարանների, կենսատեխնոլոգիական լաբորատորիաների հետ, գործարկել պրոդուկտների բարելավված տարբերակները IOS և Android հարթակներում, գրանցել օգտատերերի բազայի միջինում 70% աճ և ընդունվել միջազգային աքսելերացիոն ծրագրեր, ինչպիսին է TechStars-ը: 5 ընկերություն հնարավորություն են ստացել արժանանալու EU-ITTD ծրագրի կողմից տրամադրվող 50,000 եվրոյի չափով դրամաշնորհին։
Traction ծրագրի մենթոր և Լոս Անջելեսում խորհրդատվական կազմակերպության՝ Agile Clouders-ի համահիմնադիր Ալինա Շահնազարին նշել է. «Traction ծրագրին միանալում միտումս ստեղծագործ հիմնադիրների հետ աշխատելն էր պրոդուկտի զարգացման և աճի ուղղություններով: Ես իսկապես տպավորված եմ հիմնադիր թիմերի փորձառնությամբ և նրանց Հայաստանում նորարական ստարտափներ կառուցելու ձգտումով»:
Traction ծրագրի դեմո օրը հեռարձակվելու է Hero House-ի YouTube-յան ալիքով 2022 թվականի հունվարի 25-ին, ժամը 20.00-ին։
Բոլոր հետաքրքրվածները կարող են գրանցվել ուղիղ հեռարձակման հղումը ստանալու համար: Այն ներդրողները, ովքեր ցանկանում են Դեմո օրվան հաջորդող անհատական հանդիպումներ ունենալ ստարտափ հիմնադիրների հետ, կարող են գրանցվել «Investor Pass» տոմսով: Լրացուցիչ տեղեկությունները կուղարկվեն էլեկտրոնային փոստով: Նախնական գրանցումը, որը բաց կլինի մինչև դեմո օրը, պարտադիր է։

We are pleased to announce that on January 25, 2022, at 8 PM AMT Armenia Startup Academy will hold a Digital Demo Day to showcase the 8 startup graduates of its Traction Programme Batch 2. The 12-week mentorship-based programme aiming to help companies at a post-prototype stage to accelerate their growth and raise their first or follow-on rounds was launched earlier in September 2021. The programme is implemented by Catalyst Foundation supported by the European Union’s EU4Business “Innovative Tourism and Technology Development for Armenia” (ITTD) project implemented by GIZ. Viva-MTS, Armenia’s leading mobile network operator, joins the initiative as a corporate partner and supporter.
The 8 startups offering innovative solutions in EdTech, FinTech, Media, InfoSec, Pharmaceuticals, and HealthTech have worked intensively with high-profile experts from international companies including Zynga, Dave, Fyber, CARFAX, on Sales, Growth Hacking, and Fundraising strategies. Throughout the past 12 weeks, the teams managed to secure international sales with US-accredited universities, biotech laboratories, launched refined versions of their products on IOS and Android platforms, experienced an average of 70% increase in user base, and got accepted to international accelerators such as TechStars. Up to 5 startups from the batch will be awarded Seed Stage Grants of €50K provided by the EU-ITTD project.
Alina Shahnazari, Traction programme coach and co-founder of Agile Clouders, a product consultancy in Los Angeles, says, “I joined the Traction programme to work with passionate and creative founders on product and product-led growth. I am truly impressed by the quality of the founding teams and their passion for building amazing startups in Armenia”.
The Demo Day featuring 8 graduate startups will be live-streamed on the Hero House YouTube channel on January 25 at 8 PM AMT.
Everyone interested is welcome to register on Eventbrite to get the access link. Investors willing to be connected with founders following the Demo Day can register with the “Investor Pass” ticket. Additional instructions will be sent via email. Pre-registration, which will be open until Demo Day, is mandatory.