Երևանը Բաքվին կոչ է անում զերծ մնալ սադրիչ գործողություններից և կատարել տարածաշրջանում կայունության հաստատման ստանձնած հանձնառությունը
11/01/2022 23:00
ՀՀ ԱԳ նախարարությունը հայտարարություն է տարածել՝ դատապարտելով ՀՀ արևելյան սահմանագոտու ուղղությամբ Ադրբեջանի ԶՈւ կողմից հրադադարի ռեժիմի կոպիտ խախտումը։
«Խստորեն դատապարտում ենք այսօր՝ հունվարի 11-ին, ՀՀ արևելյան սահմանագոտու ուղղությամբ Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից հրետանային միջոցների և անօդաչու թռչող սարքերի կիրառմամբ ուղեկցված հրադադարի ռեժիմի կոպիտ խախտումը, ինչի հետևանքով զոհվել են ՀՀ ԶՈՒ զինծառայողներ Արթուր Արտյոմի Մխիթարյանը և Ռուդիկ Ռաֆիկի Ղարիբյանը, ևս երկու զինծառայողներ վիրավորվել են: Խորին ցավակցություն ենք հայտնում զոհված զինծառայողների ընտանիքներին ու հարազատներին և շուտափույթ ապաքինում մաղթում վիրավորված զինծառայողներին:
Ադրբեջանական զինված ուժերի ստորաբաժանումների սադրանքը հերթական դրսևորումն է Հայաստանի տարածքային ամբողջականության նկատմամբ Ադրբեջանի շարունակական ոտնձգությունների, որոնք սկիզբ են առել 2021թ․ մայիսի 12-ից ՀՀ ինքնիշխան տարածք ներթափանցմամբ և շարունակվել պարբերական զինված հարձակումներով։
Հայաստանի Հանրապետությունը միջազգային հանրության ուշադրությունն է հրավիրում այն փաստին, որ պաշտոնական Բաքուն, շարունակելով ոտնձգությունները Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության նկատմամբ, խախտում է միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքները, այդ թվում՝ ՄԱԿ-ի կանոնադրությունը, և խաթարում տարածաշրջանային անվտանգությունը:
Հայկական կողմը բազմիցս նշել է, որ իրավիճակի հետագա սրացումից խուսափելու միջոցներից մեկը կարող է լինել հայ-ադրբեջանական սահմանագծից զորքերի հայելային հետքաշումը և սահմանագծի երկայնքով միջազգային մոնիթորինգի մեխանիզմի գործարկումը:
Ադրբեջանական իշխանություններին կոչ ենք անում զերծ մնալ սադրիչ գործողություններից և կատարել Սոչիի եռակողմ հայտարարությամբ և Բրյուսելյան հանդիպման արդյունքներով ստանձնած՝ տարածաշրջանում կայունության հաստատման հանձնառությունը»,- նշված է ՀՀ ԱԳՆ հայտարարությունում։

Ереван призвал Баку отказаться от провокаций и выполнить обязательства по установлению региональной стабильности
Строго осуждаем грубое нарушение вооруженными силами Азербайджана режима прекращения огня с применением артиллерийских средств и беспилотных летательных аппаратов в восточном направлении приграничной зоны Армении, в результате чего погибли двое армянских военнослужащих, еще двое получили ранения. Об этом говорится в заявлении МИД Армении.
«Провокация подразделений ВС Азербайджана стала очередным проявлением продолжающихся посягательств против территориальной целостности Армении, которые начались с вторжением на суверенную территорию Армении 12 мая 2021 года и продолжались периодическими вооруженными атаками.
Обращаем внимание международного сообщества на тот факт, что официальный Баку, продолжая посягательства против суверенитета и территориальной целостности Армении, нарушает основополагающие принципы международного права, в том числе, Устав ООН, и нарушает региональную безопасность.
Армянская сторона неоднократно отмечала, что одним из средств избежания дальнейшего обострения ситуации может стать зеркальный отвод войск от армяно-азербайджанской пограничной линии и задействование механизмов международного мониторинга вдоль всей приграничной линии.
Призываем власти Азербайджана отказаться от провокационных действий и выполнить обязательства по установлению региональной стабильности, взятые по итогам трехстороннего заявления в Сочи и встречи в Брюсселе», - говорится в заявлении МИД Армении.