Գազը կարող է թանկանալ. «Գազպրոմ Արմենիա»-ն մտադիր է դիմել ՀԾԿՀ
«Գազպրոմ Արմենիա» ընկերությունը գազի սակագների վերանայման հայտով մտադիր է դիմել Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողով:
Նշվում է, որ, համաձայն «Գազպրոմ Արմենիա»-ի և «Գազպրոմ էքսպորտ»-ի միջև կնքված 2014-2021 թթ. Հայաստանի Հանրապետություն բնական գազի առաքման համապատասխան համաձայնագրի, 2022 թ. ապրիլի 1-ից Հայաստանի Հանրապետություն առաքվող բնական գազի փաստացի գինը սահմանվում է հավասար 165 ԱՄՆ դոլար հազար խորանարդ մետրի դիմաց՝ 7900 կկալ/խմ ստորին ջերմատվության պայմաններում և 177,53 ԱՄՆ դոլար հազար խորանարդ մետրի դիմաց՝ 8500 կկալ/խմ ստորին ջերմատվության պայմաններում:
«Միաժամանակ, եթե բնական գազի ստորին ջերմատվության փաստացի ամսական միջին կշռութային մեծությունը լինի բարձր կամ ցածր 8500 կկալ/խմ, գինը համապատասխանաբար կփոփոխվի ուղիղ համամասնորեն այդ փոփոխությանը: Այդ կապակցությամբ, 2022թ. ապրիլի 1-ից «Գազպրոմ էքսպորտ» ՍՊԸ-ի կողմից Հայաստանի Հանրապետություն բնական գազի առաքումն ապահովելու նպատակով «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ-ն մտադիր է դիմել Հայաստանի Հանրապետության հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողով` Հայաստանի Հանրապետությունում սպառողներին վաճառվող բնական գազի սակագների վերանայման հայտով»,- նշված է Azdarar.am-ում տարածված հաղորդագրության մեջ:

«Газпром Армения» намерена обратиться в КРОУ с прошением о пересмотре тарифов на газ
Компания «Газпром Армения» намерена обратиться в Комиссию по регулированию общественных услуг Армении с прошением о пересмотре тарифов на газ, об этом говорится на официальном сайте Azdarar.am.
Отмечается, что в соответствии с соглашением, подписанным  между «Газпром Армения» и «Газпром экспорт» соответствующим соглашением о поставках природного газа в Республику Армения на 2014-2021 гг., с 1 апреля 2022 года фактическая цена природного газа, поставляемого в Республику Армения из РФ, установлена в размере 165 долларов США за тысячу кубометров при низшей теплотворной способности 7900 ккал/куб.м. и 177,53 долларов США за тысячу кубометров при низшей теплотворной способности 8500 ккал/куб.м.
«При этом, если фактическая среднемесячная масса низшей теплотворной способности природного газа будет выше или ниже 8500 ккал/куб.м, цена изменится соответственно, прямо пропорционально этому изменению. В связи с этим ЗАО «Газпром Армения» намерено с 1 апреля 2022 года обратиться в Комиссию по регулированию общественных услуг Республики Армения с прошением о пересмотре тарифов на природный газ, реализуемый потребителям в Республике Армения», - говорится в сообщении.