Ֆլայ Արնա. Հայաստանի ազգային ավիաընկերությունը բացահայտում է ապրանքանիշի վիզուալ ինքնությունը
Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդը (ԱՆԻՖ) Մերձավոր Արևելքի և Հյուսիսային Աֆրիկայի առաջին, ամենամեծ բյուջետային փոխադրող օպերատորը` Էյր Արաբիա ընկերությունն, այսօր ներկայացրեց Ֆլայ Արնայի՝ Հայաստանի ազգային ավիաընկերության վիզուալ բրենդի ինքնությունը, որը կկիրառվի համատեղ ձեռնարկության կողմից։
«Արնա» ֆիրմային անվանումը առաջացել է «Հայկական ազգային ավիաուղիներ» (Armenian National Airlines) ընկերության պաշտոնական անվանումից, որտեղ «AR»՝ Armenian բառից է վերցված, «N»՝ National-ից և «A»՝ Airlines-ից։ Հանրային մրցույթից հետո ընտրված «Fly Arna» անվանումը արտացոլում է համատեղ ընկերության ոգին, որը կվերափոխի երկրի ավիացիոն ոլորտը:
Հայաստանի դրոշի գույներից ոգեշնչված ՝ Ֆլայ Արնայի ապրանքանիշի և բրենդի ինքնությունն արտացոլում են  երիտասարդ, ժամանակակից ազգային ավիաընկերությունը, որը ձգտում է դառնալ օդային ճանապարհորդության առավել մատչելի և գերադասելի ընտրությունը Հայաստանում և նրա սահմաններից դուրս: Բրենդի արժեքներն են՝ հավակնությունն ավիաընկերության զարգացման և աճի ճանապարհին, համառությունը՝  ստեղծել ծառայություններ, որոնք իրական և շոշափելի արժեք են փոխանցում հաճախորդներին և նորարարություն՝ ոգեշնչելու ստեղծագործ լուծումներ, որոնք օգնում են պահպանել մրցակցային առավելությունը՝ միաժամանակ մնալով գործնական և արդյունավետ։
Ոգեշնչված ապրանքանիշից և բրենդի էթոսից՝ Ֆլայ Արնայի ինքնաթիռի երանգներն արտացոլում են  պարզություն և հեռանկարային ավիաընկերություն, որը միշտ շարժման մեջ է՝ «A» տառը  ցուցադրված է օդանավի պոչին։ Ապրանքանիշի ինքնությունը կարտացոլվի նաև օդանավի ինտերիերի, անձնակազմի համազգեստի և հաճախորդների բոլոր շփման կետերի միջոցով:
ԱՆԻՖ-ի գործադիր տնօրեն Դավիթ Փափազյանն ողջույնի խոսքում նշեց․ «Ֆլայ Արնայի ապրանքանիշի ինքնությունն իսկապես արտացոլում է Հայաստանի ոգին և էթոսը: Սա ընդգծվում է անվան որոշման հարցում հանրության ներգրավվածությամբ, կորպորատիվ ինքնության համար օգտագործվող գույներով և այն արժեքներով, որոնց վրա  հիմնված է լինելու Ֆլայ Արնան: Ֆլայ Արնայի վիզուալ ինքնության այսօրվա բացահայտումը ոգեշնչող քայլ է, որը մեզ մեկ քայլ ավելի է մոտեցնում ավիաթռիչքների մեկնարկին»:
Էյր Արաբիա ընկերության գլխավոր գործադիր տնօրեն Ադել Ալ Ալիի խոսքով․ «Ֆլայ Արնայի վիզուալ ինքնության գործարկումը կարևոր առաջընթաց է ավիաընկերության մեկնարկի ճանապարհին։  Այս քայլը նաև նշանավորում է Հայաստանի ավիացիոն ոլորտի զարգացման նոր դարաշրջանի սկիզբը, որը ոչ միայն կնպաստի երկրի տնտեսական աճին, այլև հանրությանը կտրամադրի հուսալի և արժեքավոր փորձ: Մենք անհամբեր սպասում ենք դրա թողարկմանն առաջիկա շաբաթներին»։
Ֆլայ Արնան հետևում է Էյր Արաբիա ընկերության բյուջետային հաջող բիզնես մոդելին՝ որպես բազա ընտրելով Երևանի «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանը։ Ավիաընկերության շահագործման վկայականի (AOC) գործընթացը սկսվել է․ մեկնարկի ամսաթվի, շարժակազմի, ինչպես նաև ուղղությունների մասին լրացուցիչ մանրամասներ կհայտարարվի առաջիկայում:
ԱՆԻՖ-ը և Էյր Արաբիան հայտարարել էին Հայաստանի նոր ազգային ավիաընկերության գործարկման համաձայնագրի մասին 2021 թվականի հուլիսին, որին հաջորդեց ավիաընկերության անվանակոչումը 2021 թվականի սեպտեմբերին՝ մասնակիցների հարյուրավոր առաջարկներից հետո:
Ֆլայ Արնայի կայքը և սոցիալական մեդիայի էջերն այժմ ակտիվ են և կարելի է հետևել:
Website: www.flyarna.com
Facebook @FlyArna
Instagram @FlyArna
Twitter @Fly_Arna
Youtube @FlyArna
LinkedIn: @FlyArna
Ֆլայ Արնայի մասին
Ֆլայ Արնան Հայաստանի ազգային ավիաընկերություն է, որը ստեղծվել է   Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդի (ԱՆԻՖ) և  Էյր Արաբիայի հետ  համատեղ։ Հիմնական բազան տեղակայված լինելով Երևանի «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանում՝ Ֆլայ Արնան հետևում է Էյր Արաբիայի կողմից գործարկվող հաջող բյուջետային բիզնես մոդելին, որը կենտրոնացած է օդային ճանապարհորդության հարմարավետության, հուսալիության և ցածր գնով բարձր որակ ապահովելուն։ Իմանալ ավելին: www.flyarna.com

Национальная авиакомпания Армении Fly Arna представила визуальную идентификацию бренда
Фонд государственных интересов Армении (ANIF) и Air Arabia Group запускают первого крупнейшего лоукостера на Ближнем Востоке и в Северной Африке. Сегодня была презентация бренда Fly Arna.
Название «ARNA» происходит от официального названия компании «Армянские национальные авиалинии», где «AR» взято из начала слова «армянские», «N» из «национальные» и «A» из «авиалинии». Название «Fly Arna», выбранное по итогам публичного конкурса, было признано наиболее инклюзивным и отражающим дух совместного предприятия по преобразованию авиационного сектора страны.
Цвета армянского флага вдохновили на подбор цветовой гаммы для разработки символики «Fly Arna». Графические атрибуты должны были отразить молодую, современную и клиентоориенированную авиакомпанию, которая станет наиболее доступным и разумным выбором для совершения авиаперелетов. Основные ценности бренда: амбициозность, настойчивость и инновации. Все это нашло отражение в атрибутах бренда, который демонстрирует конкурентные преимущества.
Разработанная в духе бренда ливрея самолета «Fly Arna» отражает четкость и дальновидность авиакомпании, которая всегда находится в движении, с буквой «А», креативно отображенной в хвостовой части самолета. Визуализация бренда будет также отражена в интерьере самолета, униформе персонала и во всех точках соприкосновения с клиентами.
«Атрибуты бренда Fly Arna действительно отражают вдохновляющий дух Армении. Это подчеркивается участием общественности в выборе названия и цветов, используемых в символике, а также ценностей, которые будет продвигать Fly Arna. Сегодняшняя презентация визуальной идентичности Fly Arna - это вдохновляющий шаг, который приближает нас к запуску авиакомпании», - поделился Давид Папазян, генеральный директор ANIF.
«Запуск визуальной идентификации Fly Arna является важным шагом на пути к запуску авиакомпании. Этот шаг также знаменует начало новой эры в развитии авиационного сектора Армении, не только способствуя экономическому росту страны, но и предоставляя ее гражданам надежный и выгодный опыт. Мы с нетерпением ждем старта в ближайшие недели», - считает Адель Аль Али, генеральный директор группы Air Arabia.
«Fly Arna» следует успешной бюджетной бизнес-модели Air Arabia Group. Авиакомпания будет базироваться в международном аэропорту Звартноц (EVN) в Ереване.
В данный момент начался процесс получения Сертификата эксплуатации авиакомпании (AOC). Более подробная информация о дате запуска, самолетном парке и пунктах назначения появится позже.
ANIF и Air Arabia Group объявили о запуске новой национальной авиакомпании Армении в июле 2021 года, после чего в сентябре 2021 года из сотен предложений было выбрано ее название.
Веб-сайт Fly Arna и страницы бренда в социальных сетях теперь активны.
Website: www.flyarna.com
Facebook: facebook.com/flyarna
Instagram and Twitter: @flyarna
О компании Fly Arna
Fly Arna — национальная авиакомпания Армении и совместное предприятие Фонда государственных интересов Армении (ANIF) и Air Arabia Group. Базируясь в международном аэропорту Звартноц (EVN) в Ереване, Fly Arna следует успешной бюджетной бизнес-модели Air Arabia, которая ставит в приоритет предоставление комфорта, надежности и оптимального соотношения цены и качества авиаперелетов. Для получения дополнительной информации посетите сайт: www.flyarna.com