Ինչու է բանակցություններին Թուրքիայի ներկայացուցչի մեքենան եղել դրոշով, Հայաստանինը՝ ոչ. պարզաբանում է Ռուբեն Ռուբինյանը (Տեսանյութ)
Ազգային ժողովի «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գեղամ Մանուկյանը հայտարարեց, թե հերթական անգամ Հայաստանի իշխանությունները գաղտագողի հայ ժողովրդի թիկունքում գործողություններ են իրականացնում:
«Ամբողջ այս գործընթացում թուրքերն են եղել թելադրողը, Չավուշօղլուն ասում է սա, մերոնք արձագանքում են, Չավուշօղլուն ասում է նա, մերոնք արձագանքում են, բայց, կրկնում եմ, փաստաթուղթ չկա Ռուբեն Ռուբինյանի նշանակման հետ կապված: Գործընթացը փնթի է կատարվում, փնթի մինչև վերջ», - հայտարարեց ընդդիմադիր պատգամավորը՝ անդրադառնալով Հայաստանի և Թուրքիաայի ներկայացուցիչների առաջին հանդիպմանը:
Նա ասաց, թե Թուրքիայի բանագնացը դրոշով մեքենայով է գալիս հանդիպման, Հայաստանը՝ ոչ:
Ռուբեն Ռուբինյանն էլ հայտարարեց՝ ԱԺ նիստերը իրեն հիշեցնում են ցածրորակ հաղորդում, բայց ինքը չի զլանա ու կարձագանքի՝ «ընկել են, պիտի քաշեն»;
«Նախ՝ հատուկ բանագնաց չէ, հատուկ ներկայացուցիչ է, հատուկ ներկայացուցիչը պաշտոն չէ, գործառույթ է, ես հատուկ պաշտոնի չեմ նշանակվել: Ասում եք՝ ինչո՞ւ է բյուջով մեկնել, բա ինչո՞վ մեկնեի, պետք է ծրարով փող ստանայի, գնա տոմս առնեի, գնայի՞, բյուջեի փողերով եմ մեկնել», - ասաց նա:
Անդրադառնալով առանց դրոշ մեքենայի մասին խոսակցություններին՝ Ռուբինյանը նշեց, թե մինչև հատուկ ներկայացուցիչների հանդիպումը երկու հատուկ ներկայացուցիչները հանդիպել են ՌԴ փոխարտգործնախարար Ռուդենկոյի հետ, որքանով ինքն է տեղյակ, Թուրքիայի հատուկ ներկայացուցիչը գնացել էր ՌԴ-ում Թուրքիայի դեսպանի հետ ու մեքենան, ամենայն հավանականությամբ, Թուրքիայի դեսպանի մեքենան է:
«Մինչ այս պահը չի եղել մի իրադարձություն, որի մասին մեր ԱԳՆ-ն չի տեղեկացրել: Երբ ասում եք՝ տեղի են ունենում գաղտագողի գործընթացներ, ինձ ամենաշատը սա է նյարդայնացնում, որովհետև ՀՀ պատմության ընթացքում Թուրքիայի հետ տեղի են ունեցել բանակցություններ բոլոր նախագահների օրոք ու, ի՞նչ եք կարծում, այդ բանակցությունների քանի տոկոսն է եղել գաղտնի ու քանի տոկոսն է եղել բաց. ավելի շատ տոկոսը եղել է գաղտնի», - ասաց նա:

Рубен Рубинян уточнил, почему на автомобиле турецкого переговорщика был флаг Турции
Депутат парламента от фракции «Армения» Гегам Манукян сегодня заявил, что власти Армении в очередной раз осуществляют тайные действия за спиной армянского народа.
«Во всем этом процессе турки были диктующими, наши отвечают на то, что говорит Чавушоглу. Повторяю, документа о назначении Рубена Рубиняна нет. Процесс проводится неряшливо, от начала до конца», - сказал оппозиционный депутат, касаясь первой встречи между представителями Армении и Турции.
Он сказал, что на автомобиле армянского переговорщика не было государственного флага Армении, а турецкий представитель приехал на машине с флагом Турции.
Рубен Рубинян заявил, что хотя заседания Национального Собрания напоминают ему низкокачественную передачу, однако он ответит на вопрос.
«Во-первых, не специальный переговорщик, а спецпредставитель. Специальный представитель – не должность, я не назначен на специальную должность. Вы спрашиваете, почему за счет средств бюджета, а на какие средства я должен был поехать? Получить деньги в конверте, пойти купить билеты и поехать? Я отправился на бюджетные средства», - сказал он.
Касаясь разговоров о том, что автомобиль армянского спецпредставителя был без флага Армении, Рубен Рубинян отметил, что до встречи между специальными представителями, оба спецпредставителя встречались с заместителем министра иностранных дел РФ Руденко. Насколько он знает, специальный представитель Турции поехал на эту встречу с послом Турции в России и, по всей видимости, это была машина посла.
«До сих пор не было какого-либо события, о котором бы МИД не сообщил. Меня больше всего нервирует то, когда вы говорите, что происходят тайные процессы, потому что в истории Армении переговоры с Турцией проводились при всех президентах. Как вы думаете, сколько процентов этих переговоров были тайными и сколько открытыми? Больше процентов были тайными», - сказал он.