Հայաստանում հետազոտված ևս 7 նմուշում հայտնաբերվել է «Օմիկրոն» շտամը
ԱՆ Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնը, համագործակցելով Գիտությունների ազգային ակադեմիայի մոլեկուլային կենսաբանության ինստիտուտի և Հայ-Ռուսական համալսարանի հետ, շարունակում է իրականացնել կորոնավիրուսային հիվանդությունով ՊՇՌ դրական արդյունքով պացիենտների նմուշների մոլեկուլյար-գենետիկ հետազոտություններ:
Նմուշները վերցվում են ընտրանքային՝ կրկնակի ՊՇՌ դրական արդյունքով պացիենտներից, կորոնավիրուսային հիվանդությամբ պացիենտներից, օդային սահմանով երկիր մուտք գործած դրական ՊՇՌ լաբորատոր հետազոտության պատասխան ունեցող անձանցից:
Շարունակաբար իրականացվող լաբորատոր հետազոտությունների արդյունքում՝ հետազոտված ևս 7 նմուշում հայտնաբերվել է «Օմիկրոն» շտամը։
Հաշվի առնելով համաճարակային իրավիճակը` առողջապահության նախարարությունը ևս մեկ անգամ կոչ է անում շարունակել պահպանել հակահամաճարակային կանոնները և պատվաստվել, քանի որ պարբերաբար ի հայտ եկող նոր շտամների՝ մասնավորապես «Օմիկրոնի» համատեքստում, հատկապես կարևորվում են պատվաստումները՝ այդ թվում խթանիչ դեղաչափերով։

В Армении выявлено семь случаев заражения штаммом «Омикрон»
Национальный центр по контролю и профилактике заболеваний, при сотрудничестве с Институтом молекулярной биологии НАН Армении и Российско-Армянским (Славянским) университетом, продолжает проводить молекулярно-генетические исследования пациентов с положительным результатом ПЦР-тестов на коронавирус.
Отбор проб (образцов) проводится выборочно у пациентов с повторным положительным результатом теста, больных COVID-19, въезжающих в страну воздушным путем лиц, имеющих положительный результат лабораторного исследования.
В результате постоянно проводимого лабораторного исследования у семи пациентов выявлен штамм «Омикрон».
Учитывая эпидемиологическую ситуацию, министерство здравоохранения Армении вновь призывает население соблюдать противоэпидемические нормы и вакцинироваться, в том числе бустерными дозами.