Թուրքիայի հետ հարաբերությունները կարգավորելու գործում Ռուբեն Ռուբինյանի հետ կա աշխատանքային խումբ. նա խորհրդակցել է նախկինում բանակցողների հետ (Տեսանյութ)
Ազգային ժողովի փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը չի կիսում այն տեակետը, թե ինքը, որպես Հայաստան-Թուրքիա կարգավորման գործընթացում ՀՀ ներկայացուցիչ, պետք է լինի անձեռնմխելի կամ անքննադատելի:
«Հակառակը, ես կարծում եմ, որ քննդատության իրավունքն ու հնարավորությունը լավագույն բաներից է, ինչ մեզ հետ եղել է վերջին տարիներն ու բոլորին հրավիրում եմ քաղաքական ու բովանդակային քննդատության ենթակել թե մեր քաղաքականությունը, թե իմ գործողությունները, թե իմ համեստ անձը», - Ազգային ժողովում հայտարարեց նա:
Ըստ Ռուբինյանի՝ Ազգային ժողովը տեղ-տեղ դարձել է անիմաստ կուսակցությունների վայրի հոմանիշ ու խոսում են ոչ թե ըստ էության, այլ խոսում են աղմուկային տրամաբանությամբ:
ԱԺ փոխնախագահը հայտարարեց, որ Թուրքիայի հետ հարաբերությունները կարգավորելու գործում իր հետ կա աշխատանքային խումբ, որը կազմված է դիվանագետներից ու ԱԳՆ աշխատակիցներից: Ինքը խորհրդակցել է համապատասխան մասնագետների հետ, նաև՝ նախկինում բանակցողների հետ. անուններ, սակայն, չի տա:
«Ես շատ բաց եմ քննարկումների համար, բայց ես ցավում եմ, որ այս թեմայի քննարկումներն անցում են ծայրահեղ մանիպուլյացիոն մթնոլորտում», - ասաց նա:
Անդրադառնալով «ազդեցության գործակալ»-ի թեմային՝ Ռուբինյանն ասաց, որ իր համար քաղաքական դաշտի կամ պետության վերջին տասնամյակների գլխավոր քաղաքական պրոբլեմը քաղաքական երեսպաշտությունն է:
«Դուք կամ ձեր հետ փոխկապակցված ուժերը, լրատվամիջոցները անում եք շատ սպասելի բան՝ ինձ փորձել կասկածների միջոցով ներկայացնել որպես կասկածելի կապերով անձ ու ինձ մոտ հարց է առաջանում՝ լավ, ինչպես կարող է մի խմբակցություն, որի անդամների մի մասը ՀՅԴ-ից է, որն, օրինակ, Ցեղասպանությունից առաջ համագործակցության փաստաթուղթ է ստորագրել երիտթուրքական ուժի հետ, մի ուժ, որը 1918 թվականին այցելել է Պոլիս ու ասել՝ Հայաստանն իր անկախութամբ պարտական է Թուրքիային, մի ուժ, որի ներկայացուցիչ Վրացյանը 1921 թվականին դիմել է Քեմալական Թուրքիային ռազմական աջակցության համար, մի ուժ, որը մեր օրերում սատարել է Ռոբերտ Քոչարյանին, որի օրոք ընթացել են գաղտնի բանակցություններ Հայաստանի ու Թուրքիայի միջև», - մանրամասնեց Թուրքիայի հետ կարգավորման գործընթացում ՀՀ ներկայացուցիչը:
Ռուբինյանն ասաց, թե մարդիկ հոգնել են ամեն օր լսել՝ թուրք, գործակալ, դավաճան արտահայտությունները:
«Լավ, այսպես ո՞ւր ենք հասնելու, կոչ եմ անում բոլորին՝ եկեք մտնենք բովանդակային դաշտ: Թող Աստված պահի Հայաստանը», - հավելեց Ռուբեն Ռուբինյանը:

В процессе урегулирования отношений с Турцией участвует рабочая группа, Рубен Рубинян консультировался с прежними переговорщиками
Вице-спикер парламента Армении Рубен Рубинян не разделяет мнение, что как представитель Армении в процессе урегулирования армяно-турецких отношений он должен быть неприкасаемым или безупречным.
«Наоборот, я считаю, что право и возможность критики – это одно из лучших вещей, произошедших с нами в последние годы. Я призываю всех подвергать содержательной критике и нашу политику, и мои действия, и мою скромную личность», - заявил в парламенте Рубен Рубинян.
По словам Рубиняна, парламент становится часто синонимом места для сбора бессмысленных партий, которые говорят не по существу, а по логике создания шума.
Вице-спикер парламента заявил, что в процессе урегулирования отношений с Турцией вместе с ним участвует рабочая группа, которая состоит из дипломатов и сотрудников МИД. Он консультировался с соответствующими специалистами, а также с прежними переговорщиками, однако не будет называть их имена.
«Я открыт для обсуждения, но я сожалению, что обсуждения по этой теме проходят в крайне манипулятивной атмосфере», - сказал он.
Касаясь темы «агента влияния», Рубен Рубинян сказал, что за последние десятилетия главной политической проблемой для него остается проблема политического лицемерия в государстве.
«Предпринимаемые вами или связанных с вами сил, СМИ действия – вполне ожидаемы: с помощью подозрений вы пытаетесь представить меня как человека с сомнительными связями. У меня возникает вопрос, как может поступать так фракция, часть которой составляют представители АРФД, которая, к примеру, до Геноцида подписала документ о сотрудничестве с младотурками. Сила, которая в 1918 году посетила Константинополь и сказала, что Армения обязана Турции своей независимостью, сила, представитель которой – Врацян – в 1921 году обратился к кемалистской Турции за военной помощью, сила, которая в наши дни поддержала Роберта Кочаряна, во время правления которого между Арменией и Турцией проходили тайные переговоры», - уточнил спецпредставитель Армении.
Рубинян сказал, что люди устали каждый день слушать выражения «турок, агент, предатель».
«Ладно, до каких пор это будет продолжаться, куда мы идем? Я призываю всех, давайте вернемся в содержательное поле. Да хранит Бог Армению», - добавил Рубен Рубинян.