Հայաստանում 300 հազար դրամը գերազանցող գործարքները կիրականացվեն անկանխիկ եղանակով
Ազգային ժողովը երկրորդ ընթերցմամբ ընդունեց կառավարության ներկայացրած օրենքի նախագիծը, որով նախատեսվում է ընդլայնել անկանխիկ գործառնությունների դաշտը. նախագծերի փաթեթը քվեարկությամբ ստացավ 66 կողմ, 28 դեմ, 5 ձեռնպահ ձայն:
Նախագծով նախատեսվում է, օրինակ, որ Հայաստանի Հանրապետության տարածքում ֆիզիկական անձանց միջև 300 հազար դրամը գերազանցող վճարումը և վճարման ստացումը բոլոր գործարքների համար կիրականացվի անկանխիկ ձևով:
2022 թվականի հուլիսի 1-ից գրավատների կողմից 80 հազարի դրամից ավելի վարկերը կտրամադրվեն բացառապես անկանխիկ ձևով, տարեցտարի այդ շեմը կնվազի՝ 2024-ի հունվարի 1-ին հասնելով 20 հազար դրամի:
Բանկերի, վարկային կազմակերպությունների, ինչպես նաև լիցենզիայի հիման վրա վարկեր ու փոխառություններ տրամադրելու իրավունք ունեցող անձանց կողմից տրամադրվող վարկերը և փոխառությունները ևս տրամադրվում են բացառապես անկանխիկ ձևով:

В Армении сделки свыше 300 тысяч драмов будут осуществляться в безналичной форме
Парламент Армении принял во втором и окончательном чтении представленный правительством законопроект, который предусматривает расширение безналичных сделок. Пакет поправок принят 66 голосами «за», 28 «против», 5 «воздержались».
Согласно законопроекту предусматривается, что в Армении оплата и получение платежа свыше 300 тысяч драмов между физическими лицами будут производиться в безналичной форме.
С 1 июля 2022 года все кредиты в размере более 80 тысяч драмов будут предоставляться ломбардами исключительно в безналичной форме. Этот порог постепенно будет снижаться и к 1 января 2024 года достигнет 20 тысяч драмов.
Предоставляемые банками, кредитными организациями займы и кредиты также будут выдаваться в безналичной форме.