Ադրբեջանական զինված ուժերի՝ ՀՀ սուվերեն տարածքից դուրսբերման ուղղությամբ գործադրվել են ՀԱՊԿ և երկկողմ քաղաքական մեխանիզմները. ԱԳ նախարար
19/01/2022 18:18
Ադրբեջանական զորքերի՝ Հայաստանի սուվերեն տարածքում խորացման կամ ներթափանցման փորձերի կանխման համար գործադրված են ՀԱՊԿ և երկկողմ այլ մեխանիզմներ, քան անմիջապես զինվորական միջամտությունն է, ԱԺ ամբիոնից հայտարարեց արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը՝ արձագանքելով Արծվիկ Մինասյանի դիտարկմանը, թե ինչո՞ւ Ղազախստանի դեպքերի ժամանակ ՀԱՊԿ համակարգը բավական ակտիվ աշխատեց, արդյոք քայլեր ձեռնարկվել են ադրբեջանական զինված ուժերի՝ Հայաստան ներխուժումը կասեցնելու, նրանց ՀՀ տարածքից դուրս շպրտելու ուղղությամբ։
«Իսկ ՀՀ սուվերեն տարածքի այն հատվածում, որտեղ ներխուժել են ադրբեջանական զինված ուժերը, դուրսբերման աշխատանքները տարվում են և ենթակա են լուծման մինչև կամ սահմանագծման և սահմանազատման հանձնաժողովի աշխատանքների ընթացքում», - ասաց Արարատ Միրզոյանը։
Նախարարի խոսքով՝ ՀԱՊԿ-ն, ի վերջո, կազմակերպություն է, բանակ չէ։
«Եթե ՀԱՊԿ կանոնադրությունը նայեք, երբ անհրաժեշտություն ա առաջանում դաշնակիցների միջամտության, առաջին հերթին գործի են դրվում քաղաքական մեխանիզմները և միայն դրանց անհնարինության դեպքում նախատեսված են խորհրդակցություններ և գետնի վրա միջամտություն։ Մենք մինչ այժ կիրառել ենք և այժմ էլ հուսով ենք այս գործիքակազմով առաջ գնալով խնդիրը կլուծենք», - ասաց Արարատ Միրզոյանը։

Механизмы ОДКБ и другие двусторонние механизмы задействованы для вывода ВС Азербайджана с суверенной территории Армении – Арарат Мирзоян
19/01/2022 18:55
С целью пресечения попыток вторжения или углубления на суверенную территорию Армении ВС Азербайджана задействованы механизмы ОДКБ и другие двусторонние механизмы, заявил сегодня министр иностранных дел Арарат Мирзоян в парламенте Армении, отвечая на вопрос Арцвика Минасяна, почему во время событий в Казахстане система ОДКБ активно сработала, предприняты ли шаги для пресечения вторжения ВС Азербайджана в Армению и их вывода с территории республики.
«А тех суверенных территорий Армении, куда они вторглись ВС Азербайджана, ведутся работы для их вывода и вопрос подлежат решению до начала или в процессе работ комиссии по делимитации и демаркации», - сказал Арарат Мрзоян.
По словам министра, ОДКБ – политическая организация, а не армия.
«В случае возникновения необходимости вмешательства союзников, в первую очередь, применяются политические механизмы, и только в случае их невозможности предусмотрены консультации и вмешательство «на земле». Мы до сих пор применяли и, надеемся, что будет продвигаться с этим инструментарием», - отметил Арарат Мирзоян.